Oesters duurder maar duurzaam 'Met blote oog te zien dat het niet goed gaat' 'Oplossing rechtbank in zicht' Held 22 ZEELAND OOSTERSCHELDEVEILIGHEID Kamer vraagt zich woorden minister tot intern rapport 66 Zijn we aan een ramp ontsnapt en is dreiging ervan nog reëel af hoe sussende zich verhouden Rijkswaterstaat. donderdag Een goede vriendin (Q. te K.) stuurde mij vori ge week via Facebook het volgende tekstje toe: Als je hebt gefietst zonder helm, een draai om je oren hebt gekregen omdat je brutaal was, een televisie had met maar drie kanalen en moest opstaan om van kanaal te wisselen, cassettebandjes met een potlood hebt opgewon den, de winkels 's zondags dicht waren, je nooit aan de te lefoon de vraag kreeg 'waar ben je nuf omdat er simpelweg geen mobieltjes waren als je die tijden hebt meegemaakt en overleefd, dan ben je een held, zo eindigde het epistel on geveer. Nou, ik héb dat allemaal meege maakt en overleefd, dus bén ik een held. Nu ik er eens over na denk, ik ben een superheld." Want ik heb niet alleen zonder fietshelm gefietst, ik reed ooit op een rijwiel met trappers waarop grote houten blokken waren gemonteerd, omdat mijn korte jongensbeentjes er anders niet bij konden. Ik heb nog gevoetbald in stra ten waar niet één auto langs de stoeprand geparkeerd stond. Ik kan me de jaren herinneren dat er in Goes niet één stop licht was. Een televisie met drie kanalen? Ha, onze tv had er slechts één. Die cassettebandjes? In mijn jonge jaren bestonden die nog niet eens. Ik weet nog van de familie Door snee en van Koek en Ei op de draadomroep, de Bonte Dinsdag- avondtrein en Pension Hommeles. Ik weet nog van het Snoepje van de Week van de Gruyter, de M-brigadiertjes en Reckitts Zakje Blauw ('dat maakt Uw was pas werkelijk wit!'). En wat die draai om de oren be treft; ik ben eens volledig in mekaar gehengst door het hoofd van een school voor Meer Uitgebreid Lager Onder wijs, omdat ik tijdens de lessen algebra meer uit het raam keek dan naar het schoolbord - toen kon het onderwijzend perso neel er nog ongestraft op los meppen. Ja, ja, zelfs die tijden heb ik nog meegemaakt en overleefd. Ze zeggen wel eens: 'Je bent zo oud als je je voelt". Ik begin me verdomd oud te voelen. Terwijl schipper Aard Cornelisse van de YE60 voor de fotografen de eerste sleep oesters naar boven haalt, worden op het achterdek van de met pers en bobo's volgela den rondvaartboot Frisia de eer ste oesterschelpen alvast openge sneden. De opening van het seizoen is zo iets als het slaan van de eerste paal van een gebouw. Het is na tuurlijk niet de eerste, en ieder een weet dat, maar er is wel pers en iets te drinken bij. De officiële start is óp de Oosterschelde, vlak voor Yerseke. De Vlamingen zijn wat later op de dag aan de beurt, in Sluis, waar het eerste mandje oesters wordt geveild. Het is vandaag vooral de officiële opening van het creuseseizoen, zegt Cees van Liere, voorzitter van de Nederlandse Oestervereni ging. De platte Zeeuwse oester, de lekkerste, is - door de kou in het voorjaar - nog niet helemaal volgroeid. Bovendien zijn er dit jaar weinig van en de oesterhan- del wil ze graag bewaren voor la ter in het seizoen: vlak voor de feestdagen is de vraag het grootst. Het seizoen is dit jaar extra feeste lijk omdat de Zeeuwse oester van af nu het MSC-certificaat mag voe ren, een keurmerk dat de duur zaamheid van vis moet garande ren. „We hebben een jaar lang allerlei audits moeten doorlopen", vertelt Van Liere. En dat was ook nog kostbaar: al met al is met de certi ficering zo'n honderdduizend eu ro gemoeid. „We zijn er heel blij mee", aldus Van Liere. De Zeeuwse oestervisserij vol doet aan de drie eisen die het MSC (Marine Stewardship Coun cil) stelt: het visbestand is ge zond, de impact van de visserij op het totale ecosysteem is-minimaal en het beheer van de visstand is goed. De sector zelf wil het certifi caat vooral omdat het daarmee be ter oesters verkopen is: de consu ment vraagt erom. Dit jaar zijn er maar weinig oes ters, zoals ook al bij de mossels het geval was. „Met name op de Oosterschelde is minder voor raad. Dat komt omdat we de laat ste jaren minder broedval had den. Daardoor zullen de oesters wel iets duurder zijn", waar schuwt de oestervoorzitter. „Het goede nieuws is dat we afgelopen zomer heel veel broedval hebben geconstateerd, met name van de platte oester. En die willen we graag meer op de markt zetten. Maar het duurt nog wel drie jaar voordat een babyoestertje een oes ter is." DEN HAAG - Tijdens het inzien van het (nog) geheime Rijkswater- staat-rapport, is CDA-Kamerlid Ja- co Geurts zich rot geschrokken. „Ik wil weten of we aan een ramp zijn ontsnapt en of de dreiging er van nog reëel is." Paniek wil hij zeker niet zaaien. „Maar ik wil wel dat Zeeuwen ant woorden krijgen." Want de kwali ficaties over gebrekkig onderhoud van de Oosterscheldekering en het slecht functioneren van Rijks waterstaat doet bij Geurts alle alarmbellen afgaan. En bij hem niet alleen. Hij vroeg dan ook woensdagmiddag met steun van de hele Tweede Kamer om een verklarende brief van minister Schultz. Eigenlijk wilde hij ook een debat, maar daarvoor kreeg hij geen steun. De meerderheid wil eerst de brief afwachten. Is die niet duidelijk genoeg, dan volgt alsnog een debat. Geurts is verbijsterd over wat hij heeft gelezen. „De minister schreef onlangs dat er niets aan de hand was en is. Maar uit het in terne rapport - dat ik heb inge zien - lees ik iets heel anders. De waterkering is niet op orde, er is geen grip op de situatie en er is onvoldoende technische kennis bij Rijkswaterstaat Zeeland." Zijn zorgen worden door alle frac ties gedeeld. „De veiligheid staat voorop", verwoordt PvdA'er Lutz Jacobi het algehele gevoel. Ook zij is benieuwd of de minister de con statering uit het rapport onder schrijft dat het district Zeeland 'out of control" raakt. VVD-Ka- merlid André Bosman - wiens vra gen eerder sussend door de minis ter werden beantwoord - reageert mild op de nieuwe berichten. „Ik ken het rapport niet. Het lijkt me niet verstandig in de Kamer te spreken over een document wat we niet kennen. Laat de minister eerst reageren. Geeft de brief aan leiding voor een debat, dan komt dat er." Behalve het CDA heeft ook de SGP schriftelijke vragen gesteld. „We willen weten hoe haar sus sende woorden zich verhouden tot het rapport", zegt Roelof Bis schop. „De minister moet aange ven waarom ze niet eerder heeft ingegrepen en wat ze gaat doen om de de kering op orde te breng en en de veiligheid rond de Oos terschelde te herstellen." MIDDELBURG - „De gedachte aan een evacuatie van Noord-Beve land is heel snel terzijde gescho ven", zegt Toine Poppelaars, dijk graaf van Waterschap Scheldestro- men. „Maar er was daar wel een serieus probleem." Rijkswaterstaat en Waterschap Scheldestromen hadden medio 2012 een spoedoverleg over de toe stand van de dijk bij de Anna Frisopolder, vlak bij de Ooster scheldekering. Uit metingen van beide instanties bleek dat er verstoringen waren in het gebied bij de Oosterschelde kering en de oever. Rijkswater staat sloeg alarm. „We hebben de ernst van de situatie besproken en inderdaad is toen over evacua tie van Noord-Beveland gespro ken. Dat was maar heel even. We hebben alles bekeken en we heb ben beoordeeld dat het voldoende zou zijn om stenen te storten te gen het dijkvak. Onze dijken zijn veilig", zegt Poppelaars. Er dreigde 'dus geen acuut gevaar van een overstroming of dijkval'. „En dan hadden we altijd nog de Stormvloedkering kunnen slui ten. Tot die maatregel zouden we eerder zijn overgegaan, dan eva cuatie van Noord-Beveland." Poppelaars spreekt wel van een be langrijk leermoment. Rijkswater staat en het waterschap peilen re gelmatig de toestand van de oevers, de dijken en de bodem kwaliteit. De meetresulaten wer den niet naast elkaar gelegd. „In het overleg vorig jaar hebben we keiharde afspraken gemaakt om die resultaten in het vervolg wel met elkaar te bespreken. Dat is noodzakelijk voor een goede ana lyse van het probleem." Poppelaars beklemtoont dat het waterschap beschikt over veel wa terbouwkundige specialisten. „We worden door andere water schappen betrokken bij de bouw en aanleg van waterkeringen." Hij reageert op een interne presenta tie van Rijkswaterstaat Zeeland waarin staat dat de bouwkundige inzet van RWS Zeeland tot vrij wel nul is gereduceerd. Eigenaar Peter van Maurik van de net achter de dijk gelegen cam ping Anna Friso houdt de toe stand van het strandje al jaren in de gaten. „In drie vier jaar is al 4 meter zand in hoogte verdwenen. Ik roep er al jaren over, maar nie mand doet wat. Als je een paar weken niet bent geweest zie je verschil. Je kan al met het blote oog zien dat het niet goed gaat." Hij weet officieel van geen evacua tie. Wel is hij op de hoogte ge steld van de bestortingen. Dat verzekerde minister Ivo Op stelten (Veiligheid en Justitie) de Tweede Kamer woensdagmiddag tijdens een debat over bezuinigin gen op het Openbaar Ministerie. Nog steeds maakt de Kamer zich zorgen over de gevolgen van de re organisatie bij de rechtbank Zee land West-Brabant. Hoewel de si tuatie lijkt te verbeteren, moet de Middelburgse rechtbank met re gelmaat strafzaken aanhouden omdat in de voorbereiding door het Openbaar Ministerie iets is misgegaan. „Ik onderken de pro blemen, maar het duurt enige tijd voordat ze zijn opgelost", verde digde Opstelten in de Kamer. „Ik volg de situatie dagelijks. Ik ba seer mijn werkbezoeken erop en praat dan met mensen op de werkvloer." De minister zegde toe de Kamer regelmatig op de hoogte te houden van de verbete ringen. Ook beloofde hij voor het eind van het jaar een bezoek te brengen aan de rechtbank Middel burg en er een 'bordje te onthul len'. Ondanks de verhuizing naar Breda moet het laten zien dat het OM werkplekken heeft in de rechtbank Middelburg en dat het OM zichtbaar aanwezig is. „Dat doe ik alleen als het klopt." Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Nadia Berkelder yerseke - Het zijn er niet veel, maar ze zijn er weer. En de Zeeuw se oesters zijn vanaf dit jaar ook nog eens voorzien van een duur zaamheidskeurmerk. Het oestersei zoen werd gisteren officieel geo pend in Yerseke en Sluis. 'De veiligheid staat voorop' door Jeffrey Kutterink jaco Geurts, Kamerlid CDA door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De problemen bij de rechtbank Middelburg zijn niet van de ene op de andere dag de wereld uit. Maar er wordt hard aan ge werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90