VERDIEPING 11 De Lessen van Lehman: banken nog steeds 'too big to fail' De wereldwijde crisis in de financiële sec tor die mede het gevolg is van de val van Lehman, heeft tot te nodige maatregelen geleid. De Verenigde Staten voerden in 2010 de Dodds Frank Act in, een serie maatre gelen. die de financiële sector aan banden moet leggen. Onderdeel van het pakket is dat de handel in derivaten een stuk transparanter is ge worden. Er is meer informatie beschikbaar over de producten die verhandeld worden en er is meer toezicht. De CFTC Commodi ty Futures Trading Commission) speelt daarin een belangrijke rol. Ook moeten de banken grotere buffers aanhouden. Dat maakt ze bestendiger om schokken op te vangen. Europa heeft zijn eigen pakket aan maatre gelen, waarvan naast grotere buffers ook een verplichte stresstest voor banken deel uitmaakt. Of de kapitaaleisen streng genoeg zijn, daarover verschillen de meningen. Belang rijk punt van zorg is nog steeds de omvang van de grootbanken. Ze zijn nog steeds too big to fail; als ze omvallen, moet de over heid de helpende hand toesteken en lijdt de belastingbetaler schade. In de Verenigde Staten zijn de banken sinds de crisis alleen maar groter gewor den. Banken die dreigden om te vallen, zijn in handen gekomen van concurrenten. Ge volg daarvan is dat zes reuzen het leeuwen deel van de markt in handen hebben: Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley en Wells Fargo. X gewijd aan de clash met Greenspan: The Warning. Born kreeg een plek in de com missie die de totstandkoming van de crisis onderzocht. Het CFTC heeft er flink wat ta ken bijgekregen (zie kader). Tja, achteraf je gelijk halen is makkelijk. Daniel Waldman haalt er een Amerikaans gezegde voor uit de kast. „Hindsight is al ways 20/20. Wij kenden de precieze om vang van de risico's ook niet en hebben de crisis niet voorspeld. Maar we stelden wel vragen, we hebben ons werk gedaan. Ik had natuurlijk graag gezien dat er anders met onze adviezen was omgesprongen. Maar de democratisch gekozen volksverte genwoordigers besloten helaas anders." 2004 2005 2006 2007 2008 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2013 ?t kunnen weten OPKOMST EN ONDERGANG LEHMAN BROTHERS 2003/2004 Lehman neemt vijf grote hypotheekverstrekkers in Ameri ka over. Ze verkopen subprime hypotheken met beperkt onder pand en onvolledige inkomens controle. 2008,9 juni Lehman rapporteert een kwartaalverlies van 2,8 miljard dollar. Er wordt voor 6 miljard x dollar nieuw kapitaal opgehaald; de hypotheekportefeuille wordt met 20 procent ingekrompen. 2006 Lehman's hypotheekportefeuille groeit tot 146 miljard dollar, 10 procent meer dan in 2005. 2007,14 maart Eerste tekenen massa le betalingsproblemen Ameri kaanse huiseigenaren. Wall Street beleeft op 14 maart grootste koersval sinds vijfjaar door het hypotheekprobleem. Lehman rapporteert op dezelf de dag een recordwinst- en om zet. Lehman meldt dat de 'risi co's onder controle zijn' en dat die de bank niet zullen raken. 2007, augustus Lehman ontslaat 2.500 werknemers en de bank sluit een van zijn hypotheekbe- drijven. Lehman geeft in 2007 85 miljard dollar aan hypothe ken uit. Tegenover elke euro aan eigen vermogen staat 31 euro aan hypotheken uit 2007 Lehman maakt in heel 2007 een recordwinst van 4,2 miljard dol lar op een omzet van 19,3 mil jard dollar. 2008,17 maart De aandelen Lehman dalen met 48 procent in waarde, nadat Bear Stearns, de tweede hypotheekverstrekker van de VS, failliet gaat. Lehman trekt voor 4 miljard dollar nieuw kapi taal aan. 2008, zomermaanden Lehman zoekt vergeefs naar partners. Begin september verliest het aandeel Lehman op de beurs 77 procent van zijn waarde. Hoop op deelna me van de Korea Development Bank in Lehman blijft vergeefs: het aandeel zakt met nog eens 45 procent C 2008.10 september Lehman rappor teert een kwartaalverlies van 3,9 miljard dollar en schrijft voor 5,6 miljard dollar af op de hypotheekportefeuille. Krediet beoordelaar Moody's zegt dat Lehman een groot deel van de hypotheekportefeuille moet ver kopen om afwaardering te voor komen. 2008.11 september Het rapport van Moody's duwt de koers van Leh man een dag later met 42 pro cent naar beneden. Aan het eind van de week heeft Lehman nog maar 1 miljard dollar in kas. 4.. 2008,13 september Een overleg van Lehman met Barcalys en Bank of America over een overname mislukt 2008,15 september Lehman vraagt het faillissement aan. De koers van het aandeel daalt 93 pro cent KOERSVERLOOP LEHMAN BROTHERS 2004 - 2008 infographic DPd I bron Thomson Datastream

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79