Goed doel verhoogt zelf de contributie Minister Opstelten: extra korting OM kan 4 BINNENLAND NIEUWE RECHTERSOPLEIDING interview Rechters-in-opleiding worden vanaf volgend jaar beter klaargestoomd om hun rug recht te houden in de allesbehalve kritiekloze, volop meningen ventilerende samenleving. Onderwerp van kritiek is nu Greenpeace. De milieuorganisatie heeft een brief aan 10.000 van de 466.000 donateurs gestuurd met het voorstel de contributie te ver hogen. Dat de gevers zelf binnen een maand actie moeten onderne men als ze niet meer geld willen betalen, heeft tot wrevel geleid. Op Twitter reageren veel mensen boos. Een woordvoerder van Green peace zegt dat het gaat om een test. „In Scandinavische landen en Argentinië hebben ze goede er varingen met deze methode", zo legt hij uit. „Maar als mensen om wat voor reden dan ook de brief niet hebben gezien of aangeven dat ze toch niet meer willen beta len, dan draaien we het terug. Het is een verzoek, niet meer dan dat." Volgens Greenpeace is het niet verboden deze actie door te voeren. De brieven zijn maandag en dinsdag verstuurd. Greenpeace kreeg 473 telefoontjes. „Het zijn verschillende reacties, niet alleen maar negatieve." Wat Greenpeace doet is niet verboden, maar het is wel de vraag of het verstandig is, luidde de reactie van het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF). „We kunnen ons voorstellen dat dit irritaties kan oproepen." Terwijl de inkomsten van Green peace iets dalen, stijgen de uitga ven, blijkt uit gegevens van de or ganisatie. Greenpeace gaf in 2011 en 2012 meer uit dan dat er bin nenkwam. Ook stegen de wer vingskosten. In 2012 werd 23,6 pro cent van de inkomsten besteed aan fondsenwerving. Daarmee zit het onder de 'strijkstoknorm' van 25 procent. Als de 10.000 donateurs niet reageren op de brief, wordt het bedrag automatisch verhoogd Moeten rechters hun oor zoveel mogelijk te luister leggen bij de samenleving of er juist afstand van ne men om een objectief oordeel te kunnen vormen? Het is een dilemma waar rechters en strafrechtdeskundigen vandaag, op de Dag van de Rechtspraak, uitgebreid bij stil staan. Het Studiecentrum Rechtspleging (SSR) in Utrecht- het nationale oplei dingsinstituut voor rechters en officieren van justitie - doet dat echter iedere dag. De klassieke scholing, die voor afgestudeer de rechtenstudenten zes jaar duurde, wordt vanaf komend jaar vervangen door een opleiding op maat, die veel meer dan nu 'oog voor de samenleving heeft'. Maar daarmee is niet gezegd dat er tot nu toe we reldvreemde rechters zijn afgeleverd, bena drukt rechter en SSR-voorzitter Rosa lan sen. „Juist omdat we een breed georiënteer de rechterlijke macht willen, worden hier ook al jaren zij-instromers opgeleid. Erva ren advocaten bijvoorbeeld, maar laatst werd ook iemand geïnstalleerd die eerst in tensive care-verpleegkundige was." De rechterlijke macht vormt niettemin geen echte afspiegeling van de samenle ving, constateert Jansen. Die zal ze volgens haar ook nooit kunnen vormen. „Die af spiegeling willen we allemaal wel graag, maaj uiteindelijk blijven het allemaal men sen met een academische opleiding. Over wegend wit ook. Er zijn wel bewegingen gaande om daar meer variatie in aan te brengen. Dat is ook goed. De maatschappij moet zich in een rechter herkennen." De opleiding voor zowel rechters als officie ren gaat flink op de schop. Minder het con fectiewerk, meer het maatpak is het motto. „De juridische markt bestaat uit iedereen met een juridische bul, een verklaring van goed gedrag en het Nederlanderschap. We gaan voortaan veel meer kijken welke talen ten op die markt rondlopen en wat er aan aanvullend onderwijs nodig is om een goe de rechter van ze te maken." Waar aankomende rechters nu vanaf dag één moeten meedraaien op een rechtbank en daardoor gelijk in de waan van de dag te rechtkomen, moeten ze in de nieuw opge zette opleiding eerst pas op de plaats leren maken. Jansen: „Laten we eens goed in ge sprek gaan over wat die 'magistratelijkheid' eigenlijk betekent, ook in je persoonlijk le ven. Je staat als rechter op een andere ma nier in de samenleving. Je hebt een voor beeldfunctie, er wordt op je gelet." Zo'n rechter moet uiteindelijk leren dat hij los van de druk vanuit de samenleving tot een beslissing kan komen in een individue le zaak, zegt de voorzitter van de rechters- opleiding. „Hij of zij moet leren een rechte rug te houden. Dat is de essentie van het vak." De SSR-voorzitter erkent dat het door criticasters ook wel eens wordt gezien als 'met de rug naar de samenleving staan'. „Toch moet je voor je zaak kunnen blijven staan", zegt ze. Een aantal jaar geleden leek er minder dis cussie te zijn over de rechtspraak dan tegen woordig. Nu stromen na een vonnis in een geruchtmakende zaak ongezouten reacties via sociale media snel binnen. „Ja, we heb ben zestien miljoen rechters in Nederland. Maar dat mag van mij. Niet iedereen is er bestand tegen dat heel Den Haag naar een vonnis kijkt. En dat zelfs een minister of staatssecretaris of een Kamerlid zegt: wat een sukkels, ze snappen er niks van. Het is voor geen enkel individu prettig om zo tel kens benaderd te worden. Aan de andere kant, als jij meent voor zo'n zware publie ke functie in aanmerking te komen, dan neem ik aan dat je erover nadenkt en be reid bent om je publiekelijk te verantwoor den. Ben als rechter niet bang voor het pu bliek. Je kunt veel uitleggen." In de nieuwe rechtersopleiding wordt extra aandacht besteed aan het omgaan met media. Ook sociale media. Jansen: „Want mensen, het is nu eenmaal een reali teit. Elke beroepsgroep heeft ermee te ma ken dat je de volle laag over je heen kunt krijgen." Twitter kan kort door de bocht vragen over budget voor chronisch zieken DEN HAAG - Minister Ivo Opstel ten (WD, Veiligheid en Justitie) handhaaft zijn plannen om vanaf 2016 tientallen miljoenen euro's extra op het Openbaar Ministerie (OM) te bezuinigen. Die korting komt bovenop de al door eerdere kabinetten afgespro ken bezuiniging van 83 miljoen euro bij het OM. Volgens de oppo sitie bewijzen de huidige organi satorische problemen bij het OM dat het onverantwoord is om ver der in de organisatie te snijden. De afgelopen maanden ging veel mis tijdens rechtszaken in onder meer de gefuseerde arrondisse menten Oost-, Midden- en Zuid west-Nederland. In een motie, die volgende week in stemming wordt gebracht en gesteund wordt door D66 en de SGP, riep CDA-Kamerlid Peter Oskam de minister gisteren op om maxi maal 83 miljoen euro bij het OM te bezuinigen. De minister wil in totaal juist 134 miljoen euro bespa ren, onder meer door ondersteu nend personeel te schrappen en verder in te zetten op de digitalise ring van het strafrecht. Opstelten wil de bezuinigingen volgens plan doorvoeren en niet over een langere tijd uitsmeren. Zij die door hun beperking toch al minder kunnen dan anderen, dreigden door de aangekondigde bezuinigingsmaatregelen nog ver der in het verdomhoekje te ko men. Voor sommige groepen dreigde het kleed- en zakgeld te verdwijnerr. Ze werden dus bijna letterlijk 'uitgekleed'. Belangrijke wijzigingen in de wetgeving spe len in deze kwestie een hoofdrol: de afschaffing van de Wet tege moetkoming chronisch zieken en gehandicapten (WTCG) en de aangekondigde veranderingen van de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO) en de Wet Bijzondere Ziektekosten (AW BZ). Nu veel van die regelingen en de daarbij behorende zorgtaken wor den overgeheveld naar de gemeen ten, dragen die de verantwoorde lijkheid voor de zorg aan gehandi capten. Daarvoor schuift het mi nisterie 706 miljoen euro naar ge meenten. Dat is echter minder dan het Rijk tot nu toe uitgaf aan dezelfde voorzieningen. Boven dien zijn gemeenten niet ver plicht het aan deze specifieke doelgroep te besteden. Van alle ge bruikers van AWBZ- of WMO- bijdragen wordt bovendien een aanmerkelijk hogere eigen bijdra ge verwacht. En zullen mensen in toenemende mate voor huishou delijke hulp moeten gaan betalen. In totaal gaat het om over- heidsbesparingen van 1,3 miljard euro. Het Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting heeft be rekend dat sowieso toelagen van 154 tot 514 euro netto per jaar ver dwijnen. Daarnaast wordt ook de belastingaftrek voor zorgkosten af geschaft. Vooral mensen met ho ge zorgkosten zouden worden ge troffen. Alles bij elkaar zou het voor mensen die minder dan mo daal te besteden hebben uitko men op een verlies aan inkomen DO AMSTERDAM - Opnieuw is een goed doel in opspraak geraakt. Dit keer niet vanwege de manier waar op het geld wordt besteed, maar vanwege de wijze waarop geld wordt binnengehaald. Rechter mag niet bang zijn voor het publiek door Niki van der Naald 5 door Niki van der Naald Chronisch zieken en gehandicap ten die in instellingen wonen, gaan er minder op achteruit dan het kabinet aanvankelijk aankon digde. door Paulus Smits -| Wat is er precies aan de hand met de inkomenspositie van mensen met een handicap? 'y Om hoeveel gaat het dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72