Het wordt lastig, het huis piept en kraakt al Fundamentele keuzes zijn straks noodzakelijk Duidelijkheid 66 De grootste pijn zit in het sociale domein: de zorg en de sociale werkvoorziening 66 De gemeente Veere zou in 2017 anderhalf miljoen euro tekort komen commentaar ZEELAND 19 Meer leraren doen opleiding speciaal onderwijs Zeilschip Astrid bij Ierland gelicht want Goes gaat niet de rijkskor ting opvangen. Het kan wellicht ook efficiënter en goedkoper. In het verleden zijn dure voorzienin gen soms erg makkelijk betaald." Welke bezuinigingen zijn voor u ab soluut onacceptabel „Minder onderhoud aan straten, verlichting en groen. Burgers wil len een schone, hele en veilige buurt. Daarnaast heeft het geen zin eenmalige investeringen zoals een aansluiting A58 te schrappen. Met dat soort uitgaven stimuleer je juist je economie." Waar heeft uw gemeente de afgelo pen jaren al op bezuinigd? „We verkleinen de eigen organisa tie met tien procent. Vijftig, zes tig mensen vloeien af. Verder snij den wordt moeilijk, De organisa tie is nu al lean and mean." René Molenaar (CDA) is wethou der Financiën in de gemeente Veere. Kunt u deze bezuinigingen opvan gen? „Het is geen kwestie van kunnen. We zullen wel móeten. Anders redden we het niet. De gemeente Veere zou in 2017 anderhalf mil joen euro tekort komen." Hoe gaat u dat doen? Taken schrap pen of belastingen verhogen? „We moeten fundamentele keu zes maken. Omdat er in maart 2014 gemeenteraadverkiezingen zijn, hebben we vier scenario's ge schetst. Het nieuwe college moet een beslissing nemen. Het ene uiterste scenario is belas tingverhoging en het andere uiter ste is zo veel mogelijk taken bij de samenleving leggen. Denk bij voorbeeld aan welzijnsaccommo- daties. Nu zijn veel dorpshuizen in beheer van de gemeenten. Je kunt ook zeggen tegen burgers: or ganiseer zelf wat. Dat geldt ook voor gebiedsontwikkeling: Oost- kapelle heeft bijvoorbeeld zelf een dorpsplan gemaakt. Je kunt het heel negatief uitleggen, maar het kan ook positief uitwerken. Op veel plekken worden zaken al opgepakt door burgers. Het geeft energie. Ook op het sociale do mein kun je dingen anders organi seren. Burgers kunnen elkaar hel pen: boodschappen doen of ie mand naar het ziekenhuis breng en. De gemeente houdt zich dan bezig met de specialistische zorg." Welke bezuinigingen zijn voor u ab soluut onacceptabel? „Daar ga ik nu niks over zeggen. Het is verkiezingstijd. De nieuwe gemeenteraad en het nieuwe col lege moeten daarover beslissen." Waar heeft uw gemeente de afgelo pen jaren al op bezuinigd? „De afgelopen jaren hebben we het met de kaasschaafmethode kunnen redden. We hebben bij voorbeeld iets bezuinigd op het groenonderhoud en verlichting van torens. Daarmee konden we de begroting sluitend krijgen. Straks kan dat niet meer." Loes Meeuwisse (VVD) is wet- houder van financiën in Goes. Kunt u deze bezuinigingen opvan gen? „Het wordt wel lastig. We hebben de afgelopen vier jaar al tien mil joen euro aan bezuinigingen moe ten doorvoeren, met name op het ambtelijk apparaat. We rekenen nu op een half miljoen euro kor ting op de uitkering van Rijk. De grootste pijn zit in het sociale do mein: de zorg en de sociale werk voorziening. Hoeveel geld we minder krijgen, weet ik niet pre cies, misschien een miljoen euro. Duidelijk is dat het niet makkelijk wordt. Het huis piept en kraakt nu al." Wat gaat u nu doen? Taken schrap pen of belastingen verhogen? „Beide is mogelijk, al is het in Goes not done om de belastingen te verhogen met meer dan het prijsinflatiecijfer. We willen de re kening niet bij de burger neerleg gen. We zullen dus verder in de uitgaven moeten snijden. We ver wachten bijvoorbeeld dat de ver gaande samenwerking van Beve- landse gemeenten op vijf terrei nen zoals iet en sociale zaken fi nancieel voordeel oplevert. We zullen ook de zorg en de sociale werkvoorziening met veel min der geld moeten organiseren, Juvent op zoek naar pleegouders Gratis bus en boot Monumentendag Iedereen die tijdens de Open Monumentendagen Zeeuws cultureel erfgoed wil bezoe ken, kan komende zaterdag ge bruik maken van gratis boot en busvervoer. Met een specia le vervoerbon, die onlangs in deze krant stond en ook te vin den is op www.degoede- kantop.nl, kunnen twee perso nen de hele dag met de bus door Zeeland reizen. De bon moet getoond worden aan de buschauffeur. Tijdens de Open Monumentendagen, komende zaterdag en zondag, kan het pu bliek in heel Zeeland 180 monu menten bezoeken. Juvent houdt op donderdag 12 sep tember een informatieavond voor mensen die belangstelling heb ben om pleegouder te worden. De stichting is op zoek naar pleeg ouders die een kind een tijdelijk kunnen opvangen. Op de informa tieavond wordt uitleg gegeven over pleegzorg in Zeeland en over het voorbereidingsprogramma voor aspirant-pleegouders. De in formatieavond vindt plaats op het kantoor van Juvent, Park Veldzigt 43 in Middelburg. De bijeenkomst begint om 19.45. Jaarlijks vinden ongeveer vijfhonderd Zeeuwse kinderen en jongeren een tijde lijk thuis in een pleeggezin. Zeeuwse buurten in actie op Burendag In Zeeland stuurden 58 buurten een initiatiefin voor de achtste Nationale Burendag op 21 septem ber. Middelburg en Terneuzen stuurden de meeste plannen in. Zo haalt een actie in Terneuzen geld op voor de Stichting KiKa, plaatsen bewoners in Goes fruit bomen en kweekbakken, wordt in Middelburg een pipowagen op geknapt en maken buren in Hulst een muurschildering. De meest voorkomende plannen voor Bu rendag in Zeeland zijn spelletjes- dagen, het opknappen van de wijk en het organiseren van een buurtbarbecue. Landelijk kwa men er 3192 verzoeken binnen. Hasj- en wietavonden voor ouders Ouders die meer willen weten over hasj- en wietgebruik, kun nen op 18 september en 27 no vember terecht bij coffeeshops 'Highlife' en 'Aarden' in Goes. Deze organiseren samen met Indigo Preventie en SM WO speciale hasj- en wietavonden. De ouders krijgen informatie over hasj- en wietgebruik, de risico's daarvan en hoe het ge bruik te signaleren is bij hun kind. Ook zullen er deskundi gen zijn om vragen te beant woorden. Aanmelden voor één van deze avonden kan via c.versteeg@indigozeeland.nl of via 0118-625113. De gemeenten moe ten in 2017 een gat van zes miljard eu ro zien te dichten. Dat leert een berekening die is gemaakt in opdracht van de Vereniging Nederlandse Ge meenten. Wat de consequen ties zijn voor de dertien Zeeuw se gemeenten valt nog niet exact aan te geven. Zeker is dat er fundamentele keuzes ge maakt moeten worden. De kaasschaaf kan de la in. De gemeenten bewijzen zich zelf en de burger een dienst als ze op korte termijn onderzoe ken welke vormen van samen werking met andere gemeen ten mogelijk zijn. Een grotere efficiency werkt kostenbespa rend. Partijen die de kiezer se rieus nemen, zullen vervolgens ruim voor de gemeenteraads verkiezingen van 19 maart 2014 klip en klaar aangeven waar ze voor staan. Moet het buurthuis dicht? Kan het onderhoud van straat en groen op een laag pit je? Of kan er gesneden worden in de zorg? De kiezer verdient duidelijke keuze. Een recordaantal van 140 docen ten is dit schooljaar begonnen met de masteropleiding 'Special Educational Needs' in Vlissingen. Dat is een flinke toename, want in 2012 begonnen 110 leraren aan de opleiding en in 2011 waren er 100 aanmeldingen. Meer dan een derde van de nieu we studenten kiest voor de specia lisatie gedrag, omdat er steeds meer leerlingen met gedragspro blemen in de klassen zitten. Ze willen hun kennis op dit gebied bijspijkeren. De toename van de masteroplei ding komt ook doordat meer leer krachten werkloos zijn geworden. Zij willen hun tijd nuttig beste den en zich bovendien onder scheiden van concurrenten op de arbeidsmarkt. Vanaf volgendschooljaar zijn scho len verplicht om te zorgen voor een passende plek voor leerlingen op de basisscholen. kinsale - Het wrak van het Zeeuwse zeilschip Astrid is giste ren voor de kust van Ierland ge licht. Het liep in juni in slechte weersomstandigheden aan de grond. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2013 Wethouder Loes Meeuwisse van Goes: „Het is in Goes not done om de be lastingen te verhogen met meer dan het prijsinflatiecijfer." Loes Meeuwisse, wethouder René Molenaar, wethouder Wethouder René Molenaar van de gemeente Veere: „Burgers kunnen el kaar helpen: boodschappen doen of iemand naar het ziekenhuis brengen." MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG GOES VLISSINGEN - Steeds meer Zeeuwse leraren laten zich bijscholen om zich voor te bereiden op de invoe ring van het passend onderwijs. Voor een video: zie www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51