i Roemeense kunstrovers blijven hopen op strafvermindering II li 6 BUITENLAND SYRIË achtergrond Steekspel rond gifgas gaat onverminderd door. Syrië aanvaardt internationaal toezicht. NIJMEGEN - Ergernis was er in Was hington over het provocerende asiel voor de gezochte Amerikaan se klokkenluider Edward Snow- den. Irritatie ook over de Russi sche adoptiewet, de behandeling van homo's en het constante dwarsliggen bij sancties tegen Sy rië. Maar uitgerekend Obama's plaaggeest in dat alles; Vladimir Poetin, lijkt de Amerikaanse presi dent Obama nu een reddende hand toe te steken, luist terwijl de Amerikaanse pu blieke opinie zich in toenemende mate tegen diens voorgenomen aanval op Syrië keert; Amerikaan se Congresleden hem links en rechts laten vallen en zijn trouw ste bondgenoot Groot-Brittannië het al eerder moest laten afweten, is daar plots dat Russische voor stel om chemische wapens in Sy rië onder internationaal toezicht te stellen. Het plan kon gisteren al rekenen op steun van steeds meer landen, inclusief China en Iran. Met voldoende toezeggingen voor het daadwerkelijk onschadelijk maken van de afschrikwekkende voorraad chemische wapens van het regime in Syrië, lijkt Obama nu af te willen zien van die om streden en, geopolitiek, zeer ris kante strafexpeditie boven het zo explosieve kruitvat van het Mid den-Oosten. Het plan kon gisteren al rekenen op steun van steeds meer landen, inclusief China en Iran Een Syrische capitulatie op het ge bied van massavernietigingswa pens behoedt de Amerikaanse pre sident voor enorm gezichtsver lies. Want zijn Republikeinse op ponenten, die per definitie anti- Obama zijn, gunnen hem niets liever dan een smadelijke afgang. Helemaal als een ruime meerder heid van het Amerikaanse volk oorlogsmoe is en het zoveelste mi litaire ingrijpen op vreemde bo dem massaal afwijst. Poetins uitgekookte 'taakstraf voor de Syrische president Bashar al-Assad (te begrijpen als: lever je chemische wapens in, Amerika nen sparen jou en jij blijft voorlo pig aan de macht en ook onze, Russische, belangen blijven zo ge waarborgd) geeft Obama ook in ternationaal weer speelruimte. Want een hoog opgespeelde prin cipekwestie over een door de Amerikaanse president zelf ge trokken rode lijn voor misdaden tegen de menselijkheid, kan nu worden verkocht als geslaagde strategie om de wereld toch een klein beetje veiliger te maken. Want dreigen met Amerikaanse militaire macht blijkt wel degelijk effectief om een notoire schurk als Assad tot inkeer te brengen. De Franse minister van Defensie, Jean-Yves Le Drian zei gisteren onomwonden dat Amerikaanse én Franse druk effect hebben ge had. ik Zijn Republikijnse opponenten gunnen Obama niets liever dan een smadelijke afgang Daarmee heeft president Obama ook meer uit deze crisis gehaald dan hij ooit met het boze bombar deren van Syrische stellingen had kunnen bereiken. Poetin beant woordt feitelijk voor hem de las tigste vraag: „En wat na het bom bardement?" Want nu lijkt plots heel veel haalbaar als president Poetin beantwoordt feitelijk voor hem de lastigste vraag: 'En wat na het bombardement?' Assad ook zal moeten instemmen met stap 2, namelijk de vernieti ging van zijn onder toezicht ge plaatste chemische arsenaal. Eén punt heeft Obama al binnen: Sy rië kondigde gisteren aan het in ternationale verdrag dat het inzet ten van chemische wapens ver biedt te ondertekenen. Dat alles niet van harte, maar het helpt te weten dat Amerikaanse kruisrakettenarsenaal sowieso op je gericht blijven. Een vernederende taakstraf voor Assad is dit moment het maxi maal haalbare voor overschrijding van Obama's rode lijn. De 1.400 burgerslachtoffers van de gifgas aanvallen op Ghouta zijn zo ten minste niet helemaal voor niets geofferd, waarbij de Amerikaanse president en de wereld maar moe ten slikken dat de alom nagewe zen crimineel er weer mee weg komt. Dat de Amerikaanse steun aan de Syrische oppositie zal wor den uitgebreid is daarmee ook wel zeker, want Assad zal hier voor straks een hoge prijs betalen. De mensenrechtenorganisatie Hu- man Right Watch (HRW) presen teerde gisteren een eigen 'VN-rap- port' waaruit nauwelijks twijfel spreekt over wie de gifgasraket- De verdachten kregen zelf het woord en kondigden aan volledig mee te willen werken. „Ik heb al les toegegeven en de omstandig heden uitgelegd", zei verdachte Alexandru Bitu. De groep staat terecht voor deel name aan een criminele organisa tie. De vijf, een zesde verdachte is nog voortvluchtig, zouden in ok tober vorig jaar zeven kapitale kunstwerken uit de Kunsthal in Rotterdam hebben gestolen. De werken van wereldberoemde kun stenaars als Pablo Picasso, Claude Monet, Meijer Isaac de Haan, Lu- cian Freud en Paul Gauguin wa ren zo'n 17 miljoen euro waard. Het Roemeense recht kent een zo genoemde 'versimpelde procedu re'. Wie schuld bekent, kan snel worden gestraft. Doorgaans valt die straf een stuk lichter uit. De rechter heeft het verzoek van de kunstroofverdachten in beraad. Hij schorste de behandeling er van gisteren tot 22 oktober. Als hij akkoord gaat, kan de zaak wel licht in één zitting worden afge daan, zegt een woordvoerder van de rechtbank. Het was het einde van een tumul tueuze dag op de rechtbank. De zaak lag urenlang stil na een aan varing tussen een advocaat en de rechter. Advocaat Dancu werd be rispt om de gymschoenen die hij droeg. Hij liet dat niet op zich zit ten en diende zelfs een wrakings- verzoek in, dat niet werd gehono reerd. Daarop volgde een lange discussie over de positie van de benadeelde partijen. De eigenaar van de doe ken, de Triton Foundation, staat als slachtoffer in het dossier, maar volgens de advocaten van de ver dachten kan dat niet omdat de ver zekeraar al heeft uitgekeerd. Tri ton had, evenals bij de vorige zit ting in augustus, geen afvaardi ging gestuurd. De verzekeraar had dat wel gedaan. Diens vertegen woordiger toonde bewijs dat het verzekerde bedrag al is uitge keerd. Of de Triton Foundation daarmee nog een claim op de ver dachten heeft, is onduidelijk. De bekentenis die de verdachten willen afleggen gaat alleen over de diefstal en het verbergen van de schilderijen, niet over het uit eindelijke lot van de kunstwer ken. De Roemeense justitie onder zoekt dat als een aparte zaak, en die is nog niet afgerond. Aanklaagster Raluca Botea is er van overtuigd dat alle zeven kunstwerken in Roemenië waren toen vier van de verdachten in ja nuari werden opgepakt. Olga Do- garu, de vijfde arrestant, bekende dat ze de doeken kort daarna heeft verbrand, maar kwam daar later op terug. Hoewel forensisch onderzoek haar bekentenis onder steunt, heeft justitie die zaak nog niet gesloten. De kans dat de schilderijen nog bestaan, heeft geleid tot een wild groei aan theorieën. Advocaten op perden de mogelijkheid om schil derijen terug te bezorgen in ruil voor strafvermindering. Hoofdver dachte Radu Dogaru, Olga's zoon, heeft hierover deze zomer met justitie in Nederland gesproken, maar dat liep op niets uit omdat hij de aanklagers er niet van kon overtuigen dat hij de schilderijen echt kon leveren. In Keulen is gisteren een 46-jari- ge man tot anderhalf jaar cel ver oordeeld omdat hij de Triton Foundation probeerde af te per sen. De man beweerde met de die ven in contact te staan en wilde voor 1,5 miljoen euro de kunstwer ken terugbezorgen. 93 P3 Poetin helpt Obama met door onze redactie buitenland door onze correspondent Joost van Egmond BOEKAREST - Vijf verdachten in de Kunsthalroof willen bekennen in de hoop op strafvermindering. Dat hebben ze gisteren laten weten in de rechtbank in Boekarest. I Verdachten van de kunstroof arri veren bij de rechtbank van Boeka rest. foto Robert Ghement/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6