O i nm Cultuurimago Onderzoek fusie en verkoop Delta film,, tH!sea I Provincie bezuinigt miljoenen extra in 2014 en mijdt lastenverhoging I I 1 1 1 k 18 ZEELAND GALAOPENING FILMFESTIVAL In Vlissingen is gisteravond Film by the Sea begonnen. Dit keer veel aandacht voor zorg en gezondheid. zaterdag Deze week werden de uitkomsten van een groot onderzoek naar het imago van de Nederlandse cultuursector gepresenteerd. Voor Zeeland kwam eruit dat hier het imago sterk wordt beïnvloed door Blof en Racoon. Dat heeft ad viesbureau Hendrik Beerda uit gezocht. Op de derde plek staat Deltapark Neeltje Jans. Ik vind het opvallend dat daar de grote kleppers als het Zeeland Nazo merfestival, Film by the Sea of Sail de Ruyter niet tussen staan. Blof en Racoon zijn twee fantas tische bands, maar dan zijn we wel kwetsbaar als die ons cul tuurimago bepalen. Als ze mor gen ruzie krijgen en stoppen, houden we alleen Neeltje lans over. En dat geeft ook al weinig zekerheid, want deskundigen waarschuwen op dit moment volop dat de veiligheid van de stormvloedkering in het ge drang is. Dus met een beetje pech en een slechte winter zijn we die drie kwijt. Wie of wat staat er op nummer vier vroeg ik me daarom af. Daar kwam ik niet achter. Ik heb op de websi te van die Hendrik Beerda geke ken, maar verder dan de top drie kwam ik niet. Wel las ik daar dat het om een onderzoek naar het imago van de cultuur sector onder de eigen provincie bewoners ging. En dus heb ik maar mijn eigen onderzoek ge daan. Ik had een verjaardag gistera vond en dus heb ik maar aan de aanwezige visite gevraagd waar zij aan dachten bij Zeeuwse cul tuur. En zo kwam de kermis op Graauw op de vierde plaats, de processie van Kwadendanime op de vijfde plaats en Trekker- trek in Cadzand op een verdien stelijke zesde plaats. Zelfben ik ook geneigd om snel voor zoiets te kiezen. De Havendagen in Terneuzen, de Visserijfeesten in Breskens of het liefst nog iets met mosse len, kreeften of oesters. De ope ning van het oesterseizoen in Sluis, zou bij mij op nummer één staan. Maar ja, het mossel kantoor in Yerseke twitterde van de week over deze opening dat deze in het Belgische Sluis plaatsvond. Dus ja, zo Zeeuws is het dan blijkbaar ook weer niet. Dat is een belangrijke conclusie uit een rapport over de toekomst van Delta, die een klankbord groep van aandeelhouders - verte genwoordigers van provincie en gemeenten - gisteren presenteer de. De aandeelhouders bemoeien zich nadrukkelijker met de koers van Delta, dat financieel is ver zwakt door mislukte avonturen in de biodiesel en zonnecellen en momenteel wordt gekweld door een verliesgevende energiepoot. Het energiebedrijf heeft zich ont popt tot een bedrijf dat ook diver se producten aanbiedt. Delta le vert water, multimedia, zorgt voor energietransport en is actief op de afvalmarkt. Het is aan die mix te danken dat Delta als rela tief kleine speler op de energie markt tot nu toe kan overleven. Maar de klankbordgroep stelt vast dat het voortbestaan van Delta als zelfstandig, maar klein energiebe drijf wel een groeiend risico ople vert voor het bedrijf zelf, de pu blieke aandeelhouders en de werk gelegenheid in Zeeland. Als het bedrijf onverhoopt omvalt, zijn de 1600 banen in Zeeland direct in het geding. Een groot deel van de werkgelegenheid (Delta heeft al honderd banen moeten schrap pen) zit in de energietak. En daar- mee gaat het niet best. De ver wachting is dat de energiemarkt zich niet voor 2020 herstelt. Daar naast moet Delta de kolencentrale sluiten en staat de gascentrale bij Borssele financieel onder druk. Verder hangt een verplichte af splitsing van het netwerkbedrijf als een zwaard van Damocles bo ven Delta, terwijl het samen met waterbedrijf Evides de twee sta biele pijlers onder het bedrijf vormt. Delta verzet zich tegen de Splitsingwet. Eind dit jaar wordt een uitspraak van de Europese rechter verwacht. Binnen Delta wordt er vanuit gegaan dat de zaak weer naar de Hoge Raad wordt terugverwezen. Een uit spraak valt dan over anderhalf jaar. Afsplitsing zal Delta ernstig verzwakken. Delta wil zich daar om versterken door een overna me te doen op de afvalmarkt. Het zit middenin het biedingsproces op Attero. Dat lijkt niet in lijn met wat de aandeelhouders be ogen. Afval vereist geen publiek aandeelhoudersschap, vinden ze. Mede daarom moet fusie en ver koop worden onderzocht. De logi sche fusiepartner is Eneco, want nog in publieke handen. De pro vincie en gemeenten kunnen dan aandeelhouders blijven. Delta heeft Eneco echter eerder de deur gewezen, uit angst voor grootscha lig banenverlies in Zeeland. Over name door een buitenlands be drijf zou gunstiger kunnen uitpak ken voor de werkgelegenheid. VLISSINGEN - Film by the Sea is ge woon een buitengewoon festival. Die conclusie trok voorzitter Kees Izeboud van de Raad van Toe zicht gisteravond bij de opening van de 15e editie van dit Interna tionaal filmfestival. „Zo gewoon is het niet dat dit fes tival er weer is", zei Izeboud doe lend op alle medewerkers en vrij willigers. Hij wilde het dit keer niet hebben over geld of bezuini gingen noch over de relatie met overheden of andere organisaties. Wel benadrukte hij dat Film by the Sea (FbtS) er voor iedereen is en zeker niet 'op een eiland' zit. „De kracht van dit festival zit in het leggen van verbindingen en FBTS VANDAAG EN MORGEN in dat verband feliciteer ik jullie met directeur Leo Hannewijk", sprak commissaris van de Koning Han Polman. Als voorbeeld noem de hij het thema Film Food en vooral het dit jaar breed opgezette Care Cure, waarbij de sectoren zorg en gezondheid volop in de aandacht komen. Dat dit met emo ties gepaard zal gaan, bleek giste ren al met de korte film LEVEN, voorafgaand aan de openingsfilm Gabrielle. Aan Polman de eer het festival voor geopend te verklaren. Voor het zover was, benadrukte direc teur Hannewijk, in zijn rol van presentator dat FbtS zich vooral onderscheidt met de koppeling van film en literatuur. Met een filmportret werden de juryleden in de F&L Diorapthe Competitie voorgesteld: Adriaan van Dis, Mo- nic Hendrickx, Mijke de Jong, Huub van der Lubbe, Tatjana van Zanten en voorzitter Rinus Ferdi- nandusse. Acteur Jan Decleir bracht een groet vanaf het witte doek en liet weten het een grote eer te vinden volgende week per soonlijk de Grand Acting Award in ontvangst te komen nemen. FbtS hoopt met deze editie 50.000 bezoekers te gaan trekken. ceeland Daarnaast wordt tot en met 2015 rekening gehouden met zo'n zes miljoen euro aan extra bezuinigin gen van het Rijk op de uitkering aan de provincie. Hoe groot die te genvaller precies uitpakt, wordt 17 september (Prinsjesdag) duide lijk. Gedeputeerde Staten presen teerden vrijdag hun begroting voor 2014. Het college zet in op verdere bezuinigingen en mijdt daarmee lastenverhoging voor de burgers en bedrijven. Volgend jaar krijgen de eerste (kleinere) or ganisaties te maken met de al eer der aangekondigde korting op hun provinciale subsidie. Voor diverse geplande projecten zien GS in 2014 geen financiële ruimte. De personeelsreductie bij de provincie (de 57-plus vertrekre- geling) en de bezuinigingen op de instellingen leveren pas op latere termijn echt besparing op, aldus het college in de toelichting bij de programmabegroting. „Pas vanaf 2017 onstaat er in de progroses weer enige ruimte." Gesneden wordt onder meer in de uitgaven voor natuur en landschap (6 mil joen euro), milieu (5,4), bestuur (2,4), economie (1,5) en cultuur (1,4). Wat overigens niet wil zeg gen dat in die sectoren niet wordt geïnvesteerd, zo blijkt eveneens uit de begroting. Eén van de wei nige sectoren waarin de uitgaven volgend jaar stijgen, is de ruimte lijke omgeving (1,4 miljoen). Ar jan Beekman (CU) voorspelt 'een moeilijke discussie'. „Dit betekent dat we ook in kerntaken flink moeten snijden. Dat doet pijn." Provinciale Staten besluiten 15 no vember over de begroting. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta moet snel onderzoek doen naar fu sie of verkoop. Kracht festival in verbinding door Ali Pankow Film by the Sea beleeft een over vol eerste weekeinde, met o.a.: Première Zeeuwse films: vandaag Stromen (16.00 uur), De verhuizen de schuur (16.00 uur) en Zondig in Zeeland (19.30 uur) en morgen De afvalligen (13.30 uur), Quarterlife (15.00 uur), De bijbel van Baster (16.00 uur) en Eilanden (19.00u). Première Estafette d'amour van Hu- go Metsers (vandaag, 15.15 uur) Spijkerbroekenpremière, met de film Lovelace (vandaag, 21.15 uur). Eerste literaire lunch, met Marjan Berk (morgen, 12.00 uur). Voorpremière Love eternal (mor gen, 21.00 uur), met na afloop Q&A met acteur Robert de Hoog. www.pzc.nl/filmbythesea Lees alles over het festival op de website van de PZC en Om roep Zeeland. Onder Winacties worden elke dag twee kaarten voor de slotavond weggegeven. NOEN Festivalbezoekers op de rode loper, foto Ronald den Dekker door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie Zee land belandt volgend jaar in finan cieel zwaar weer. De algemene re serve zakt ruim 5 miljoen door de afgesproken bodem van 25 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18