Verleden Bruins telt niet in Altenbreckerfeld Nederland biedt Indonesië vandaag algemeen excuus voor alle oorlogsmisdaden aan. 8 BUITENLAND INDONESIË Obama herdenkt aanslagen van 2001 De Amerikaanse president Barack Obama heeft giste ren de slachtoffers van de terreuraanslagen van 11 sep tember 2001 herdacht. Oba ma, vicepresident Joe Biden en hun beider vrouwen na men om 08.46 uur (lokale tijd) een minuut stilte in acht in de tuin van het Wit te Huis. Nieuwe waterbron gevonden in Kenia In het noordwesten van Ke nia is een waterbron gevon den die het Afrikaanse land de komende 70 jaar van wa ter zou kunnen voorzien. Het ondergrondse bassin, een zogeheten aquifer, werd gelokaliseerd met behulp van Satellieten en radars en zou zo'n 200 miljard kubie ke meter water bevatten. Gemengde zwemles ook voor moslima Moslimmeisjes mogen ge mengde zwemlessen niet weigeren uit religieuze over wegingen. Dat heeft de hoogste Duitse bestuurs rechter gisteren bepaald. Deelname aan gemengd zwemmen kan volgens de rechter dankzij de boerkini, een badpak dat het gehele vrouwenlichaam bedekt. VN: een derde van voedsel verspild Een derde van het voedsel dat wereldwijd wordt gepro duceerd, wordt niet gegeten, maar verspild. Dat gebeurt zowel in de productieketen als bij de eindverbruiker. Dit stelt de VN-landbouwor- ganisatie FAO in een giste ren gepresenteerd rapport. Het gaat om 1,3 miljard ton voedsel per jaar. Vergunning voor filiaal na 43 jaar Bernardo Caprotti (87), de oprichter van de Italiaanse supermarktketen Esselunga, wil nooit meer een nieuw fi liaal. Het aanvragen van de vergunningen duurt 8 a 14 jaar. Nadat hij in 1970 was begonnen met de papierwin kel voor een filiaal in Floren ce, gaat de zaak nu over en kele maanden open. Uurloon van 1,59 euro is illegaal Het kantongerecht in het Duitse Eberswalde heeft de eigenaar van een pizzaservi ce veroordeeld die een be zorger maar 1,59 euro per uur betaalde. Volgens de rechter is dat in strijd met de goede zeden en daarom il legaal. De pizzaservice moet de bezorger nu zo'n 11.000 euro terugbetalen. JAKARTA - Nederland maakt excu ses voor de standrechtelijke execu ties door Nederlandse militairen in Nederlands-Indië tussen 1946 en 1949. De Nederlandse ambassa deur in Jakarta zal die excuses for-, meel aanbieden aan tien hoogbe jaarde weduwen, wier echtgeno ten in 1947 werden geëxecuteerd in Zuid-Celebes (nu Zuid-Sula- wesi). De vrouwen (allen boven de 90 jaar) zijn daarbij zelf niet aanwezig. De Indonesische historicus Anhar Gonggong (69) was nog geen vier jaar oud toen Nederlandse solda ten in 1946 onder gezag van kapi tein Raymond Westerling zijn dorpje in Zuid-Celebes binnenvie len. Ze hadden de opdracht gekre gen de opstand tegen het Neder landse bestuur neer te slaan. Die was uitgebroken nadat de 'collabo rateur' Soekarno enkele maanden daarvoor de onafhankelijkheid had uitgeroepen. De Nederlandse kapitein en zijn manschappen gebruikten in het vroegere Celebes twee jaar lang ongeoorloofd bruut geweld. Vol gens de 'Westerling-methode' kre gen alle inwoners van een 'be smet dorp' de opdracht zich op het plein te verzamelen, waarna soldaten mannen van hun vrou wen en kinderen scheidden. Ver meende 'terroristen' onder wie Gonggongs vader en opa werden zonder enig proces standrechte lijk geëxecuteerd. Na afloop moes ten getraumatiseerde Indonesiërs met de hand op de Koran zweren te stoppen met terroristische ac ties. „Mijn opa en vader waren helden die vochten voor de bevrij ding van hun land. Hetzelfde wat de verzetshelden in 1940-1945 in Nederland deden toen Duitsers jullie land bezet hielden", zegt Gonggong verbitterd. De spijtbetuiging waarmee Neder land vandaag bij monde van de Nederlandse ambassadeur in Ja karta komt, gaat nabestaande Gonggong dan ook niet ver ge noeg. „Want waar heeft Neder land dan spijt van? Van de dood van mijn vader en opa? Neder land moet excuses maken aan het hele Indonesische volk voor het feit dat het in 1945 de onafhanke lijkheid van Indonesië weigerde te aanvaarden." Want die halsstarrigheid vormde volgens de historicus de basis voor tal van bloedbaden die na de onafhankelijkheidsproclamatie overal in Indonesië werden aange richt, totdat Nederland in 1949 on der druk van de VS de soevereini teit van de kolonie uiteindelijk op gaf. De historicus adviseert zijn re gering met klem de spijtbetui ging af te wijzen. Ook het smartengeld dat Den Haag op gezag van een Nederland se rechter aan negen nabestaan den uit Zuid-Celebes moet geven, 20.000 euro per persoon, noemt Gonggong een fooi. „Nederland liet Indonesië in 1949 gaan op voorwaarde dat wij de staats schuld van Nederlands-Indië - ruim zes miljard gulden - zouden overnemen." In zijn biografie van Soekarno schrijft de Nederlandse historicus Lambert Giebels dat In donesië dit bedrag met twee mil jard gulden wist terug te brengen en Soekarno deze schuld in 1957 - toen hij alle Nederlandse bedrij ven nationaliseerde - tot 650 mil joen gulden had afbetaald. „Eigenlijk zit de Indonesische meerderheid bijna zeventig jaar na dato niet meer op excuses te wachten", stelt een oud-verzets strijder. Hij heeft zijn naam liever niet in de krant uit angst straks boze nationalisten op zijn stoep te krijgen. „Waarom moet het zo formeel? Het was toch oorlog. Ik heb ook Nederlanders gedood." De verzetsstrijder giechelt op zijn Javaans als hij vertelt wat volgens hem de werkelijke reden is van de excuses. „Het draait allemaal om macht en geld. Ik ken de oude Hollandse koopmansgeest. Jullie hopen zo de relaties te verbeteren en meer handelsbetrekkingen te ALTENBRECKERFELD - Als jochie van zes is-ie zelf nog beschoten door Amerikaanse soldaten. Nie mand hoeft de 75-jarige dorpsge noot van Siert Bruins dan ook te vertellen dat in een oorlog dingen gebeuren die in vredestijd niet door de beugel kunnen. „Bruins deed wat-ie deed in 1944. Man, het was toen volop oorlog en Bruins was een jonge knaap. Nu is hij 92 en kan hij niet zonder rollator." Altenbreckerfeld, een gehucht in de groene longen van het Ruhrge- bied, op zo'n veertig kilometer af stand van Dortmund. Meer koeien dan mensen. Hier woont nu al vele jaren de Nederlandse oorlogsmisdadiger Siert Bruins, ook bekend onder het weinig vleiende alias 'Het Beest van Ap- pingedam'. Hier bouwde de Gro ningse SS'er een nieuw bestaan op als vlijtig burger. Als eigenaar van een bedrijf in houten en me talen tuinhekken, kegelaar en lid van de schutterij. Zijn verleden haalt Bruins keer op keer in. Zijn Nederlandse veroordeling tot de doodstraf wist hij door een vlucht naar Duitsland nog wel te ontlo pen, maar nu staat hij al voor de tweede keer voor de Duitse rech ter. In 1980 kreeg Bruins zeven jaar cel wegens zijn aandeel in de dood van twee joodse broers. Nu moet Bruins, in Altenbreckerfeld beter bekend als Siegfried Bruns, zich voor de rechtbank verant woorden voor de moord op ver zetsstrijder Aldert Klaas Dijkema in 1944- „Bijna zeventig jaar la ter", verzucht de door de Amerika nen beschoten dorpsgenoot. Hij wil anoniem blijven. Dat lesje heeft hij meer dan dertig jaar gele den geleerd toen hij samen met andere Altenbreckerfelders pro test aantekende tegen de vervol ging van Bruns/Bruins. „Voor ik het wist stond ik met naam en toenaam in de kranten. Dat wil ik niet meer." Voor het proces van 20x3 dat nu in volle gang is, bleef openlijk verzet van het dorp uit. „Maar dat wil niet zeggen dat we van mening veranderd zijn. Het is pure waan zin. Geloof me, zo denkt heel Al tenbreckerfeld erover." Het kost moeite om die bewering te verifië ren. Altenbreckerfeld heeft niet zo'n trek om z'n oordeel met een buitenstaander te delen. Een man met een zuurstoftank op de rug wimpelt de verslaggever op crea tieve wijze af. „Ik woon om het maar zo te zeggen in Unter-Alten breckerfeld, Bruns in Oben-Alten- breckerfeld. Ik ken hem dus niet", vertelt hij op de oprit voor zijn huis. Ver lopen naar Oben-Alten- breckerfeld is het vanaf die plek niet. Dertig stappen zijn genoeg om pal voor het huis van Bruins uit te komen. De familie heeft eer der telefonisch laten weten niets te willen zeggen. Kein Kommentar. Woorden die ook vanuit andere panden in Altenbreckerfeld klin ken. Unter en Oben. Alleen de we duwe van huisnummer 19 is be reid tot een korte aanvulling. „U zult van niemand hier iets ne gatiefs over de heer Bruns horen. Altenbreckerfeld staat achter hem." WASHINGTON NAIROBI LEIPZIG ROME FLORENCE POTSDAM 'Westerling-methode' I door onze correspondent Wilma van der Maten door Hans Goossen Siert Bruins op 2 september in de rechtszaal, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76