Jeugdzorg Zeeland laat steken vallen Oosterschelderegio moet zich duidelijk herkenbaar presenteren I I I I Tien jaar oud Gemeenten moeten opnieuw fors bezuinigen om gat van zes miljard te dichten. 18 ZEELAND Egyptenaren nemen mogelijk Gereformeerde kerk Kapelle over BEZUINIGING GEMEENTEN woensdag We lopen over straat en onwil lekeurig zoekt zijn hand de mij ne. Ik voel zijn klamme kinder handje, plakkerig van god- weet-wat. Van snoep of dingen die hij op straat heeft opge raapt. Gisteren was hij jarig. Hij werd tien en nog steeds zijn hand in de mijne als we samen lopen. Ik koester de dagen, bang voor de jaren dat hij niet meer bij ons in bed kruipt. Het is niet meer dat kleine, piepge luidjes makende wezentje dat ik vreesde te verpletteren in mijn slaap. En al is het misschien volgens sommige ouders niet verstan dig, hij mag altijd tussen ons in komen liggen, al weet ik wel dat hij niet echt een nachtmer rie had. Dat hij met zijn knokige ellebo gen en knieën me naar het lo geerbed werkt, neem ik maar voor lief. Hij is al groot, hij praat over het opzetten van servers en netwer ken om met zijn vrienden onli ne aan zijn stad te bouwen, maar hij ruikt nog naar kind. Het is niet meer de bedwelmen de babylucht maar nog steeds lekker. Tien jaar, het lijkt alsof hij nog gisteren zijn eerste woordje 'Poe...sss' lispelde. De tijd is om gevlogen maar voor hem is het een mensenleven. In een vakantiehuisje in Dren the lagen drie dode kinderen. Twee waren tien jaar oud. De vader, gekgepest? doorge draaid? Wat is er gebeurd? Wat ging er door zijn hoofd? Wat dacht deze vader destijds van de vader die zijn dode kinde ren in een buis bij een sloot ver stopte en zich vervolgens in de bossen bij Doorn ophing? Als journalist hoor je nieuws gierig te zijn. Je moet alle de tails willen weten, spitten tot er geen vraag meer onbeant woord is. Maar nu niet. Ik wil de afscheidsbrief van de vader niet lezen. Ik wil niks zien. Geen foto van afzetlinten in een vakantiepark, van kaarsen en knuffels op een schoolplein. Ik wil er niet meer over weten. Het is gewoon te erg. De Inspectie Jeugdzorg consta teert in een onderzoek dat het Zeeuwse jeugdzorgbureau deze veiligheidscheck in veel gevallen matig of onvoldoende uitvoert. Belangrijkste kritiek is dat Bureau Jeugdzorg te laat huisbezoeken af legt. De inspectie bekeek acht on derzochte dossiers uit 2012. Slechts één netwerkpleeggezin is KAPELLE - De Gereformeerde Ont- moetingskerk aan de Biezeling- sestraat, bouwjaar 1917, in Kapelle wordt wellicht verkocht aan de Koptische gemeenschap (Egypti sche kerk). Die had eerder belang stelling voor de Petruskerk in Vlis- singen. Johan de Jong, voorzitter college van kerkrentmeesters van de Protestantse Gemeente Kapel- MIDDELBURG - De gemeenten moe ten de komende jaren opnieuw fors bezuinigen. Er gaapt namelijk een gat van ruim zes miljard tus sen de verwachte inkomsten en uitgaven van gemeenten in 2017. Burgers gaan die rekening groten deels betalen. Dat blijkt uit een onderzoek van Coelo, centrum voor onderzoek van de economie van lagere over heden. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) gaf op dracht voor dat onderzoek. Dat is slecht nieuws voor de ge meenten. Anders dan het Rijk zijn zij namelijk verplicht hun be groting sluitend te maken. Het gat ontstaat door drie dingen. Het huidige beleid van alle gemeen ten leidt tot een tekort van 2,7 mil jard in 2017. Het tweede deel is de zorg. Het Rijk kort op taken (Jeugdzorg, een deel van de AW BZ en de Participatiewet) die in 2015 worden overgeheveld naar de gemeenten. Dat leidt tot een dik ke min van 2,9 miljard. Ten derde moeten gemeenten een half mil jard bijdragen aan extra bezuini gingen van het kabinet. Door rijkskortingen en het door schuiven van taken hebben ge meenten de afgelopen jaren al flink moeten interen. Ze staan nu voor een enorme opgave. Belas tingverhoging zet geen zoden aan de dijk, want belastingen maken maar een relatief klein deel uit van hun inkomsten. Gemeenten moeten dtis snijden in voorzienin gen. Met energiebesparende led-lampen in straatverlichting redden ze het niet. Ze moeten kij ken naar sectoren waar veel geld in omgaat. Bijvoorbeeld de thuis zorg, jeugdzorg en sociale voorzie ningen. Dat zal echter tot verzet leiden, stellen de Coelo-onderzoe- kers. Burgers wijzen in meerder heid bezuinigingen op de zorg af. Ook zijn ze tegen de ongelijkheid die tussen zorgcliënten kan ont staan. Het Rijk verwacht namelijk dat gemeenten met minder geld betere zorg leveren. Dat vergt maatwerk. Een onvermijdelijk ef fect daarvan is dat je straks in de ene gemeente beter wordt gehol pen dan in de andere. Door de forse bezuiniging die ze moeten opvangen, zullen gemeen ten ook minder investeren, ver wacht het Coelo. Dat remt regio nale economische groei en wak kert werkloosheid aan. binnen een week bezocht. Twee gezinnen kregen in de tweede week na plaatsing een medewer ker van jeugdzorg over de vloer, de rest na twee weken. Ook is slechts in twee dossiers 'een pas sende risicotaxatie' toegepast. Zo'n taxatie is noodzakelijk om in te schatten of een kind veilig is bij oom en tante. De inspectie constateert dan ook dat Bureau Jeugdzorg het 'Schema tisch Protocol Netwerkpleegzorg' onvoldoende heeft nageleefd. Ze geeft wel een voldoende voor de beslissingen over plaatsingen en overdracht naar netwerkpleegge zinnen, maar vindt dat Bureau Jeugdzorg beide zaken sneller moet afhandelen. De inspectie heeft de bevindin gen naar Jeugdzorg Zeeland ge stuurd. Het bureau zegt sinds mei dit jaar het protocol goed toe te passen. le-Biezelinge bevestigde dat giste ren. Er is een voorlopig koopcon tract getekend. De Jong reageerde verheugd. Afgelopen zondag is de laatste dienst gehouden in de kerk. De gemeente kerkt vanaf ko mende zondag in de, voorheen hervormde, Mozeskerk in Bieze- linge. De Koptische gemeenschap in Zeeland telt 25 tot 30 gezinnen. De gemeenten, ondernemers, jachthavens en anderen die in het gebied actief zijn kunnen aan be zoekers duidelijker maken dat ze in het gebied van de Oósterschel- de zijn. Dat pleidooi was maan dagmiddag te horen op een confe rentie met als titel 'Koester de Oosterschelde'. „We hebben goud in handen," was op de conferen tie te horen. Horeca-ondernemer Marijn van Son van Hotel Kom in Sint Maartensdijk: „De Ooster schelde is een veel verbindender element voor iedereen die in het gebied actief is dan de VW. Daar moet je wel honderden euro's aan betalen, maar de Oosterschelde doet het veel beter voor de ban den onderling." Hij voegde er aan toe dat ontmoetingen tussen men sen die bijvoorbeeld als gastheer van de Oosterschelde actief zijn, vaak allerlei initiatieven opleve ren. Maandag was daar zo'n voor beeld van. Leerlingen van het Cal- vijn College in Goes presenteer den een placemat, een idee dat meteen door een ondernemer en de voorzitter van het Nationaal Park Oosterschelde, Siebe Kra mer, werd opgepikt. Marc van Op stal (Hotel Wemeldinge) voegde daar aan toe dat er meer aan mar keting gedaan moet worden. Al was het maar het onderling uit wisselen van mailinglijsten, door ondernemers uit het gebied. Ook het WD-Tweede Kamerlid André Bosman uit Middelburg ging in op een eenduidige presen tatie. Als voorbeeld noemde hij het Amerikaanse Yosemite Park. „Als je daar bent zijn alle uitingen voor het publiek in dezelfde stijl. Dan zie je meteen dat je in het Yo semite park bent." ER Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Bureau Jeugdzorg Zeeland heeft de laatste twee jaar te laat en onvoldoende gecontro leerd of kinderen in netwerkpleeg gezinnen daar wel veilig zijn. Het gaat om pleeggezinnen uit het so ciale netwerk van het kind, bijvoor beeld een oom en tante. Jeugdzorg moet volgens een 1 januari 2011 in gevoerd protocol snel en adequaat toetsen of een kind veilig is in een netwerkpleeggezin. Burger wil geen mes in de zorg door Frank Balkenende en Cornelleke Blok Burgers willen niet dat er op de zorg en de sociale werkvoorziening wordt beknibbeld, foto Martijn van Beek/ANP door René Schrier BRUINISSE - Van verschillende kan ten wordt er voor gepleit om als Oosterschelderegio duidelijk her kenbaar naar buiten te treden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58