Misbruik kerk mild afgedaan Baas Europol heeft last van affaire NSA BINNENLAND 5 Ibn Ghaldoun krijgt geen geld meer van het Rijk. Daarmee is het einde oefening voor de islamitische school. ■Vla iaprkariaïl ca. 23.000 km DEN HAAG - Misbruikzaken bin nen de katholieke kerk zijn in de jaren '50 tot en met '70 van de vo rige eeuw vaak milder afgedaan na overleg tussen de kerk en het Openbaar Ministerie (OM). Als een geestelijke verdacht werd van seksueel misbruik was er 'goed overleg' tussen kerk en OM. Dat blijkt uit de conclusies van de commissie die onderzoek deed naar het handelen van het OM bij misbruikzaken in de katholieke kerk. Hoewel misbruikzaken door het OM wel degelijk werden behan deld en er geen speciale afspraken met de kerk waren, kreeg een ver dachte geestelijke vaker dan een niet-geestelijke een gunstiger af handeling. Het OM besloot bij voorbeeld om niet tot vervolging over te gaan (dubbel zo vaak) en als de rechter wel uitspraak deed, leidde het slechts tot een voor waardelijke straf (drie keer zo vaak als bij andere zaken). Volgens de onderzoekers kwam dit niet doordat een verdachte geestelijke was maar door de maatschappelijke positie: verdach ten die hoger op de maatschappe lijke ladder stonden, kwamen er in verschillende zaken beter van af dan anderen. De kerk wilde een zedenzaak vaak zoveel moge lijk uit de publiciteit houden. Het OM kwam daaraan tegemoet op voorwaarde dat de verdachte werd overgeplaatst naar een kloos ter en/of een psychiatrische be handeling kreeg. Dit om herha ling te voorkomen. De baas van de NSA, de Ameri kaanse veiligheidsdienst die door grootschalige afluisterpraktijken in opspraak raakte, zegde zijn spreekbeurt op het congres op het laatste moment af. Oerting kwam wél. Hij staat aan het hoofd van het sinds januari van dit jaar ope rationele Cybercrime Centre van Europol. Oerting vertelde dat de NSA geen informatie met zijn dienst deelt. „We willen aan onze eigen capaciteit bouwen en niet vertrouwen op informatie van Amerikaanse diensten. We willen ook niet de kleine broer zijn." De cybercrimevechter van Europol zei last te hebben van de praktij- De baas van veiligheids dienst NSA zegde zijn spreekbeurt op het congres op het laatste moment af ken van de NSA, omdat door die afluisteraffaire cybercrime steeds vaker wordt gezien als een zaak van nationale veiligheid. In de meeste gevallen hebben die twee niks met elkaar te maken. Hij is bang dat er minder geld richting politie gaat voor het bestrijden van cybercrime, terwijl die dat geld juist hard nodig heeft. „Want we zijn bezig met een inhaalslag. De meeste internetboeven zijn veel slimmer dan wij. De idioten, ja, die pakken we wel." De inter netcriminaliteit groeit fors, voer de hij aan. Daar vond Oerting de Delftse hoogleraar Michel van Eet- en op zijn pad. „Het is niet zo dat cybercrime hard toeneemt", rea geerde die. „We zijn het internet veel meer gaan gebruiken. In ver houding daarmee stijgt de internetcriminaliteit maar licht. Er is zelfs sprake van een afname van sommige vormen van crimi naliteit, zoals fraude met internet- bankieren." Oerting stelde daaren tegen dat aan de seksuele exploita tie van kinderen op het web maar geen einde lijkt te komen. „Er blij ven nieuwe zaken bijkomen." Bei de mannen vonden elkaar in de constatering dat moeilijk vast te stellen is hoeveel internetcrimina liteit er is en dat wat in kaart is ge bracht, maar het topje van de ijs berg is. ROTTERDAM - De enige islamiti sche middelbare school in Neder land is ten dode opgeschreven. Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs (WD) heeft beslo ten om per 1 november de finan ciering voor Ibn Ghaldoun in Rot terdam stop te zetten. Dekker neemt die 'uitzonderlijke' stap nadat de Inspectie van het Onderwijs had geconcludeerd dat Ibn Ghaldoun er maar niet in slaagt de neerwaartse spiraal te doorbreken waarin de school met bijna zevenhonderd leerlingen zich al geruime tijd bevindt. Ibn Ghaldoun kwam dit jaar nega tief in het nieuws door de groot ste eindexamenfraude in Neder land. Examens werden door leer lingen uit de schoolkluis gestolen en doorverkocht aan andere eind examenkandidaten. Elf leerlingen werden opgepakt. De fraude met de eindexamens heeft de school volgens de inspec tie 'op een vrijwel niet meer in te halen achterstand' gezet. Die achterstand was al groot door de ernstige financiële en onder wijskundige problemen van de af gelopen jaren. Ook het huidige schoolbestuur, dat volgens de in spectie in de afgelopen anderhalf jaar goed werk heeft verricht, kan het tij niet keren. De onderwijs kwaliteit is 'instabiel', de eindexa menresultaten zijn matig en de fi nanciële positie is risicovol. Daarnaast beheersen veel leer krachten de Nederlandse taal on voldoende, wordt 45 tot 80 pro cent van de lessen gegeven door onbevoegd of onderbevoegd per soneel en laat de huisvesting zwaar te wensen over. Het bestuur van Ibn Ghaldoun zegt er alles aan te doen om de school alsnog te redden. Waar het geld na 1 november vandaan moet komen is onbekend. De Rotter damse onderwijswethouder Hu- go de Jonge (CDA) noemt een doorstart van Ibn Ghaldoun niet reëel. Wel hoopt hij op een nieu we vorm van middelbaar islami tisch onderwijs. „Daar is in deze stad behoefte aan en animo voor." Een meerderheid van de Tweede Kamer toont begrip voor het be sluit van Dekker. Wel maken par tijen zich zorgen over het lot van de leerlingen. De Christenunie had liever gezien dat Dekker zijn besluit voor het begin van het nieuwe schooljaar had genomen. O AutoTrack.nl Een auto met een verdachte verkoopprijs komt niet op AutoTrack.nl. Beringstraat Noordelijke IJszee RUSLAND ca. 11.500 km CHINA door Niels Klaassen door Saskia Wassenaar DEN HAAG - „Wij weten niet zoveel als de NSA, hebben het budget niet en ook niet dezelfde missie." Dit zei Troels Oerting, hoofd cyber crime van de Europese politie dienst Europol, gisteravond bij KPN-congres 'Meesters in security' in Den Haag. Genadeklap islamschool door Hans Goossen Auto's waarvan vaste opties zoals metallic lak. climate control of een schuifdak tegen een meerprijs worden aangeboden, komen niet op onze site. Bij AutoTrack.nl houden we het namelijk graag zuiver en overzichtelijk. Alles gecheckt, wel zo relaxed. De zorgvuldige autosite

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5