24 ZEELAND RESTAURANTBRAND Aanvankelijk leek het niet zo ernstig. Nadat vier bewoners uit de bovenwoning van Het Paleis waren gehaald, dacht de brandweer het verder met blussen af te kunnen. Niet dus. bewoners zich op het busje zakken. Inmiddels waren al enkele ambulan ces en een traumahelikopter gearri veerd, maar die laatste kon snel weer vertrekken. De drie bewoners die rookvergiftiging hadden opgelo pen werden eerst in de ambulance behandeld en vervolgens naar het ziekenhuis gebracht. Geruime tijd - zocht de brandweer nog naar een vijfde persoon die wellicht in het pand zou kunnen zijn, maar die werd niet gevonden. Om de brand weerlieden te voorzien van voldoen de water en ademlucht, moesten tel kens opnieuw andere brandweer- en hulpverleningsvoertuigen ter plaatse komen. Na een uur blussen leek de brand aardig onder controle, er kon zelfs al een blusvoertuig terug naar de ka zerne. Maar niet voor lang want te gen zeven uur sloeg de brand onver wacht door naar het naastgelegen pand: restaurant d'Anvers. De hele westkant van de Goese binnenstad werd voor het verkeer afgesloten. Al in de Nieuwstraat en de 's-Heer Hendrikskinderenstraat bij de mo len, stond een politieagent het ver keer tegen te houden. Nieuwstraat, Beestenmarkt, Vlasmarkt een deel van de Wijngaardstraat werden vrij gehouden om de brandweer de ruimte te geven. De overlast van de rook kwam door de noordwesten wind vooral aan de zuidwestkant van Goes terecht. Voortdurende metingen wezen uit dat er geen gevaarlijke stoffen neer sloegen. De stank kwam vooral van tamelijk ongevaarlijke waarden aan koolmonoxide. Toch werd omwo nenden tot ver in de ochtend gead viseerd ramen en deuren dicht te houden. Al vroeg werden uit voorzorg ook het andere belendende pand aan de Magdalenastraat en twee panden aan de Vlasmarkt ontruimd. De panden aan de Vlasmarkt en Magda lenastraat zijn met de achterkanten tegen elkaar gebouwd en de brand weer kon beide brandende restau rants wegens instortingsgevaar niet betreden. Tegen de middag werden de Nieuwstraat, de Beestenmarkt en de Wijngaardstraat weer voor het verkeer opengesteld. De Vlasmarkt, Magdalenastraat, Opril Grote Markt en de Gouden Muilstraat bleven ver boden terrein, ook voor het pu bliek, dat het de hele dag moest doen met slecht zicht vanuit de Os- senhoofdstraat, de Keizerstraat en de Koningstraat. Intussen bleef er maar een vuur haard branden in de krochten van beide panden, die allebei een laat-middeleeuwse oorsprong heb ben. Voor de brandweer, die naast de eigen ladderwagen nog een lad derwagen van elders liet komen, was het moeilijk om bij de hardnek kige vuurhaarden te komen. Tegen half vier kwam een grote kraan ter plaatse waarmee de blussers veilig dichterbij konden komen. Toen kon ook het sein brand meester worden gegeven. Tegen die tijd mocht ook het pu bliek wat dichterbij komen, alleen een stukje Magdalenastraat was nog afgezet. Een enorme hoeveelheid materiaal en wel honderd brandweerlieden zijn voor de brand ingezet. Vijf blus- voertuigen, twee ladderwagens, vijf haakarmvoertuigen met verschillen de containers, drie meetploegen, en kele hulpverleningsvoertuigen en hulp uit de Veiligheidsregio Zee land, kwamen er aan te pas om het vuur meester te worden. De trauma helikopter uit Rotterdam was wel ter plaatse maar het personeel hoef de niet in actie te komen. Ambulan ciers van enkele van de zes zieken wagens, hielpen drie van de vier ge redde bewoners. In het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis werden zij verder behandeld. Ook de politie en de gemeente Goes leverde bijdra gen met name voor de afzettingen met dranghekken, die bemand wer den door agenten. Rond 16.30 uur was de brand ge blust, het directe instortingsgevaar geweken en kon de brandweer in pakken. De bewoners van de aan grenzende panden konden terug in hun huizen en winkels. De politie gaat vandaag aan de slag om de oorzaak van de brand te ach terhalen en ook ambtenaren van bouw- en woningtoezicht van de gemeente Goes zullen bekijken of betreding inmiddels veilig is. Beide panden zijn monumenten met de typische winkelpuien van gesneden hout. Wim leremiasse, eigenaar van d'An vers vond het gisteren nog te vroeg om commentaar te geven. De eige naresse van het pand waarin Het Pa leis is gevestigd, Sandra Tanasale, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Een grote brand heeft giste ren twee restaurants aan de Magdalenastraat in Goes helemaal verwoest. Bij de brand was de rook ontwikkeling zo heftig dat mensen in de buurt geadviseerd werd ra men en deuren dicht te houden en mechanische ventilatie uit te zet ten. Een grote, gele rookkolom was vanaf de A58 uit de verte te zien. De brand ontstond even na drie uur 's nachts op de eerste verdie ping van restaurant Het Paleis. Die zaak heette tot voor kort Istanbul en werd verbouwd om binnenkort open te gaan. In de bovenwoningen waren op dat moment vier perso nen. De brandweer wist hen uit het pand te halen door een politiebusje met een matras erop tegen de gevel te parkeren. Een voor een lieten de Grote brand Goes legt restaurants in de as Blussen vanaf één van de twee ladderwagens. Ook op de kade stonden hulpverleningsvoertuigen om bijstand te bieden, foto's Roland de Jong door Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92