Lapwerk Evacuatieplan VRZ niet uit de kast geweest Winst op bouwgronden verdampt ZEELAND 23 commentaar Kans op dijkval volgens experts eens in 40 jaar r r mishandeling meisje in trein Bij de voltooiing van de Deltawerken dacht iedereen dat veilig heid toch minstens de eerste vijftig jaar geen on derwerp meer zou zijn. Dat pakt anders uit. Vorig jaar wa ren bij de Stormvloedkering in eens extra bestortingen nodig om een dijkval op Noord-Beve land tegen te gaan. Weliswaar achter de dam, maar verontrus tend genoeg om even aan eva cuatie te denken. Het gevaar lijkt inmiddels ge weken. Minister Melanie Schultz van Haegen kwam eind augustus met een sussen de verklaring. Daar neemt de Tweede Kamer terecht geen ge noegen mee. Schultz zal aanne melijk moeten maken dat ze nieuwe fouten bij Rijkswater staat kan voorkomen. De dreigende dijkval en het lap werk dat nodig was om het ge vaar te keren, bewijzen dat Rijkswaterstaat veel te afwach tend is geweest. De Storm vloedkering heeft gedegen pre ventief onderhoud nodig met een zeer ruime veiligheidsmar ge. Minder is niet acceptabel. OVERSTROMINGSRISICO ANNA-FRISOPOLDER MIDDELBURG - „Er was een drei ging, maar geen acute. Het was iets wat de tijd had. Dus niet dat er a-la-minute iets moest gebeu ren", zegt beleidsadviseur Marcel Matthijsse van de Veiligheidsre gio Zeeland. De VRZ was vorig jaar geïnfor meerd over de dreigende dijkval boven Kamperland. „We wisten van de discussie, we wisten van de uitkomst en de genomen maat regelen. Maar verder ging het vooral tussen Rijkswaterstaat, het waterschap en de gemeente Noord-Beveland." VRZ-voorzitter Jan Lonink neemt het Rijkswater staat kwalijk dat de veiligheidsre gio pas in een (te) laat stadium op de hoogte is gebracht van de drei gende situatie. „Een evacuatie vergt de nodige voorbereidingen. Het is nu goed afgelopen, maar als het mis was gegaan moet je dat achteraf weer verantwoor den." Rijkswaterstaat zal nog eens aan de afspraken worden her innerd, aldus Lonink. In het Ram penbestrijdingsplan Hoog Water van de veiligheidsregio staat per dijkvak omschreven naar welk ge bied mens en dier in veiligheid kunnen worden gebracht. „Dat is sterk afhankelijk van de lokale si tuatie en de omstandigheden van dat moment", vertelt Matthijsse. Uiteindelijk is het aan de burge meester om de knoop door te hak ken over een evacuatie. Volgens het Operationeel Plan Dijkring Noord-Beveland duurt het, vanaf het moment dat het be sluit is gevallen, 15 uur om het he le eiland te evacueren. De fractie is verontrust door een interne rapport van Rijkswater staat, waarin die conclusie wordt getrokken. Verzakkingen in de bo dem (zettingsvloeiing) ondermij nen de sterkte van de dijken. Vol gens ontwerpers en bouwers van de stormvloedkering is de 'faal kans' van de dijk op Noord-Beve land daardoor 'een factor 100 on gunstiger dan in de wettelijke norm van x op 4000'. Dat houdt volgens hen dus in dat daar eens in de 40 jaar een dijkvak in de pri maire waterkering zou kunnen be zwijken. Gemaakte kosten kunnen niet al tijd meer worden terugverdiend. En de 'toekomstige winstpotentie is aan het verdampen', schetsen Gedeputeerde Staten mogelijk toe komstig financieel risico voor de gemeenten. Hoe groot de verlie zen op grondexploitatie door de crisis worden ingeschat, valt nu volgens GS nog niet te zeggen, antwoorden ze op vragen van GroenLinks. Maar op basis van de rekeningresultaten van 2012 'is er geen reden te veronderstellen dat Zeeuwse gemeenten zich collec tief in de financiële gevarenzone begeven', aldus het college. Het bureau Deloitte Real Estate onderzoekt in opdracht van Bin nenlandse Zaken en de provincies de effecten van de crisis op de ge meentelijke grondbedrijven en de wijze waarop gemeenten daar mee omgaan. De resultaten wor den voor eind dit jaar verwacht. Gemeenten komen krapper bij kas te zitten door taakverzwaring (decentralisaties op het gebied van jeugdzorg, langdurige zorg en werken) en bezuinigingen. De Vereniging Nederlandse Gemeen ten pleit voor verruiming van lo kale belastingen, zoals ozb en op centen op inkomstenbelasting. GOES - De politie onderzoekt de mishandeling van een 16-jarig meisje uit 's Gravenpolder. Ze zat dinsdagavond rond 21.30 uur in de trein naar Goes te praten met haar vriendinnen toen een man zich zonder aanleiding met hen bemoeide. Hij schold het meisje uit en sloeg haar met zijn vuist in haar gezicht. Het slachtoffer deed aangifte van mishandeling. Het gaat om een man van onge veer 20 jaar met een normaal pos tuur met een lengte van ongeveer 1 meter 75. Hij heeft kort, zwart haar. Hij droeg een spijkerbroek, en een licht gekleurd effen shirt met lange mouwen en een schou dertas. Uit het onderzoek is in middels gebleken dat de man op het station Souburg uit de trein is gestapt. Getuigen kunnen contact opne men met de politie via 0900-8844 of anoniem via 0800-7000. I DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2013 I Peter van Maurik op het strandje dat vlak bij een van de diepe kuilen in de Oosterschelde ligt. foto Lex de Meester In het blauw het gebied dat onder water komt te staan bij een overstroming. De waterhoogte varieert van 2 tot 5 meter. Dijkvak waar gedeeltelijk noodbestorting is aangebracht op dijkvoet, en waar gedeeltelijk nog zwakke plekken in zitten. Camping Anna Friso Als er sprake is van dijkval (dat gebeurt altijd bij laagwater), dan wordt de Oosterscheldeke- ring gesloten. Dit voorkomt dat een groter gebied bij vloed onder water kan lopen. door Marcel Modde infographic Willem Adriaansens bron www.risicokaart.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - De Statenfractie van de PW vindt dat het dagelijks pro vinciebestuur stevig aan de bel moet trekken in Den Haag over het verwaarloosde onderhoud aan de Oosterscheldekering. door Marcel Modde MIDDELBURG - Als gevolg van over- programmering zullen Zeeuwse ge meenten woningbouwplannen voor langere tijd stil moeten zetten of definitief schrappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 91