«r CULTUUR 27 Fosfaatprobleem drijft Tinkebell tot sterilisatie Leren zingen met Koor A58 'De verleiding' is het thema van HZ Cult dit jaar. Het seizoen wordt dinsdagavond geopend bij Film by the Sea in Vlissingen. Fosfaat is een van de bouwstenen voor het leven op aarde en tevens het belangrijkste bestanddeel van kunstmest. Volgens wetenschap per Wouter de Heij raakt de voor raad fosfaat binnen enkele decen nia op en heeft dat grote gevolgen voor de voedselproductie. Zonder kunstmest kunnen mondiaal slechts anderhalf miljard mensen worden gevoed. Volgens progno ses groeit de wereldbevolking ech ter uit tot het tienvoudige. Tinkebell toetst in Save our child ren de theorie van De Heij. Ze spreekt daarvoor met experts op het gebied van biologie, fosfaat en natuurlijke kringlopen. Ook pro beert ze te achterhalen waarom dit probleem nauwelijks politieke aandacht krijgt. Aan het slot van de Film komt ze tot de conclusie dat er geen zicht is op een oplos sing, omdat er geen collectieve verantwoordelijkheid voor wordt genomen. Ze trekt daaruit de ui terste consequentie door zich te laten steriliseren. De film is tot en met 27 oktober te zien in het Future Food House als onderdeel van het World Food Festival in Rotterdam. RILLAND - Onder de titel Learn 2 sing biedt Koor Lichte Muziek A58 belangstellenden de mogelijk heid beter te leren zingen. Dat ge beurt onder leiding van Rob van der Meule. De workshop in dorps huis Luctor et Emergo in Rilland is verdeeld over vier maandaga vonden: 16, 23 en 30 september en 7 oktober, vanaf 20.00 uur. VLISSINGEN - De film 'Jeune et Jo- lie' van Franqois Ozon dinsdag avond past mooi in het thema 'De Verleiding'. Film is echter slechts één categorie van het HZ Cult pro gramma. Daartoe behoren ook theater, muziek en 'specials' als le zingen, studiedagen en excursies naar Amsterdam, Den Haag en Londen. Het totale jaaraanbod omvat ruim veertig voorstellingen en activitei ten en daar worden tussen 5000 en 6000 kaartjes voor verkocht. Voorzitter Hans Reijnierse van HZ Cult wou dat maar eens even gezegd hebben, want wat zestien jaar geleden begon met één lezing over geld voor dertig studenten is uitgegroeid tot een unieke organi satie. „Het gebeurt verder echt nergens in Nederland dat een Ho geschool een cultuur-educatielijn aanbiedt voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs in heel de provincie." Reijnierse nam het stokje vijfjaar geleden over van John Louws, geestelijk vader van HZ Cult, die toen met pensioen ging. Louws nam het initiatief vanuit een per soonlijke bevlogenheid: we moe ten jongeren in contact brengen met kunst en cultuur, want de meesten zullen dat uit zichzelf niet opzoeken. „Die doelstelling geldt nog steeds. Er is een wereld te winnen. We maken het nog steeds mee, dat niet alleen jonge ren van het voortgezet onderwijs, maar ook studenten van de HZ nog nooit in een theater zijn ge weest. Sommigen blijken zelfs de Sint Jacobskerk in Vlissingen voor het eerst van binnen te zien tij dens een kerstvoorstelling die wij daar aanbieden", zegt Reijnierse. Hij erkent dat het lokkertje van studiepunten een belangrijke mo tivatie is kaartjes te kopen voor minstens tien voorstellingen. „Als ze er maar kennis mee maken en ik heb mooie voorbeelden waarin een film of voorstelling boeiende discussies oplevert. Dat gebeurt overigens ad hoc. We vragen niet of studenten na afloop een ver slagje maken. Dat doe ik tenslotte zelf ook niet als ik met mijn vrouw naar de film bent geweest. Je praat er gewoon spontaan over na." Barbara Audenaert vult hem aan: „Blijkbaar wordt het aanbod over de hele linie hoog gewaardeerd door de leerlingen. We vragen na afloop altijd een publieksbeoorde- ling en dat levert vaak een gemid delde van een 8 a 9 op." Audenae rt is vanuit Scoop voor twee da gen per week gedetacheerd bij de HZ. Zij is nauw betrokken bij de samenstelling van het program ma voor HZ Cult en verzorgt de contacten met de vo-scholen en met regionaal opleidingscentrum Scalda. HZ Cult betrof aanvanke lijk alleen cultuuraanbod voor stu denten van de Hogeschool Zee land zelf. In een poging tot klan tenwerving werd het programma ook in de examenklassen van het voortgezet onderwijs gepresen teerd. „Dat was voor ons dus ook een economisch belang. We von den dat er te veel leerlingen hun heil buiten Zeeland zochten en die wilden we graag aan ons bin den", memoreert Reijnierse. Hij zag langzaam wat respons daarop komen, maar geografisch bleek het best wat moeilijk en dus deden eerst alleen scholen op Walcheren mee en Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Om HZ Cult echt over de hele provincie uit te rollen voor de hele boven bouw in het voortgezet onderwijs zou er steun van het provinciaal bestuur nodig zijn. Dan moesten er immers bussen kunnen gaan rijden en uren beschikbaar ko men voor mensen die HZ Cult-ac- tiviteiten begeleiden en promo ten. Reijnierse: „De provincie had er oren naar en is er ruimhartig in gestapt. Eerst voor een pilot van drie jaar en nu nog steedswant de praktijk bewijst dat HZ Cult de jongeren weet te verleiden, om maar bij het thema van dit jaar te blijven." Audenaert geeft aan dat voor Scal da desgewenst maatwerk wordt geleverd. „Zij kunnen natuurlijk gebruik maken van het totale aan bod, maar willen daarnaast ook graag activiteiten die raakvlakken hebben met hun onderwijsvak- ken. Daarom bieden we ook stu diedagen aan zoals 'Fair Trade Imago' en 'Nerds on stage'. Die verzorgen we in samenwerking met studenten van de HZ en zo snijdt het mes aan twee kanten." De kaartverkoop voor HZ Cult is begin deze maand begonnen en loopt het hele seizoen door. Ik ope, da julder 't gemerkt ebbe, da ons, schrievers van deze rubriek, twi maenden zeumerstop gekregen ebbe van de krante. Tied om bie te kommen, d'n accu wi op te la- oien en op vakantie te haen. Mé noe 'k wi an de beurte bin, voel ik m'n eihen net as een kind, die nae de vakantie wi op schole komt en mag vertelle over z'n be levenissen. Nie aol natuurlijk, mé ik kan naebie nie wachtel Ik moet het eerlijk bekenne; weer goden bestae echt en je moe ze nie verzoeke! Ooit ebb'ik op deze plekke die goden angeklaegd, da m'n wintervakantie in de zunne zö slecht, koud en nat was. Dat ao 'k nie moete doe! Wan van de zeumer bin me onver- wachs vère van uus geweest. Meer dan duzend kilometer mee d'n auto, nè de huus en de klein- huus, die di ook aol tussen ohe bergen verbleve. Op meer dan herhaald verzoek van voral het twide naegeslacht, bin me afge reisd. Me oopte vooraf van ganser arte op beter weer dan in 't vroe ge voorjaer! Omstandigheden en onwennig heid dede ons beslute om alverwe- he erregens te overnachten. Het boeken van zö'n onderkommen kost mé twi minuten! De temperatuur was ruum boven de dertig graden, even uutstappe voelde an as een wolle deken! Ons nachtverbluuf kon de verge- lieking mee een sauna moeiteloos an. De ligging van ons hotel vö één nacht was ook nie aoles. Me kuierde nog wat rond in de buur- te en op 't énige bankje da me konde vinde aode me een eêl apart uutzicht; op hröte gebou wen stoeng rechs; Urologie, links Onclogie en recht vö ons het woord 'Ambulances'. En di heer ste ook nog es een doodse stilte.! Om kwart vö drie in de nacht wenste me dat het ochen was! Me zweêtte vréselijk. De douche 's ochens was even goed as noodzae- kelijk. De twide dag was zö nodig nog waermer en een ure in een file stae is nooit leuk, mé zeker nie as de temperatuur die van j'n eihen lichaem te boven haet. Toch is zweten beter dan regen en op de rustplekken aode ze restaurants mee een goeie airco. Die was be ter dan de brandende zunne. En op 't weer kao je wé aoltied lope moppere! Tegen de tied, da me ons einddoel bereikte, begon de lucht toch een bitje te betrekken. Wat aode de weergoden ons nog an te bieën? In deze deu 't naegeslacht as zun- zeker beschreve plekke, daalde de temperatuur in een kwartier tied van 32 nè 16 graden. En erreger nog was de verschrikkelijke on- weersbuu, mee regen wi hin rute- nwisser tegen bestand was en aehelstênen, die me het ergste de- de vermoede vö de lak van onzen auto. Een noodoproep was nodig, wan op minder dan een kilometer van 't eindpunt stoenge me hulpeloos en tevergeefs boordjes te ontciefe- ren. Me moeste wachte tot schim mig d'n auto van onze zeune ons nè de juuste plekke loodste. Dien aeven was een jas hin overbodige luxe! 's Aevens laete keek een volle mae- ne ons wi an. Ie keek of'n zeie wou: Dao je 't arte nie in je ziele eit om noe nog es in 't openbaer ons an te klaehen, wan me wete je te vinden! 't Wier vast weer, je kon je jas ie dere dag tuus laete! Alléén nog eên keer, op naebie 2800 meter ohe moeste me wi zö'n aehelbuu verwerke. 't Wier nacht midden op de dag en 't was drie graden. Me ebbe nie gemopperd wan weergoden moe je nie verzoeke! ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 ROTTERDAM - Op het World Food Festival in Rotterdam gaat donder dag 19 september de film Save our children van de uit Zeeland afkom stige kunstenares Tinkebell in pre mière. Hierin onderzoekt ze het probleem van het dreigend fosfaat tekort. Aanmelden via Mariëtte Caljouw 06-40967945 of via www.KoorA58.nl. Verleiding HZ Cult groot door Ali Pankow Het programma is te vinden via: www.hzcult.nl Hans Reijnierse en Barbare Audenaert: „Er is een wereld te winnen, foto Ruben Oreel Weergoden bestaen echt door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101