Dertiende Folkore Festival Walcheren Met vlag en wimpel op naar de top Verdachte van verkrachting ontkent 28 WALCHEREN ZEELAND ATTRACTIES Het succes lachte de ondernemers Van Rijswijk en Angelini lang toe. En toen kwam het ZEP. Je hebt toch geen hoogte vrees?, vraag Rafiq Samson, terwijl we even uitpuffen. Met zijn collega Peter Blok- poel zijn we op weg naar de kroon van de Lange Jan. Het is 30 april 2013, half zeven in de och tend en Beatrix is nog koningin. Samson en Blokpoel moeten naar boven om het rood-wit- blauw boven Middelburg te laten wapperen. Samsons zorg over hoogtevrees is oprecht. De eerste 207 treden van de stenen wenteltrap zijn voor mensen met hoogtevrees meestal nog geen probleem. Ten minste, als ze over genoeg adem beschikken. Het publiek komt normaal niet verder dan de toren kamer, waar we even uitrusten van de eerste etappe. De weg naar de top begint achter een deurtje dat voor gewone sterve lingen gesloten blijft. Achter die deur gaat de wenteltrap nog een cept is vertrouwd: een mengeling van madorudam en kermisach tige attracties. Leuk voor kinderen, maar in de gesprekken met de gemeente komt een spannend plan voorbij. Een voetbalmuseum. Na lang leu ren met hun idee zijn de initiatief nemers van het museum via via in Middelburg beland. Wethou der Hannie Kool-Blokland maakt zich sterk voor de komst van het voetbalmuseum, dat een sterke troef voor het ZEP moet worden. Onderzoeken voorspellen 200.000 bezoekers voor het mu seum. Nou, laat het de helft zijn, dan moet het nog lukken, denken Van Rijswijk en Angelini. Ze zeg gen ja. Het zal nooit de helft worden. Met onrealistische bezoekcijfers probeert ZA er de moed in te hou den. Bezoekers zijn enthousiast, maar het zijn er veel te weinig. Het museum draait zwaar verlies en dreigt de andere attracties het financiële moeras in te zuigen. Eind 2012 moet ZA besluiten om het zieke onderdeel te verkopen. Het concept deugt, alleen de plaats niet, is de verklaring. Het hele ZEP leidt immers een moei zaam bestaan. De verkoop van het museum wil niet vlotten. De schuldeisers geven ZA de kans om nog in het zomerseizoen geld te verdienen zodat zij nog wat van hun centen terugzien. Angelini en Van Rijswijk hakken deze zomer de knoop door. Om een faillissement te voorkomen is er maar één uitweg: verkoop van alle onderdelen van ZA. De Vlis- singse attracties gaan op 11 sep tember over in handen van Corné Seijner, een ondernemers uit Me- liskerke. Angelini gaat voor hem werken; het einde van Zeeland At tracties is zo ook het einde van het zakelijke duo Angelini en Van Rijswijk. stukje omhoog naar de ruimte waar een ladder staat. Die leidt naar de verdieping waar zich het uurwerk en de luidklokken be vinden. Hier kun je ook naar bui ten voor een rondgang over de ba lustrade, maar daar komen we vandaag niet voor. De vlag moet in top! Via een trap die langs de ruimte van de beiaardier voert, komen we bij een luik dat toe gang geeft tot een open ruimte. De wind heeft hier vrij spel. Dui- venpoep ligt op de grond. Er staat een lange, houten ladder. Ah, daarom wilde Samson weten of de verslaggever hoogtevrees heeft. „Ik heb hier eens iemand gehad, die durfde halverwege niet meer. Niet omhoog en niet meer naar beneden. Man, hij kneep het sap uit de ladder van angst." Na nog wat laddertjes belanden we in het bovenste kamertje. We staan in de 'muts' van de Lange Jan, een meter of tachtig boven de grond. Hier liggen vlag en oranje wimpel klaar. De vlaggen mast is verzonken in het kamer tje. Met een druk op de knop be gint een elektrische lier te zoe men; de mast wordt als een peri scoop omhooggeduwd. Samson opent het laatste luik. We wrin gen ons er doorheen en staan dan in de kroon van de Lange Jan. Drie volwassen mannen kun nen er met gemak in rondlopen. De parels zijn zo groot als strand ballen. En wat een uitzicht... De vlaggenmast reikt nu boven de haan, die de afmeting van een kermispaard blijkt te hebben. Blokpoel beklimt met de vlag het metalen trapje naar de top van de mast. De kunst is om het dun doek niet in de haan te laten ko men. Tegen zevenen wappert de vlag boven de stad. Samson en Blokpoel beginnen aan hun afda ling. Aan het einde van de dag wacht weer een klim. Om de vlag binnen te halen. MIDDELBURG - Het is het voorjaar van 2009. Het zonnetje schijnt in Miniatuur Walcheren, het madu- rodammetje van Middelburg dat al sinds de jaren vijftig gezellig kneuterig ligt te zijn aan het Mo lenwater. Eigenaar Sven van Rijs wijk praat geestdriftig over de plannen die hij en zijn compag non Edgar Angelini hebben voor een nieuw en groter attractiepark. Projectontwikkelaar TCN bouwt er, aangemoedigd door gemeente en provincie, het Zeeuws Evene menten Podium. „En, denk je dat het wat wordt?" Het is Van Rijswijk en Angelini voor de wind gegaan sinds ze tien jaar eerder Miniatuur Walcheren overnamen van de firma Reggen- borg. In Vlissingen nemen ze van diezelfde Reggenborg Het Arse naal (piratenpark-zeeaquarium) over. Het oude zwembad in Mid delburg is omgetoverd in speelcir- cus Bambini. Zeeland Attracties (ZA) noemen Angelini en Van Rijswijk hun onderneming inmid dels. Ideeënman Van Rijswijk met zijn gevoel voor publiciteit en de fi nanciële man Angelini vormen een gouden koppel in de Zeeuwse recreatiewereld. Hun succesver haal leest die dagen als een jon gensboek. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de gemeente Middelburg hen polst wanneer rond 2007 het idee opborrelt van een terrein aan de rand van de stad dat een mix moest worden van onderwijs, ver maak en detailhandel met als kloppend hart een evenementen hal onder de naam Zeeuws Evene menten Podium, kortweg ZEP. Het duo hapt toe. Een grote stap voor de twee ondernemers. Mini Mundi noemen ze Miniatuur Wal cheren na de verhuizing. Het con- De Lange jan Die cliënt is begin dit jaar samen met twee anderen opgepakt om dat ze in een woning in de Wes- terscheldestraat in Middelburg drie dagen lang iemand zouden hebben vastgehouden en mishan deld. Hij werd de 17e januari be vrijd door de politie. Volgens de aanklacht zou de Middelburger het slachtoffer ook anaal hebben verkracht. De vier kenden elkaar en gebruikten samen ook drugs. Het voorarrest van de twee ande re verdachten is drie maanden ge leden al geschorst. Lans vond het dan ook tijd worden dat haar cliënt naar huis mocht gaan. Voor al omdat volgens haar de bewerin gen van het slachtoffer niet kun nen kloppen. Ze staafde haar be toog echter niet met feiten. Wel hield ze de rechtbank voor dat haar cliënt haar verteld heeft dat hij het slachtoffer niet heeft ver kracht. Officier van justitie G. van der Hofstede zag in de beweringen van de advocate geen reden om akkoord te gaan met schorsing van het voorarrest. De rechtbank was het daarmee eens en besliste dat de verdachte opgesloten blijft. OOST-SOUBURG - Shantykoor De Kanaken uit Bergen op Zoom bijt vrijdag om 20.00 uur het spits af van het dertiende Folklore Festi val Walcheren in Oost-Souburg. Dansgroep Medioburgum en de Walcherse Fokloregroep Walacra houden het tweedaagse festival in een tent op de Karolingische Burg en in de Kanaalstraat. Vervolgens treden op: Ons Boere- goed uit Kruiningen, De Easter- goa Skotsers uit Burgum en het Franse Ensemble Artistique Chambly Folk uit Chambly. Zaterdag opent Humoreske uit Middelburg de tweede festivaldag om 10.00 uur. Op het programma verder: de Belgische groepen Rein- tje Vos uit Kemzeke en Marliere uit Bissegem en de kindergroep van Walacra. Zij treden in de mid dag samen op met Eastergoa Skot sers en Ensemble Artistique Chambly Folk in de tent en in de Kanaalstraat tijdens de Karolin- genmarkt. Tijdens de gala-avond zijn alle groepen nogmaals te zien, aange vuld met een optreden van het Smartlappenkoor Scharretjoe uit Vlissingen. Daarnaast brengt een demonstratieteam ballroom- en latindansen op de dansvloer. Einde van Wie hijst de vlag in top, wie bepaalt welke muziek het carillon speelt en wat als er brand is? In de PZC een serie over de grootste Middelburger aller tijden: de Lange jan. door Theo Ciele Trap in de 'ui' naar het luik in de kroon, foto's Theo Giele Peter Blokpoel klimt met de vlag omhoog in de kroon. Rafiq Samson legt een knoop in het touw van de vlag. Volgende week deel 3: brand! door Theo Giele MIDDELBURG - Er is geen sprake ge weest van een gijzeling en ook niet van een verkrachting, aldus advoca te K. Lans. Volgens haar hoort haar 32-jarige Middelburgse cliënt dan ook niet in een Bredase gevangenis te zitten maar thuis zijn proces af te wachten, zo zei ze gisteren te gen de leden van de rechtbank. door Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96