Psyiënt gaat voor nieuwe oogst Stavoord 6 in 2014 in actie voor lokaal doel Omroep en Stichting llawa protesteren ook BEVELANDEN en THOLEN 23 Schoolfruit voor Noord-Beveland Zomerconcert Er zijn onderhandelingen gaande met een goede doelenorganisatie voor het benodigde werkkapitaal van veertig- tot vijftigduizend eu ro, er is net een contract afgeslo ten voor het plukken van 130.000 kilo appels en Psyiënt gaat een rol van betekenis spelen in de herin richting van de boomgaard in de Goese wijk Ouverture. „Psyiënt gaat voor nieuwe oogst is terecht onze nieuwe slogan", al dus een meer dan opgeluchte di recteur Adri Walhout. Een paar maanden geleden pak ten zich donkere wolken samen boven Psyiënt en de daaraan ge koppelde Fruithoeve. De vrijwilli gers- en patiëntenbelangenorgani satie voor mensen uit de psychia trie werd dit voorjaar met ophef fing bedreigd. Door overheidsbe zuinigingen verdween de finan ciële basis. Na een afslanking en een reorgani satie gaat Psyiënt toch door met de werkzaamheden: het aanbie den van werk en arbeidstraining voor (oud-)psychiatrische patiën ten in de fruitteelt en het natuur beheer. „We hebben afscheid moeten nemen van vier medewer kers maar die hebben inmiddels allemaal een nieuwe werkgever gevonden. En er zijn bij ons weer 22 zorgvragers aan het werk. Zo was een aantal daarvan vanmor gen bezig met het aftoppen van bomen bij Kwadendamme. Voor onze zorgvragers is dit het beste medicijn. Het blijft hartverwar mend dat we van alle kanten zo veel steun hebben gekregen. En gelukkig heeft de staatssecretaris een aantal maatregelen die ons de kop gekost zoii hebben, terugge draaid." Adri Walhout spreekt bewust niet van een doorstart maar van een doorgroei. „Bij doorstart den ken de mensen meteen aan een faillissement. Daar was bij ons ge lukkig geen sprake van." Omdat de organisatie niet bij machte was reserves op te bou wen is een werkkapitaal nodig van veertig a vijftig mille. „Om dat geld bij elkaar te krijgen zijn we in onderhandeling met een goede doelenorganisatie. Ik kan daar nog niet veel over vertellen maar de gesprekken zijn veelbelo vend." Walhout prijst zich gelukkig met de bijdrage van de gemeente Bor- sele. Het college besloot vorige week voor dit en volgend jaar in totaal tien mille beschikbaar te stellen. WISSENKERKE - De Noord-Beve- landse basisscholen gaan hun 530 leerlingen wekelijks fruit aanbie den. Elke leerling krijgt dan een keer per week een stuk fruit aan geboden. het college van Noord- Beveland trekt hier 5.500 euro voor uit. Het schoolfruit past in het beleid om kinderen van jongs af aan ver trouwd te maken met gezonde voeding om overgewicht te voor komen. De leerlingen krijgen op school ook les in kennis over groenten en fruit. Daar is 500 eu ro voor gereserveerd. De Wissen- kerkse fruit- en groentehandel De Bruine levert het fruit. Na een jaar wordt de schoolfruitcampag- ne op waarde gewogen. Deze stichting, die activiteiten ontplooit in het kader van de ste denband met het Poolse llawa, krijgt als het aan burgemeester en wethouders ligt in de toekomst helemaal niets meer. Nu maakt de gemeente elk jaar nog 4500 eu ro over. „Het verbaast ons dat wel een bedrag wordt gereserveerd om de stedenband vanuit de ge meente voort te zetten", schrijft de stichting. Ze pleit voor een ver deling van dat bedrag, zodat ook de stichting activiteiten kan blij ven ontplooien. Als de gemeenteraad er morgen mee akkoord gaat, moet Omroep Tholen het vanaf 2014 met vier duizend euro minder doen. Dat zal voor grote problemen zorgen zeggen ze bij de omroep, want op de vaste lasten kan niet worden bespaard. Bovendien staan de in komsten uit advertenties door de crisis ook al onder druk. Het bestuur zegt bereid te zijn subsidie in te leveren, maar met negenduizend euro per jaar zou de omroep het niet redden. „Met een bedrag van 11.000 euro kun nen we de exploitatie op een mi nimumniveau sluitend krijgen." Het bestuur wijst erop dat in het verleden, toen de lokale omroep ook minder kreeg, de medewer kers de boel met eigen geld nog net overeind konden houden. Eerder trokken ook de vijf mu ziekverenigingen uit de gemeente en de vrijwilligers van het kinder kamp Tholen al aan de bel over de korting die burgemeester en wethouders willen doorvoeren op hun subsidie. tholen - In de Grote of Onze Lie ve Vrouwekerk in Tholen wordt zaterdag vanaf 14.30 uur een zo merconcert gehouden. Het con cert wordt verzorgd door organist Jan van Luik. De toegang is gratis. Stavoordó heeft de afgelopen ja ren met meerdere teams meege daan aan Alpe D'HuZes. Tijdens dat evenement wordt de beroem de Franse berg Alpe D'Huez be klommen. Het is de bedoeling dat de teams veel mogelijke geld ver zamelen voor KWF Kankerbestrij ding. Dat doen ze door in de maanden voor de beklimming ac tiviteiten te organiseren. Dat is Stavoordó bijzonder goed gelukt. Dit jaar werd, mede door het succesvolle evenement Het Glazen Ei, ruim zestigduizend eu ro ingezameld. In twee jaar tijd heeft de stichting liefst anderhal ve ton bij elkaar gebracht voor on derzoek naar kanker. Na twee intensieve jaren bestond bij Stavoordó al twijfel over een derde deelname. Nu enkele team leden hebben aangegeven de of fers niet nog een keer te kunnen brengen, is besloten volgend jaar niet naar Frankrijk af te reizen. „Het motto was: we gaan met z'n allen of we gaan niet", stelt voor zitter Ivo Slokkers. Dat betekent niet het einde van Stavoordó. In 2014 wil de stich ting een nieuwe sportieve uitda ging aangaan, waarmee geld wordt ingezameld voor een lokaal doel. Welk doel dat is en om wel ke activiteiten het gaat, wordt la ter bepaald. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2013 door Frank van Cooten 'S-GRAVENPOLDER - De toekomst van patiëntenorganisatie Psyiënt in 's-Gravenpolder ziet er rooskleurig uit. wordt goed gebruikt THOLEN - Omroep Tholen kan niet meer functioneren als de gemeen te de subsidie verlaagt naar negen duizend euro. Dat schrijft de lokale omroep in een brief aan de ge meenteraad. Ook de Stichting lla- wa-Tholen maakt bezwaar. door Rob Paardekam I Het kinderrestaurant is één van de activiteiten die worden ontplooid in het dorpshuis van Anna Jacobapolder. archieffoto Chris van Klinken OUD-VOSSEMEER - De stichting Sta voorde heeft besloten volgend jaar niet meer te doen aan het evene ment Alpe D'HuZes. Desondanks wil ze in 2014 wel weer een spor tieve uitdaging aangaan. Die zal worden gekoppeld aan een lokaal doel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55