Al is het ongeval klein, protocol moet er zijn 'Afspraken Polentop zijn gemiste kans' Tijdwinst voor vrachtschip Levendig LEIDEN 4 BINNENLAND 66 Meer nuchterheid is op zijn plaats. Wat je zelden doet, doe je zelden goed KRAS NL VAREN VIA DE NOORDELIJKE ROUTE INCLUSIEF Zie www.kras.nl/52659 Het zijn crises die, vergeleken met een superstorm in de VS en ook met onze eigen Bijlmer- of vuurwerkramp weinig voorstel den. Toch maakten ze dispropor tioneel veel los: een land dat op stelten stond, een noodverorde ning om nieuwsgierig publiek op afstand te houden, hevige discus sie in media en een onderzoek of de autoriteiten hun werk wel goed hebben gedaan. Wen er maar aan. Klassieke onge vallen, zoals branden of water overlast, zijn bij onze crises in de meerderheid. Maar atypische mi ni-crises die ons land kort maar heftig in beslag nemen, rukken op als een fenomeen. Dit staat in de analyse 'Lessen uit crises en mini-crises in 2012' van de Politieacademie en het Insti tuut Fysieke Veiligheid (IFV). Zij hebben twintig bijzondere voor vallen van het afgelopen jaar te gen het licht gehouden. Grote gebeurtenissen, zoals de dood van een grensrechter in AI- mere en de facebookrellen in Ha ren. Maar ook kleine kwesties, zo als een nepbom in Leeuwarden of een cameraman die gewond raak te door een losschietende kabel bij een paasvuur in Espelo. De conclusie luidt: hoe atypisch zo'n gebeurtenis als bijvoorbeeld in Espelo ook is, de consternatie is groot en dikwijls volgt na af loop een onderzoek dat moet lei den tot nieuwe afspraken en pro tocollen om herhaling te voorko men. Ook al is de kans nog zo klein dat dezelfde personen de 'gekke' gebeurtenis opnieuw zul len meemaken. Dit komt ook door de grote aan dacht die dergelijke incidenten in de (sociale) media krijgen. Of er nou gewonden of doden vallen of niet. Voorwaarde is wel dat de Ne derlanders zich ermee kunnen identificeren. Het scheepsongeval met de Baltic Ace (elf doden) wa ren we bijvoorbeeld zo vergeten. Steeds vaker wordt ook bij een mi ni-crisis een beroep op de burge meester gedaan en opgeschaald in de crisisbestrijding. Dat opscha- len, leidt dan weer tot nóg meer televisieploegen. De Nederlandse crisisbeheersing kan wel wat meer nuchterheid ge bruiken, meent Menno van Duin, lector crisisbeheersing. Generiek kunnen er wel plannen en draai boeken worden gemaakt, vindt hij. Maar op het moment dat er iets eigenaardigs gebeurt, zullen autoriteiten en hulpverleners toch vooral naar bevind van za ken moeten handelen: „Wat je zel den doet, doe je zelden goed." Flexibel en nuchter blijven en goed communiceren, zijn volgens Van Duin de belangrijkste lessen die uit de aanpak van de crises van 2012 zijn te trekken. Maar nuchter blijven valt niet mee als het halve land in de ban is van een incident. Zoals bij 'Johannes' de buitrug, die van het publiek een naam kreeg, én een stille tocht. Lenie 't Hart en de Partij voor de Dieren trokken alles uit de kast om Johannes (later Johan na) te redden ('de buitrug traant en lijkt de moed op te geven', twitterde Marianne Thieme). Toch stierf het dier. Maar voor het geval het nog eens gebeurt, beloof de minister Kamp wel een 'proto col voor gestrande zeedieren'. DEN HAAG - „De problemen wor den aangepakt via een grote om weg. Het had veel makkelijker ge kund", verzucht de Rotterdamse wethouder Karakus na de top over arbeidsmigratie. Die had mi nister Asscher van Sociale Zaken maandag georganiseerd om de verwachte toestroom van arbeids krachten uit Roemenië en Bulga rije in goede banen te leiden. Gemeenten waar al veel EU-mi- granten wonen, vrezen de gevol gen als de arbeidsmarkt per 1 ja nuari voor alle Roemenen en Bul garen opengaat. Zo komen kansar me migranten uit nieuwe EU-lid- staten in Rotterdam via huisjes melkers vooral terecht in achter standsbuurten. Karakus: „Als een straat is ingericht op duizend be woners en er komen er driedui zend bij, geeft dat overlast." Om huisjesmelkerij en uitbuiting te voorkomen, moeten gemeen ten weten hoeveel arbeidsmigran ten er zijn en waar ze wonen. Pas dan kunnen ze controleren en be lastingen innen. Arbeidsmigran ten schrijven zich echter vaak niet in bij de gemeente. Ze zijn tij delijk hier, weten niet dat het ver plicht is of hebben geen zin in de administratieve rompslomp. De afspraken die op de top zijn ge maakt om dat probleem aan te pakken, zijn volgens Rotterdam een gemiste kans. Afgesproken is dat andere gemeenten het voor beeld gaan volgen van Westland, waar uitzendbureaus een deel van de administratie bij de ge meente op zich nemen. „Waarom niet gewoon inschrijving in de Gemeentelijke Basisadministratie (GBA) verplicht stellen voordat ie mand een sofinummer krijgt?", zegt Karakus. „Het Rijk wil be standen niet koppelen wegens pri- vacybezwaren. Dat is voor ons een punt van irritatie." De ge meente Westland is teleurgesteld dat uitbetaling van toeslagen niet wordt gekoppeld aan inschrijving in het GBA. Nu kunnen mensen zorg- en huurtoeslag ontvangen op een adres in Polen of Bulgarije. Ze hoeven slechts aan te tonen dat ze in Nederland hebben ge werkt. Ook de afspraken om mis standen in de tuinbouw aan te pakken, gaan Rotterdam niet ver genoeg. Supermarkten beloofden alleen producten af te nemen van telers die werken met gecertifi ceerde uitzendbureaus. Maar zo'n certificaat biedt volgens Karakus onvoldoende garantie. „Een ver gunningsplicht voor uitzendbu reaus is efficiënter. Bij misstan den kan de gemeente een vergun ning simpelweg intrekken." AIVD zat fout De AIVD had geen actie mo gen ondernemen tegen twee Oeigoerse tolken die informatie aan China zou den hebben gelekt. Het AIVD-ambtsbericht over de twee was onvoldoende on derbouwd. Op basis van de AIVD-informatie werden de tolken op non-actief gesteld. Geldboete Bolland Componist Rob Bolland moet 400 euro betalen. Vol gens de rechter maakte hij zich in 2011 schuldig aan lo kaalvredebreuk en verzet bij aanhouding. Bolland maakte bij het kantoor van rechten organisatie Buma/Stemra stampij en verzette zich bij aanhouding. Chronisch zieken Gemeenten krijgen 706 mil joen euro om kortingen op zorgwetten voor thuiswo nende chronisch zieken en gehandicapten op te vangen. Voor mensen in een instel ling reserveert staatssecreta ris Van Rijn (Volksgezond heid) 248 miljoen euro. 3-daagse autovakantie Zuid-Holland BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ïsepm V" verblijf in een 4-sterren hotel k. ontbijtbuffet welkomstdrankje 'snack pack' fietsroutes door Wilma de Cort UTRECHT - Wat is de overeenkomst tussen de gestrande buitrug op Texel en de evacuatie van bewo ners van 'asbestwoningen' in Utrecht? Menno van Duin, lector waarom zou je meer betalen ROTTERDAM - De Yong Sheng komt aan in de Rotterdamse haven. De belang stelling voor het Chinese schip was gisteren groot, omdat het vrachtschip via een noordelijke handelsroute is gevaren. Mede dankzij opwarming van de aar de kon het schip via de Noordelijke IJszee varen en dat is zo'n twee weken sneller dan via het Suez-kanaal. Die noordelijke route kan commercieel steeds interessanter worden, foto Robin Utrecht/ANP door Annemieke van Dongen ZOETERMEER HAARLEM DEN HAAG Velkom in Leiden! De stad die bekend staat om haar mooie grachten, vele winkels en unieke musea. Geniet van de nazomer op één van de vele terrasjes. Breng eens een bezoek aan de Burcht of maak een reis door het menselijk lichaam in Corpus. In de omgeving kunt u wandelen en fietsen in het waterrijke en afwisselende recreatiegebied Kagerzoom Boek nu én ga er een paar dagen tussenuit! Aankomstdata: van 19/9 t/m 30/10 1 HILTON GARDEN INN LEIDEN* Dit 4-sterren hotel ligt in Oegstgeest. Het is de ideale uitvalsbasis voor een bezoek aan het gezellige stadscentrum van Leiden dat op ca. 3 km afstand ligt. Het hotel beschikt over een fitnessruimte, restaurant en bar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4