Uitgestelde rechtszaken, verdachten die niet op tijd gedagvaard zijn en strafdossiers die kwijtraken. Het openbaar mi nisterie zit volop in een reorganisatie en dat is te merken ook. 66 Het proces zoals het nu is ingericht is 19de eeuws, uit de tijd van de postkoets 8 VERDIEPING STRAFRECHT Johan Bac, hoofdofficier van justitie bij het parket Midden-Nederland, waarschuwt bij voorbaat al: er zal de komende tijd nog wel vaker iets mis gaan met rechtszaken in Lely stad, Almere, Utrecht of Amers foort. Erg vervelend en niet wense lijk, maar het heeft volgens hem geen zin om loze beloftes te doen. Want de problemen die zijn gefuseerde parket mo menteel ondervindt zijn fors. Heel fors. Niet alleen advocaten klagen sinds drie maanden steen en been over gebrekkige communicatie van het OM en te late aanle vering of zelfs verlies van strafdossiers en dagvaardingen. Ook rechters hebben de af gelopen tijd aan de bel getrokken over de te late aanlevering van stukken, met als ge volg dat meer dan ooit zowel verdachten als slachtoffers op dat moment onverrich ter zake naar huis werden gestuurd. Het College van Procureurs-Generaal blijft erbij: de problemen zijn vervelend, maar vooral van plaatselijke aard. Niet voor niets voelt College-voorzitter Herman Bolhaar zich niet geroepen om te reageren. De woordvoering over de parketfusies ligt bij de parketten zelf, luidt de mededeling aan deze krant. Plaatselijk of niet, die perikelen bij het OM hebben zich in een groot deel van het land gemanifesteerd. Ze bezorgden menig offi cier van justitie het schaamrood op de ka ken. En ze noopten staatssecretaris Fred Teeven eind mei al om namens het ministe rie van Veiligheid en Justitie aan bezorgde Kamerleden te beloven dat de 'zaken in de tweede helft van 2013 op orde zijn'. Maar dat zijn ze nog steeds niet, zo blijkt uit een rondgang van deze krant langs ad vocaten, rechtbanken en officieren die in de regio's werken waar de grootste proble men zijn: Noord-Nederland, Oost-Neder land, Zeeland West-Brabant en Midden- Nederland. In laatstgenoemde regio was het vorige week voor de zoveelste keer raak. Een zaak tegen drie mannen, ver dacht van het maken en verhandelen van XTC, moest worden aangehouden omdat twee van hen niet tijdig waren gedagvaard en advocaten niet op de hoogte waren van de zitting. Alles behalve hoe het hoort, er kent Bac. En toch weigert de hoofdofficier de woorden 'chaos' of'puinhoop' in de mond te nemen. „Chaos suggereert dat er sprake is van stuurloosheid. En daar is abso luut geen sprake van. Ik zie het vooral als logistieke hick ups", aldus de hoofdofficier, die aangeeft dat 'zijn' mensen op dit mo ment alles op alles zetten om ervoor te zor gen dat de logistiek rondom zittingen weer fatsoenlijk draait. „Iedereen draait hier overuren. Juist om de zaken snel weer op orde te krijgen. Alle focus ligt nu op het re duceren van het aantal fouten en tijdig ver strekken van stukken. Er wordt veel van on ze mensen gevergd. Ik maak me ook wel zorgen om het beroep dat we nu op ze moe ten doen", aldus de hoogste baas van het OM in Midden-Nederland. Inmiddels heeft hij de hulp van het College van Procu reurs-Generaal ingeroepen en extra 'hand jes', afkomstig van andere parketten, toege zegd gekregen. Die bieden administratieve ondersteuning, maar checken ook de in- en uitgaande stukken nogmaals op juist heid. Met advocaten en rechters - die moe deloos werden van onbeantwoorde faxen en last minute wijzigingen - heeft het OM afspraken gemaakt over kortere communi catielijnen. Het beeld dat het OM niet goed voorbereid was op de schaalvergroting die begin dit jaar is ingezet met het terugbrengen van het aantal parketten van negentien naar tien is volgens Bac te simpel. Hij kan en wil daarbij alleen voor de situatie op zijn ei gen parket spreken. „Op hoofdlijnen waren* er in de aanloop naar de fusie tal van afspra ken gemaakt. Maar in de praktijk moeten die afspraken wel nagekomen worden. Ver geet niet: wij zijn niet de enigen die mid den in een verbouwing zitten, de hele straf rechtsketen gaat op dit moment op de schop. Ook de Nationale Politie en recht banken zijn op grotere schaal gaan werken en gecentraliseerd. Met als gevolg dat bij voorbeeld de agent die vroeger met een pro ces-verbaal onder zijn arm bij het parket in Flevoland aanklopte, nu de weg moet zien te vinden naar ons centrale, nieuwe kan toor in Utrecht. Dat kost tijd." Midden-Nederland is één van de regio's op de zogeheten gerechtelijke kaart die uit blinkt in complexiteit. Het OM in Utrecht kreeg er als gevolg van politieke besluitvor ming in Den Haag zaken bij uit de tot dan toe op Amsterdam georiënteerde Gooi- en Vechtstreek. Daarnaast is het hele parket Lelystad - dat juist veel samenwerkte met het arrondissement Zwolle - enkele maan den geleden volledig naar Utrecht ver plaatst. Het OM kreeg bovendien te maken met leegloop. Niet iedereen was bereid om zoveel te gaan reizen voor z'n werk, losse contracten worden sowieso bij het OM niet standaard verlengd. Het gevolg is dat de druk op met name de administratieve organisatie enorm is toegenomen, zo legt hoofdofficier Bac uit. „Zo'n fusieproces legt de kwetsbaarheden in je logistieke systeem extra bloot. De hoofdofficier vindt niet dat de problemen van tevoren zijn onderschat. „Ik sta volledig achter de grootte van dit parket. Ik denk dat het goed werkbaar is, maar het kost wel tijd om de machine draaiend te krijgen." Een veel voorkomend probleem bij alle fusieparketten is dat dag vaardingen niet juist of te laat betekend zijn door een verdachte en dossiers op het laatste nippertje bij rechtbanken en advoca ten terecht komen. Bac: „Ik ben geen slecht verliezer. Maar we moeten ons ook realise ren dat al le risico's bij het OM liggen, nooit bij een verdachte. Ons rechtsstelsel is nu eenmaal zo ingericht dat wij al het mogelij ke in werking moeten stellen om iemand schriftelijk te laten weten dat hij voor een rechtszaak opgeroepen wordt. Het is evi dent dat je dat zorgvuldig moet doen, maar het proces zoals dat nu is ingericht is wel 19de eeuws, uit de tijd van de postkoets. Wij moeten een dagvaarding de deur uit sturen en die moet dan door een postbode worden voorgehouden aan de verdachte, waarvan hij eerst volgens een procedure moet hebben vastgesteld dat het ook echt de verdachte is. Er hoeft maar één kruisje verkeerd gezet te zijn en een hele zaak moet aangehouden worden." Karrenvrach ten papier komen er bij het OM binnen en gaan dagelijks ook weer naar buiten. „Ik noem het hier gekscherend wel eens het ho' we eei rer dai we Da de pla e-r he< in be: no we de Help» het oU ver fooiiwt door Niki van der Naald en Peter Winterman illustratie Mark Reijntjens Johan Bac, hoofdofficier koi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8