Syrië grossiert in oorlogsmisdaden BUITENLAND 9 Uitwaaien aan het IJsselmeer CENÈVE - Het.Syrische regeringsle ger heeft de afgelopen maanden met succes aanvallen uitgevoerd om de belangrijkste gebieden van het land onder controle te krij gen. De rebellen worden onder tussen steeds extremistischer, al dus een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties. Gisteren werd hierover een rapport gepre senteerd. De commissie bevestigt dat de troepen van president Bashar al-Assad in de periode half mei tot half juli het belangrijkste deel van het land weer onder hun con trole hebben gebracht. Dat is in clusief alle steden en economisch productieve gebieden van beteke nis, met uitzondering van Alep po. Daarbij pleegden regering en rebellen volgens de commissie op grote schaal oorlogsmisdaden, zo als het bombarderen van zieken huizen en het afslachten van bur gers. Rebellen hebben mensen geëxecuteerd, in gijzeling geno men en burgers in woonwijken onder vuur genomen. De daders, aan beide zijden, schenden op gro te schaal het internationaal recht en vrezen totaal niet dat ze reken schap moeten afleggen voor hun misdaden, aldus de VN. Ondertussen heeft een van de be langrijkste oppositiegroeperingen in Syrië, het linkse Nationaal Coördinatie Comité (NCC), erop aangedrongen dat Rusland zich ontfermt over het arsenaal aan chemische wapens in Syrië. Het comité maakte gisteren be kend een vredesplan te hebben opgesteld waarin wordt aange drongen op Russisch toezicht op de chemische wapens. Het plan is eerder al in de Libanese hoofd stad Beiroet aangeboden aan de Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Michael Bog- danov. Het NCC wil snel een con ferentie van de partijen die be trokken zijn bij de burgeroorlog, een staakt-het-vuren en een over gangsregering onder leiding van een figuur van de oppositie. Tal van groepen die zich in bal lingschap tegen het regime van president Assad hebben gekeerd, zijn verenigd in de Nationale Coa litie voor Syrische Revolutionaire en Oppositiekrachten (SNC). met een som geld", vindt de oud-verzetsstrijder. „Als Neder land denkt dat het nog wat goed heeft te maken, kan het beter geld steken in de ontwikkeling van scholen, ziekenhuizen en betere wegen op het platteland." Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade komt Ne derland vandaag met een alge meen excuus voor alle oorlogsmis daden die zijn begaan nadat Soe- karno de onafhankelijkheid uit riep, in de hoop deze periode in de koloniale geschiedenis voor eens en voor altijd af te kunnen ronden. Maar historicus Gonggong vreest dat Nederland er niet zo gemakke lijk van afkomt. Er liggen nog tal van zaken te wachten, zoals de Bondowoso-affaire uit 1947. Tij dens een treintransport kwamen 47 gevangen Indonesiërs om het leven omdat ze zonder eten en drinken waren ingesloten. Of het drama Cilacap waar een Neder landse patrouille een huwelijks feest omsingelde en 25 bruilofts gasten doodschoot. De anonieme verzetsstrijder vindt dat zowel Nederland als In donesië de koloniale geschiedenis moet laten rusten. „Er waren ex cessen aan beide kanten." Hij ver telt over de pemoeda's, Indonesi sche jongeren, die na de Japanse capitulatie in 1945 uit wraak naar schatting vijfduizend Nederlan ders en Indische Nederlanders hebben vermoord. Na de onafhan kelijkheid executeerden deze mili ties Indonesiërs van wie ze ver moedden dat ze met de Belanda's, de Nederlanders, hadden ge werkt. „We moeten ophouden het verleden op te blijven rakelen. Voordat de VOC hier kwam be stond Indonesië uit honderden kleine eilanden die allemaal hun eigen besturen hadden. Dankzij de Nederlanders ontstond de re publiek Indonesië. We hebben ook nog wel wat aan ze te dan ken." krijgen nu onze economie zo hard groeit." Schijnheilig en vooral hypocriet noemt hij hetzelfde soort excuses waarmee Nederland in 2011 kwam. Toen spanden met succes negen weduwes uit het West-Ja vaanse dorpje Rawagede, waar Ne derlanders in 1947 vierhonderd mannen doodschoten, een zaak aan voor de Haagse rechtbank. Ze eisten een spijtbetuiging van Ne derland en 20.000 euro aan scha devergoeding. „Vrouwen van in de 80, 90, sommigen zijn zelfs al overleden. Verdriet koop je niet af vragen over chemische wapens Syrië Welke chemische wapens heeft ■*- Syrië en hoe gevaarlijk zijn die? Syrië heeft mosterdgas, sarin en VX. Hoeveel is onbekend. Mos terdgas beschadigt huid, longen en ogen. Het vloeibare sarin kan iemand bij huidcontact of inade ming binnen een minuut doden door de ademhaling uit te schake len. VX is olieachtig en kan wor den verneveld. Spieren raken ver lamd, de dood treedt in. Volgens strategen is het gecompli ceerd. Als het binnen afzienbare tijd moet gebeuren, zijn er 75.000 militairen bij nodig. Er moeten fa brieken worden gebouwd. De vraag is dus wat voor tijdpad wordt afgesproken. De meest voor de hand liggende partijen om de wapens te vernietigen zijn de Amerikanen of de Tsjechen. Eerst- genoemden omdat ze dan zelf de vinger aan de pols kunnen hou den en omdat ze sinds kort ook een mobiele unit hebben. De Tsje chen hebben goede papieren om dat ze een min of meer onafhan kelijk en een acceptabel alterna tief zijn voor de VS. Ze hebben er varing opgedaan in Irak. Ie kunt de methode van dubbele verbranding toepassen. Het che mische deel van het wapen wordt eerst verhit tot 1500 graden en daarna tot 1100 graden. Een ande re methode wordt gebruikt in de eerder genoemde mobiele unit, het Field Deployable Hydrolysis System (FDHS). Dan worden aan de chemicaliën water en andere chemische stoffen toegevoegd, waarna het wordt verwarmd. Wat overblijft is niet meer te gebrui ken als wapen. Eén unit kan 5 tot 12 ton per dag verwerken. Dat wordt de uitdaging in Syrië: om het te doen terwijl om je heen het geweld kan uitbreken. Verplaatsen naar het buitenland vergt enorme veel logistiek en de wapens zijn niet altijd stabiel, zo dat er extra gevaar is. 5 Zal de Syrische president Assad alle wapens wel prijs geven? Nadat de Libische leider Kadaffi was gevallen, werden nog onbe kende voorraden gifgassen gevon den. Hij had ze verscholen nadat hij volmondig akkoord was ge gaan met vernietiging. Ondanks intensieve buitenlandse controles waren ze eerder niet gevonden. «hbb kVigilante 3 daags genieten aan het IJsselmeer Reserveren via www.charmehotels.eu/lezersreizen, Telnr: 0515-238222 of E mail: info@hoteldevigilante.nl Beach Hotel de Vigilante, Holle Poarte 10,8754 HC Makkum DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2013 EISENACH Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet, Begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Touringcar Ontdek Eisenach en het Thüringer Wald! Een combinatie van historische steden en een ontdekkingstocht door een prachtig bosgebied. Maak kennis met Point Alpha en kasteel de Wartburg dat sinds 1999 op de UNESCO werelderfgoedlijst staat. Het Bachhaus in Eisenach, het Wilhelmshohe park in Kassei en het Boomkroonpad in Nationaal Park Hainich mogen zeker niet ontbreken. Historie en natuur staan centraal tijdens deze reis. Geniet van het mooie Thüringen! DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! p//pu/A/| fff Boek nu: WWW.EFFEWEG.NL of bel 0529 - 46 96 67 w/1 C W W fff Alle fouten voorbehouden. Prijzemijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. «n* Exclusief excursie- en entreegelden en €18, reserveringskosten per boeking '3 <5? Weduwe Anti Rukiyah (midden) bezoekt in 2011 met familieleden de graftombe van haar man bij het Rawagede-monument foto Romeo Gacad/AFP 5 Damascus wil af van zijn chemi sche wapens. Het regime van As sad doet een toezegging in het schaakspel rond een eventuele Amerikaanse aanval. Is het niet moeilijk zo ineens van je chemische voorraden af te ko men en wie gaat erbij helpen? 3 Hoe ontmantel je een chemisch wapen? 4 Hoe moet je deze wapens tij dens een burgeroorlog vernieti gen, kun je ze niet beter verplaatsen? /syrie Het laatste nieuws over Syrië Als een ware verrassing ligt in het Friese Makkum een waar paradijs verscholen. Een unieke beleving op een unieke locatie met legio mogelijkheden. Door de ligging direct aan het IJsselmeer, slechts geschei den door een langgerekt zandstrand en een brede boulevard, waant u zich aan de Noordzeekust. Zoet water voor de deur en het zilte water van de Waddenzee op 5 km afstand. Strand en ruime water sport mogelijkheden liggen binnen handbereik. Ook fiets en wandel mogelijkheden vindt u hier volop. 2 nachten in een charme kamer landzijde 2 maal uitgebreid ontbijtbuffet 1 maal 3-gangen diner op de dag van aankomst Gratis fietsroutes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77