Bezuinigingen Voorzieningen kunnen lijden onder decentralisatie' T BINNENLAND 7 bedreigen AIVD Onderzoek naar geheim van Rieu KRAS.NL Zorgrobots iets van de toekomst? Nee hoor, ze kunnen licht dementerenden nu al helpen om langer thuis te blijven wonen. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 eindhoven - Robot Charly rijdt be hoedzaam naar Jean. De licht de menterende man kijkt op de bank televisie. „Ik zie dat je een tijd niets hebt gedronken", zegt een ingeblikte vrouwenstem. „Heb je soms zin in een kopje thee?" Jean reageert enthousiast. „Ja." En staat meteen op. Charly: „Oké, ge niet er van." Terwijl de man naar de keuken loopt, rijdt Charly te rug naar zijn laadstation. Zorgrobot Charly is een van de op vallendste nieuwtjes op de soPlus- beurs, die van 17 tot en met 21 sep tember in de Utrechtse jaarbeurs Ik zie dat je een tijdje niks hebt gedronken. Wil je soms een kopje thee? wordt gehouden. Door de inzet van slimme robots als Charly kun nen (licht dementerende) oude ren langer thuis blijven wonen. „Dat past goed in het regeringsbe leid", constateert Herjan van den Heuvel van kenniscentrum Domo- tica en Slim Wonen in Eersel. Eu ropa ziet het nut van de robots ook. Want Charly, maar ook 'maatjes' Robin en GirafF, zijn ont wikkeld met Europese subsidie. In de Slimste Woning van Neder land, bij het Evoluon in Eindho ven, zijn de drie robots getest. Zo trok Smart Homes, de stichting achter het kenniscentrum, de kar voor project Mobiserv waar Char ly uit voortkwam, in samenwer king met negen Europese instel lingen. De Geldropse zorggroep Ananz voedde de technici met in formatie over behoeftes en wen sen van de gebruikers. Robin is al in 2008 'geboren' en daarmee de oudste zorgrobot. Was bij hem nog de vraag of een robot überhaupt nuttig kan zijn in de zorg, bij zijn opvolger Char ly ligt de nadruk op eten, drinken en beweging. „De robot werkt nauw samen met sensors in huis", vertelt Van den Heuvel. Zo weet Charly of de gebruiker vol doende beweegt, eet en drinkt of bijvoorbeeld onnodig de voordeur laat openstaan. Op de achtergrond moet wel ie mand stand-by zijn om in te grij pen als de robot alarm slaat. Mede daarom verwacht Smart Homes dat de robot niet te koop komt, maar eerder als onderdeel van dienstverlening door een zorgin stelling wordt aangeboden. Eindhovenaar Ton Valstar (79) was enkele malen betrokken bij tests met slimme robots. Hij heeft een aantal tests gedaan met Ro bin en deed recent ervaring op met Charly. „Ik ben bijzonder po sitief over beide robots", zegt Val star, die sinds enkele jaren licht dementerend is. „Maar als zo'n robot op de markt komt, hoefik persoonlijk het ap paraat niet. Want mijn echtgeno te doet ook wat Robin en Charly doen. Daarom denk ik dat deze ro bots van nut kunnen zijn voor al leenstaanden. Maar natuurlijk ook als de partner een deel van de tijd afwezig is, zoals door werk buitenshuis." Over de functionaliteit van de zorgrobots is Valstar erg te spre ken. Hij wijst op het herinneren aan afspraken of het innemen van medicijnen, maar ook het stimule ren tot beweging en entertain ment. „Het zou mooi zijn als de robot het ziet als iemand gevallen is. En dan meteen de hulpdien sten inschakelt. Of dat de verzor gende op afstand via de robot kan zien wat er aan de hand is." Dat laatste kon Robin nog niet, opvol ger Charly al wel. Zo snel gaat de ontwikkeling van zorgrobots. Nog dit jaar start Smart Homes in samenwerking met GroenëKruis- Domicura in Zuid-Limburg een test met een derde robot, de net ontwikkelde, ietwat eenvoudigere GirafF. „Welaan in dertig huishoudens testen of deze slimme robot in de praktijk een waardevolle aanvul ling op de zorg kan zijn", zegt Van den Heuvel. Hij verwacht dat het nog enkele jaren duurt voor de eerste robots op grote schaal worden ingezet. „Aan de techniek ligt het niet", zegt de woordvoer der van Smart Homes. „Die be staat al. Het gaat meer om de inte gratie in de zorgpraktijk en het ge bruiksgemak." DEN HAAG - De AIVD kan interna tionaal geïsoleerd raken als er zo veel wordt bezuinigd als minister Ronald Plasterk wil. Experts, on der wie oud-minister Ben Bot van Buitenlandse Zaken, waar schuwden de Kamer gisteren. Als de AIVD door bezuinigingen 'geamputeerd' raakt, kan zij bui tenlandse inlichtingendiensten niet genoeg 'ruilhandel' bieden. Hoogleraar Veiligheid en Recht Erwin Muller zei zelfs dat er voor de dienst niet veel meer overblijft dan 'heel goed de krant lezen'. De fensiespecialist Ko Colijn bena drukt dat inlichtingen juist steeds belangrijker worden. „De vijan den zijn minder voorspelbaar." MAASTRICHT - Vijf onderzoekers van de Universiteit Maastricht werpen zich twee jaar op de vraag wat het geheim van André Rieu is. Zij willen weten hoe de muzikant erin slaagt zo veel inter nationale successen te boeken. Rieu wordt in al zijn facetten be studeerd, waarbij wordt gekeken naar de muziek, de bewerkingen door zijn orkest, het publiek, de losgemaakte emoties, de marke ting en de betekenis van Rieu voor de economie. Projectleider Maaike Meijer wil ook de vraag beantwoorden hoelang de 64-jari- ge Rieu het nog volhoudt. „Kan ie mand het stokje overnemen, of is het succes aan hem gebonden?" Het risico bestaat dat gemeenten gaan beknibbelen op de uitgaven, waardoor de kwaliteit lager komt te liggen dan maatschappelijk ge wenst is. Die zorg uit het Centraal Planbu reau (CPB) in een gisteren ver schenen inventarisatie in op dracht van het kabinet. De rege ring wil dat gemeenten vanaf 2015 een deel van de zorg en ar beidstaken van het rijk overne men. Op deze taken wordt tegelij kertijd bezuinigd. Volgens het CPB is het noodzakelijk om kwali teitscontrole te blijven uitvoeren, om te voorkomen dat een race to rock bottom ontstaat. De reken meesters signaleren ook finan ciële risico's, vooral voor kleinere gemeenten. De opeenstapeling van kortingen op het budget kun nen gemeenten in de problemen brengen. „Gemeenten hebben slechts be perkte mogelijkheden om deze zelf op te vangen door meer in komsten te genereren." Er zijn ook voordelen te vinden van de overheveling van taken, consta teert het CPB. De gemeenten kun nen het aanbod van jeugdzorg, be geleiding van jongeren en arbeids gehandicapten en mensen met een beperking beter op elkaar la ten aansluiten. Ook zullen ge meenten nu beter op de kleintjes letten, omdat zij zelf risico dra gen. tot 150 actiekorting per persoon op diverse vertrekdata t/m oktober! ontdek 'the smiling coast' van Afrika. Geniet van de vele goudgele stranden, het prachtige binnenland én ontmoet de vriendelijke lokale bevolking. TOP-accommodaties bij KRAS.NL KOLOLI KOLOLI DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2013 Jean Robot zorgt goed voor I Licht dementerende Ton Valstar test zorgrobot Robin in de Slimste Wo ning van Nederland. door Hub Dohmen Charly, zorgrobot door Sandra Donker DEN HAAG - Overheveling van jeugdzorg, langdurige zorg en werk trajecten voor arbeidsgehandicap ten van de landelijke overheid naar gemeenten kan ten koste gaan van de kwaliteit van de voorzieningen. SunSwing Beach Resort**** I Senegambia Beach Hotel**** Rustig en comfortabel resort direct aan Levendig en ruim opgezet hotel, direct Geliefd hotel direct aan het strand en op„ Ga voor het volledige aanbod naar: www.kras.nl/zon-gambia het strand met dagelijks entertainment. aan het strand en in het centrum. Zie www.kras.nl/31422 Zie www.kras.nl/31417 ca. 500 m van het centrum. Zie www.kras.nl/31418 waarom zou je meer betalen Pri/zen zijn p.p., exclusief resen/ermgskosten en Calamiteitenfonds. Voor de meest actuele prijzen, ziewww.kras.nl SR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75