Afvalinzameling Veere gaat flink op de schop Vlissinger mag in vrijheid proces over handel in harddrugs afwachten I 26 WALCHEREN FORT RAMMEKENS Na een restauratie van bijna twee jaar opent Fort Rammekens vandaag weer de deuren voor het publiek. De aloude duobak wordt vervan gen door twee minicontainers van elk 180 liter inhoud. Veere is daarmee de laatste Zeeuwse ge meente die afstapt van de dubbe le bak. Die bakken zijn aan ver vanging toe en het contract met de afvalinzamelaar loopt eind dit jaar af. Bovendien is één van de drie inhoudsmaten van de duo- bak niet langer op de markt. Ook de methode van berekenen van de afvalstoffenheffig veran dert. Tot nu toe ging dat op basis van de inhoudsmaat van de duo- bak. Dat is straks niet langer aan de orde omdat de mini-contai ners allemaal dezelfde inhoud hebben. Die berekening gaat straks op basis van gezinssamens- teling; een éénpersoons- of een meerpersoonshuishouden. Water schap Scheldestromen hanteert een soortgelijke methode. Beleidsmedewerker Harry Lou- werse: „Het totale kostenplaatje is nu nog niet rond. We willen dat voor eind van het jaar duidelijk hebben. De inzet is dat de tarie ven zo laag mogelijk blijven. Dat heeft de gemeenteraad vorig jaar ook uitgesproken." De nieuwe containers worden om de week geleegd, het zogenoemde alternerend inzamelen. De ene week gft, de andere week het restafval. Met het gescheiden inza melen bespaart Veere ruim 50.000 euro op jaarbasis. De mi ni-containers leveren ook een be tere kwaliteit gft. De inzameling van chemisch afval met de chemo kar stopt volgend jaar. Veere heeft, samen met zes ande re Zeeuwse plattelandsgemeen ten, een contract afgesloten met de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD). Die anderen zijn Sluis, Hulst, Noord-Beveland, Kapelle, Reimerswaal en Tholen. De stede lijke gemeenten hebben een ei gen reinigingsdienst. De ZRD gaat in Veere twee nieuwe vuilnis wagens inzetten met een grijp arm aan de zijkant in plaats van de huidige achterladers. Dat bete kent dat de Veerenaar zijn contai ner aan één kant van een straat moet neerzetten, met de hand greep naar de woning gekeerd en niet richting de straat. De ZRD is nu aan het onderzoe ken waar die zijlader wel en niet kan werken. Louwerse: „De ZRD rijdt nu door alle straten om de toekomstige route te bepalen en te kijken waar die zijlader niet kan komen. Dat wordt allemaal in kaart gebracht." De Veerse gemeenteraad buigt zich hier vanavond nog over. Verlies snel en gemakkelijk gewicht Nu 3 Slim Maigvitness behandelingen bij Jasmijn Slim Beautycentre. De Slim Maigvitness afslankmachine steltje in staat om passief vet te verbranden. Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl 5: ©sweetdealzeelnd f facebook.com/sweetdeal.zeeland App Store RITTHEM - Een deur in de hoogop- getrokken poort van het aloude fort gaat krakend open. De vroege ochtendzon valt op de binnen plaats en een geschiedenis opent zich. De waterput, de muurbloe men en de oude stenen, niets lijkt er op te wijzen dat er een restaura tie heeft plaatsgevonden: alles lijkt nog origineel. En dat is het ook, legt boswachter Karei Leeftink uit. „Het verweer de gezicht van het fort uit 1547 blijft behouden. Het ging er om het zo te conserveren, dat het er voorlopig weer even tegen aan kan." De muurbloemen werden in een depot gelegd en later terug- geplant. De eeuwenoude stenen kregen nummers, om te voorko men dat ze ergens anders in de vesting werden teruggemetseld. De restauratie van Rammekens was een tijdrovend, maar noodza kelijk klusje, volgens Leeftink. „De grootste problemen waren het water dat door de plafonds in de kazematten drupte en de plan ten die in de muur wortelden." Door de indringing van vocht lie pen de oude militaire gebouwen waterschade op. Het water wordt nu tegengehou den door een plasticfolie die on der de leemlaag op de plafonds van de kazematten is geplaatst. Voordat het zeil gelegd kon wor den, moest eerst de zeven meter dikke leemlaag verwijderd wor den. In de kleilaag werden nog ontdekkingen gedaan. „Eeuwen oude botjes, pannetjes en zelfs een lijk dat waarschijnlijk dateert uit de 18e eeuw", vertelt Leeftink. De leemlaag, die dienst deed als bescherming als het fort onder vuur lag, is teruggeplaatst. Via een stenen trap, die hoogstwaar schijnlijk is aangelegd door de Fransen, is het mogelijk om bo ven op het fort te komen. „Toen Nederland in de Tweede Wereld oorlog bezet was, hebben de Duit sers hier loopgraven aangelegd", aldus Leeftink. De loopgraven zijn tijdens de opknapwerkzaam- heden uitgestippeld en via een looppad te volgen. Rondom het het fort is bij de vestingmuur een schelpenpad aangelegd. Lopend langs het schelpenpad is te zien dat het fort veel eigenaren en be zetters kende. Nederlanders, Span jaarden, Engelsen, Fransen en de Duitsers, van elke bezetting is wel een spoor terug te vinden. Ook van de champignonkwekerij die in de 20ste eeuw zijn onderko men zocht in Rammekens, staat nog het afdak en ligt nog het trein- railsje. „Het fort heeft een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis en voor iedereen een aanrader om eens te komen kijken", aldus bos wachter Karei Leeftink. De man was in juni dit jaar opge pakt in Vlissingen in verband met handel in harddrugs. Op het mo ment van zijn arrestatie had hij één bolletje heroïne van 0,2 gram op zaak. Hij wordt echter ook ver dacht van handel in cocaïne. Alles bij elkaar zou hij anderhalf jaar hebben gehandeld, aldus officier van justitie E. Bethlehem. De man verscheen woensdag voor de rechtbank voor een tus sentijdse zitting. Zijn advocaat greep de gelegenheid aan om de rechters te vragen het voorarrest te schorsen. Want, zo zei G. Kop pen, het gaat maar om een heel kleine vis en niet om iemand die rijk werd van zijn handel. Volgens de raadsman is het thuis bij de man een armoedige bedoening en heeft hij ook geen dure auto voor de deur staan. Daarnaast, ver volgde hij, is de man thuis nodig bij de opvoeding van zijn kind. Hij stelde ook dat de man vooral is gaan dealen om geld te hebben voor zijn gokverslaving. De officier verzette zich tegen het schorsen van het voorarrest. Ze vreest dat de man toch weer gaat dealen. De advocaat hield daarop de rechtbank voor dat het Europe se Hof heeft gesteld dat verdach ten in principe in vrijheid hun be rechting moeten kunnen afwach ten. De rechtbank volgde de advo caat en besliste dat de man eind deze ochtend naar huis mag. Maar hij moet zich wel laten be handelen tegen zijn gokversla ving. De man was erg blij met die be slissing van de rechtbank en be loofde dat hij nooit meer zal dea len. t DC door Annemarie Zevenbergen DOMBURC - Een ander systeem van huishoudelijk afval inzamelen, nieu we containers en een aanpassing in de methode van berekenen van de afvalstoffenheffing. De inwoner van de gemeente Veere krijgt 1 ja nuari flink wat veranderingen voor z'n kiezen. Verkrijgbaar in de Fort heeft zijn verweerde gezicht nog door Maarten Back Rammekens is op 13,14 en 15 sep tember van 10.00 tot 17.00 uur gratis te bezoeken. Meer info: fortrammekens.nl. I Fort Rammekens tijdens de restauratie in 2012. De leemlaag is inmiddels van het fort verwijderd, luchfoto Peter Buteijn door Emile Calon MIDDELBURG - Een 38-jarige Vlissin ger mag vandaag de gevangenis verlaten omdat de Middelburgse rechtbank vindt dat hij lang ge noeg in voorarrest heeft gezeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94