Zeeuwse advocaat ziet kleine verbetering De laatste weken heb ik niet meege maakt dat strafzaken zijn aange houden omdat dossiers incom pleet waren, zo zegt raadsman Martijn van der Want. Zijn Middelburgse collega Virgi- nie Serrarens is minder positief. Ze ziet tot nu toe geen verbetering. „Maar ook geen verslechtering." En Cindy Koole ziet een 'kleine verbetering'. Rivka Davidse heeft het idee dat het allemaal wel wat beter loopt bij het Openbaar Ministerie. „Ik krijg mijn dossiers redelijk vlot en compleet bin nen." Alle advocaten wijzen er wel op dat tijdens de zomer er maar heel weinig straf zaken op de rol stonden. Davidse zegt dat ze in de advocatenkamer van de Middel burgse rechtbank collega's nog vaak hoort mopperen over incomplete dossiers, trage werkwijze en de moeilijke bereikbaarheid van het OM. Vanaf eind vorig jaar tot aan de zomer waren er bij het OM veel organi satorische problemen waardoor veel straf zaken moesten worden aangehouden. Zo vaak zelfs dat een Middelburgse rechter tij dens een strafzaak onverholen kritiek uitte op de gang van zaken. Hij eiste 'geen woor den maar daden' van het OM omdat hij te vaak meemaakte dat strafzaken geen door gang konden vinden wegens incomplete dossiers. haar re gio regelmatig met OM en rechtbank. „Het OM heeft beterschap beloofd, maar zo kort na de zomervakantie merk ik er nog niets van", zegt ze. „Dit soort proble men is van alle tijden, maar ik durf te stel len dat ze sinds de fusie echt vaker voorko men. De kwaliteit van de rechtspraak is in het geding." Advocaat Henk van Asselt uit Roosendaal gaat nog verder in zijn kritiek. „De chaos is de laatste weken alleen maar groter geworden, van verbeteringen merk ik niets", zegt hij. „Wie het hardst schreeuwt, wordt nu geholpen door het OM. )e moet voortdurend bellen over bij voorbeeld informatie over een zittingsda tum." Persofficier Remmerswaal: „Wij heb ben een centraal klachtennummer in het leven geroepen, waarop alle medewerkers maar ook advocaten en rechters terecht kunnen als er iets fout is gegaan. Maar tot op de dag van vandaag hebben we niets via die lijn vernomen." De weerstand tegen het wegtrekken van Justitie uit Zeeland en het verleggen van de iedereen-kent-iedereen-lijntjes naar het onbekende nieuwe OM-hoofdkwartier in Breda, heeft het nemen van de fusiehordes er niet makkelijker op gemaakt. Maar er zijn ook verkeerde inschattingen gemaakt, geeft Remmerswaal toe. Dat geldt bijvoor beeld voor het 'Zeeuwse zaken-quotum' dat aanvankelijk is afgesproken. Maande lijks zou een bepaald aantal Zeeuwse poli tiezaken aangebracht worden voor een 'Zo Snel Mogelijk-procedure', buiten de rech ter om. „Maar de politie in Zeeland brengt sinds een jaar simpelweg minder zaken aan. Waar dat precies aan ligt, zijn we nog aan het uitzoeken. Maar daardoor ontston den wel problemen." Het OM bleef name lijk te lang wachten op geschikte zaken om aan het quotum te komen. Dagvaardingen gingen daardoor soms veel te laat de deur uit. Met alle risico op fouten van dien." "rechter- zitting in Zwolle waarbij meerdere verdach ten weer naar huis konden omdat ze niet op de juiste wijze op de hoogte waren gesteld van de zitting. „Wij hebben het toe zicht verscherpt en horen positievere reac ties. Maar wat we eerder ook al aangegeven hebben: het blijft mensenwerk", aldus Van Heerde. Dat is precies de reactie die ook persofficier van justitie John Remmers- Het probleem ligt niet in Oost- of Midden-Nederland, het ligt in Den Haag waal van het parket Zeeland-West-Brabant in Breda geeft. Hij erkent dat de problemen binnen zijn arrondissement nog niet voor bij zijn. Maar hij wijst ook op de 'extra dijk bewaking' die het OM heeft ingesteld. „Dagvaardingen die naar buiten gaan wor den extra gecontroleerd door mensen met juridische kennis. Check en dubbelcheck. Wij houden een monitor bij van het aantal zaken dat aangehouden is en niet verklaar de dagvaardingen. Het gaat nu stukken be ter." Virginie Serrarens, advocate in Middel burg, overlegt namens de advocaten in Open baar Magazijn", aldus Bac, die tijdens een 'stage' op de administratie ve afdeling onlangs zelfheeft ervaren hoe omslachtig er in de strafrechtsketen ge werkt wordt. „Een politieman moet eerst een proces-verbaal in z'n computer invoe ren, dat uitprinten en tekenen. Dat komt dan met een nietje hier terecht en moeten we hier weer inscannen en digitaliseren." Dat kan allemaal handiger en slimmer, is de overtuiging van de hoofdofficier. Is er daadwerkelijk licht aan het eind van de tunnel? Die vraag stelt advocaat Rob Oude Breuil uit En schede zich nog elke dag. „De laat ste weken ben ik iets optimisti scher geworden", zegt Oude Breuil, die van het door problemen ge plaagde OM Oost-Nederland een lijst met e-mailadressen van officieren van justitie heeft gekregen. „Daardoor zijn de fijntjes korter geworden en kunnen we problemen in de kiem smoren. Maar de telefonische bereikbaarheid van parketmedewerkers is nog wél een groot probleem." Begin juni wees de rechtbank in Almelo nog een vor dering tot tbs af, omdat de cliënt van Oude Breuil én zijn dossier onvindbaar waren. De man bleek te zijn overge plaatst naar een andere kliniek, zonder dat het OM Oost-Nederland daarvan op de hoogte was. Ook advocaat Jan Vlug uit De venter ziet wel wat verbetering, maar staat naar eigen zeggen vaak genoeg nog steeds voor niets in een rechtbank. In zijn werkka mer groeit de stapel dossiers die later inge haald moeten worden. „Wat van officieren en parketmedewerkers gevraagd wordt is bijna onmenselijk", aldus Vlug. „Het pro bleem ligt niet in Oost- of Midden-Neder land, het ligt in Den Haag. Teeven en Op stelten bedenken maar van alles om de PVV van zich af te houden en ondertussen moeten die mensen in het veld dat spoor slags uitvoeren. Tegelijkertijd liggen er mil joenenbezuinigingen en zitten ze midden in een verhuizing, een fusie én automatise ringsproces. Natuurlijk gaat dit ten koste van de kwaliteit van de rechtspraak. Den Haag grijpt in in fundamentele processen." Het OM Oost-Nederland heeft eerder al ruiterlijk erkend dat de zaken niet lopen zo als ze moeten lopen. Toch, zegt woordvoer ster Barbara van Heerde, gaat het de laatste tijd beter. Niettemin worden zaken nog steeds uitgesteld. Vaak om knullige rede nen. Vanwege printers die nog niet omge leid zijn naar het nieuwe OM-hoofdkan- toor bijvoorbeeld. Het kwam twee weken geleden aan het licht, tijdens een politie- WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2013 VERDIEPING 9 Jan Vlug, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9