Alghero Carcassonne Rome rt CDA schiet gaten in schenkplan BINNENLAND 5 'Persoonlijke verzorging niet naar gemeenten' Vluchten vanaf (Ciampino) Ik weet niet of het slecht is om, net als in de Tweede Kamer, de camera permanent te laten lopen in de rechtszaal' Kamerlid Pieter Omtzigt heeft een alternatief plan uitgedokterd. Daarin blijft de belastingvrije schenking maximaal 51.000 euro, maar krijgen ouders wel de gele genheid om de gift over vier jaar uit te smeren. Voordeel is dan dat ook minder kapitaalkrachtige ouders hun kinderen kunnen hel pen en daar meer tijd voor heb ben. Tegelijkertijd krijgen de kin deren geen problemen met hun bank, omdat ze onder het percen tage blijven waarop je boetevrij mag aflossen. In veel gevallen ligt dat op 10 procent. Ook geeft het plan ouders meer ruimte om meerdere kinderen te hulp te schieten. „Niet iedereen heeft een ton klaarliggen", aldus de CDA'er. Volgens Omtzigt is het kabinets plan nu vooral een uitkomst voor kinderen die een hypotheek van een miljoen of meer hebben: zij kunnen de ton wél ineens boete- vrij aflossen. „Maar ik denk niet dat de regering deze doelgroep voor ogen heeft", sneert hij. In het CDA-plan mogen ook grootouders en derden maximaal 51.000 euro schenken tegen een verlaagd tarief van respectievelijk 5 en 10 procent. Voor alle schen kingen geldt bovendien dat die ook gebruikt mogen worden om een restschuld af te lossen. Het ka binetsplan, dat op Prinsjesdag wordt gepresenteerd, voorziet niet in die mogelijkheid. van 400 tot meer dan 1.900 euro per jaar. Deze inkomensgevolgen hebben geleid tot onrust en pro testen. Wie in een instelling woont, blijft onder de AWBZ vallen, en daar vallen de kortingen nog for ser uit dan bij de WMO. Een al leenstaande in een instelling met een uitkering voor jonggehandi capten (Wajong) zou er 13,5 pro cent op achteruitgaan. Staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezondheid komt met 248 miljoen euro om te voorko men dat de bewoners van instel lingen te weinig zak- en kleed geld overhouden. Door, zoals inge wijden het noemen, 'te schuiven met potjes', krijgen mensen met een Wajong-uitkering straks als nog 1.700 euro per jaar extra en personen met een AOW-uitke- ring krijgen jaarlijks 950 euro bo venop die norm. Niet helemaal. De Chronisch Zie ken en Gehandicapten Raad is slechts gedeeltelijk tevreden. „Voor mensen in instellingen is dit goed nieuws. Die groep wordt hier behoorlijk mee geholpen", al dus een woordvoerder. „Voor thuiswonenden verandert er echter niets. Zij blijven inko mensachteruitgang houden. Ge meenten zitten enorm in geldge brek en zij mogen zelf weten hoe ze het geld besteden aan voorzie ningen binnen het sociale do- mein." DEN HAAG - Het kabinet denkt er over de persoonlijke verzorging van hulpbehoevenden toch niet over te dragen aan gemeenten. Ingewijden melden dat staatsse cretaris Martin van Rijn twijfelt om de verzorging bij gemeenten neer te leggen omdat dit dan los komt te staan van de zwaardere verpleging. Dan zou iemand die teennagels knipt niet ook medi sche zorg aan de voet kunnen ge ven. Verzorging én verpleging zouden daarom beide de verantwoorde lijkheid van het Rijk moeten blij ven, ondergebracht bij de zorgver zekeraars. schetst Jansen, „we volgen alles bijna live, iedereen zit met z'n iPad en z'n iPhone te kijken naar wat er in de wereld gebeurt. Het zou toch gek zijn als we dat bij de rechtspraak niet doen. Ik zeg altijd: waar zit tegenwoordig eigenlijk geen camera in? Ik weet niet of het slecht zou zijn om net als in de Tweede Kamer de camera perma nent mee te laten draaien in de rechtszaal. Het kan educatief maar ook informatief zijn, waarbij je wel moet voorkomen dat het publiek in zwaar beladen zaken zo maar met de chips en pinda's op de bank kan toekijken." De rechtszaal lijkt voor sommigen nu nog vaak zo'n black box zegt ze. En onbekend, maakt onbemind. „Kijk naar de Rijdende Rechter, heel Nederland zit er op tv toch graag naar te kijken en realiseert zich dat de rechter een beslissing moet nemen. Uit eindelijk bepaalt een goede behandeling in de zitting of jij een vonnis accepteert, niet eens of je gelijk krijgt." zijn, helemaal als het gaat over complexe rechtszaken. Rechters kunnen volgens Jan sen dan ook nog meer dan nu via persrech ters uitleggen wat de mogelijkheden en on mogelijkheden van de wet zijn. „Uiteinde lijk zijn wij er wel voor de samenleving. We zitten er niet voor persoonlijk hobbyis me." Dat rechters verantwoording afleggen over ontstane commotie in hun vonnissen is volgens de SSR-voorzitter prima. „Vroeger dachten mensen dat we na behandeling van een zaak opgesloten werden en geen enkel contact met de samenleving meer hadden, maar dat is natuurlijk niet zo. Ik denk dat het goed is om in ieder geval even te benoemen dat er onrust in een samenle ving was. Maar je moet je wel inhouden, je moet niet een soort dominee worden die een algemeen college in zijn vonnis geeft over hoe de wereld in elkaar steekt." SSR gaat alle rechters van Nederland de ko mende tijd mediatraining geven. Want, RYAN Al R I Rosa Jansen van het rechterlijke opleidingsinsti tuut. foto Marco Slot door Laurens Kok DEN HAAG - Het kabinetsplan waar mee ouders eenmalig 100.000 eu ro belastingvrij aan hun kinderen kunnen schenken om hun hypo theek af te lossen, is ondeugdelijk. Als banken straks een boete in re kening brengen, schiet het kroost er weinig mee op, aldus het CDA. 3 Wat is er zo specifiek aan de groep die niet thuis woont, maar in een instelling? 4 Maar er is blijkbaar geld om die achteruitgang te beperken. 5 Verstommen de protesten nu Van Rijn over de brug komt? Kijk op Ryanar.ean nor meer nfcmutie. Vluchten vanaf Eindhoven. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73