Jaarbeurs met 300 winkels PvdA'ers in Zeeuws-Vlaanderen verketteren Haagse 'partijfratsen' Hulst grijpt terug op kerstmarkt ZEEUWS-VLAANDEREN 23 Een fascinerend gezicht. De reeks zelfportretten van Servaas Roelandse uit Lamswaarde. die genoeg heeft aan zichzelf is hij allesbehalve. Servaas is juist 'veel te nieuwsgierig' naar men sen om zich af te zonderen in zijn atelier. Zo is hij docent aan de op leiding theatervormgeving in Utrecht, docent bij Toonbeeld in Terneuzen. Daar motiveert hij tie ners en jongeren om hun eigen ik te ontdekken, 'eruit te gooien wat er in zit' en te horen wat hen be zielt. Daarom past het andere langlo pende project Skype Sketches ook zo bij hem. Via Facebook nodigt Servaas bekende en willekeurige mensen uit om via de webcam voor hem te poseren. „Omdat ik niet naar de persoon kijk, maar naar de vorm van het gezicht, kan het resultaat confron terend zijn." Soms skypen de twee een uur lang, soms zeggen ze niets tegen elkaar en gaat de ander gewoon door met zijn of haar bezigheden. Journalist Joris Luyendijk viel zelfs in slaap tijdens het Skype-ge- sprek. Dat beschouwt Servaas maar als een compliment. „Ik bied wellness", lacht hij. „Ik neem de tijd voor mensen. Geef ze aandacht. Iemand is met jou be zig. Dat geeft een prettig gevoel." LAMSWAARDE - Elke dag, een jaar lang, maakt kunstenaar Servaas Roelandse uit Lamswaarde bin nen 45 minuten een zelfportret op een vel As-papier. Een voorbijganger die toevallig een blik naar binnen werpt in zijn atelier aan de Zoutestraat in Hulst, wordt 77 keer aangekeken door steeds een andere Servaas. Dan weer geschilderd, dan weer gezeefdrukt, dan weer getekend - met stift, houtskool of potlood. Op Facebook, Twitter en digitale podia als ArtStack en Pinterest kunnen zo'n 1800 vrienden en be kenden ook meegenieten van zijn werken. De in 1976 het West-Brabantse Oosterhout geboren Servaas zet ie dere dag een nieuw portret, on der de titel The Selfs No., online. „Als een document van mezelf: een jaar uit mijn eigen leven." Dat project begon nota bene in bed. Voor het slapen gaan pakt Servaas vaak zijn schetsboek. Met tekenen traint hij zijn ogen en te kenen in bed maakt rustig. De nabijheid van zijn eigen ge zicht is dan wel zo handig. Als vanzelf werd dit 'een repeterend patroon, een ritueel'. „Het fascineerde me: lukt het me om dit 365 keer telkens op een an dere manier te doen?" Of hij nu nog niet is uitgekeken op zichzelf, vragen mensen hem wel. „Nee hoor. Er valt nog zoveel in te ont dekken en te onderzoeken. Een ge zicht is geen statische vorm. Als ik in de spiegel kijk, heb ik ook niet meer het idee dat ik naar me zelf kijk. Dan zie ik vormen." Een wereldvreemde kunstenaar CENT - Met bijna 300 producenten en winkels onder één dak is Flan ders Expo van 14 tot en met 22 september de grootste jaarbeurs van België. Met producten op het gebied van wonen, mode, eten en drinken, multimedia, gezondheid, hobby en vrije tijd. Daarnaast krijgen de bezoekers speciale aanbiedingen, bijzondere attracties en opmerke lijk evenementen voorgeschoteld. Directeur Jan De Geest: „Jaar beurs Gent is de enige plek die honderden zelfstandigen en klei ne bedrijven de mogelijkheid geeft om hun producten en dien sten aan het publiek voor te stel len. Daardoor verschilt het aan bod op de beurs sterk van een klassiek winkelcentrum." De jaarbeurs Gent is van 14 tot en met 22 september gehouden in Flanders Expo en is open van 11.00 tot 18.00 uur, op vrijdag tot 22.00 uur. Voor alle informatie over de beurs, kortingsbonnen, het programma en de exposanten: Wel die vermaledijde JSF-ge- vechtsvliegtuigen aanschaffen en tegelijkertijd miljarden korten op de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO), de jeugdzorg, en wellicht de werkvoorziening. PvdA'ers in hart en nieren raken in gewetensnood. Ze kunnen de Haagse 'fratsen' niet meer volgen. „Dit is te veel met de botte bijl. Te veel gedacht vanuit Europa, te weinig gekeken naar de effecten voor de mensen hier", zegt Ben nie Saman, PvdA-raadslid uit Hulst. „De keuzes die ze nu in Den Haag maken zijn dodelijk voor ons bij de gemeenteraadsverkiezingen. Het land wordt zo kapot bezui nigd", sombert Ron de Kort uit Vogelwaarde, die voor de PvdA in de Zeeuwse Staten zit. „Ik kan dit voor mezelf niet meer uitgelegd krijgen, dus ik stop in maart 2014 met de actieve politiek", onthult PvdA-fractieleider Gijs van den Berg uit de Terneuzense gemeen teraad. Alle drie vinden ze het on verteerbaar dat met name de zwakkeren in de samenleving de dupe dreigen te worden van dit beleid. „Het zou goed zijn als de Tweede Kamerfractie haar tanden eens liet zien. We hebben als par tij toch principes. Samsom vind ik nogal solistisch bezig. Kenne lijk om toch vooral maar de coali tie in het zadel te houden", ver zucht Saman. „De maatregelen zouden verzacht moeten worden en over een lange re periode uitgesmeerd. Het is nu te veel in te korte tijd", schetst Ron de Kort een alternatieve op lossing. Voor Gijs van den Berg is het eigenlijk al te laat. „Liever nog vandaag dan morgen breken met de VVD. Onder Samsom zijn we landelijk vervreemd geraakt van de mensen voor wie wij willen staan: de kwetsbaren in de samen leving", luidt zijn ultieme reme die. Alleen Joyce Kramer, PvdA-raads lid uit IJzendijke toont wat meer begrip voor de spagaat waarin de partij verkeert. „Ik heb het er lang niet altijd gemakkelijk mee. Maar het land moet wel bestuurd wor den. En bezuinigingen en hervor mingen zijn nu eenmaal nodig. Het is des coalities dat je dan on der vuur ligt. Jammer dat de oppo sitiepartijen daar straks van profi teren. Maar die hebben makkelijk praten. Zij hoeven het zelf niet waar te maken." Volgens haar is het land met de PvdA in de regering beter af dan zonder. „En wij zullen er op ge meentelijk niveau het beste van moeten zien te maken". De PvdA staat volgens Maurice de Hond in de peilingen op een his torisch laag aantal van 11 zetels te gen 38 nu in de Tweede Kamer. De kerstmarkt zal alleen op de Grote Markt plaatsvinden, zodat de binnenstad niet afgesloten hoeft te worden voor het verkeer. De activiteitencommissie van on dernemersvereniging Hulst Ves tingstad wil wel de straten sfeer vol aankleden en zorgt voor kerst- muziek. Ook staat er een kerst- mannenrace in de planning tus sen de Grote Markt en de Nieuwe Bierkaai. Belangstellenden kun nen zich hiervoor aanmelden via kerstmarkthulst@live.nl. Op vrijdagavond 20 december wordt aan de Nieuwe Bierkaai de nieuwe kerstactiviteit 'Kerst en zo' gehouden, van 19.00 tot 20.00 uur. Tijdens dit evenement wordt het kerstverhaal voorgelezen, wordt een kerstwens uitgespro ken en worden er kerstliedjes ge zongen. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2013 Elke dag een nieuw portret Meer over (het werk van) Servaas we ten of zin om zelf geportretteerd te worden? Kijk op www.servaas.info of volg hem op Facebook of Twitter. Servaas Roelandse daagt zichzelf uit 365 dagen ach tereen binnen 45 minuten een zelfportret te maken door Pascalle Cappetti www.jaarbeursgent.be door Henk Boot TERNEUZEN - Natuurlijk, het is cri sis. Er moet bezuinigd worden. Maar zo? Nee dus, vinden veel PvdA'ers, ook in Zeeuws-Vlaande- ren. I Gijs van den Berg: ik stop ermee. HULST - Het Midwinterfestival in Hulst maakt plaats voor de oude vertrouwde kerstmarkt. Daarnaast is het evenement niet op de vrij dagavond, maar wordt er naar za terdag (14 december) uitgeweken, van 12.00 tot 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63