BUITEN 5 Sommige benamingen spelen nog lang na. Als je van de stad Tholen naar het zuiden rijdt, richting Oesterdam, ga je parallel aan de Veerweg, aan de zijde van Het Oudeland. „Welk veer bedoelen ze eigen lijk", vraag je jezelf dan onwillekeurig af. Bij nader vra gen en onderzoek bleek me dat het om de veerdienst tussen Tholen en Reimerswaal ging. Nu is Reimerswaal ten onder gegaan in de stormen en watervloeden van de 17e eeuw, om precies te zijn in 1631, dus die naam Veerweg is al een poosje niet meer van kracht en toepas sing. De Veerweg zeifis ook niet de oorspronkelijke, denk ik; hij ziet er uit als een lineaalstreep op het teken bord van een ambtenaar van de ruilverkaveling, zo'n hal ve eeuw geleden. Wat wel onveranderd is gebleven is de vorm van de polder Schakerloo. Die zag er 800 jaar gele den al uit als een grote luidklok die in het water lag. Nu, anno 2013, is de vorm van de polder nog exact het zelfde. Alleen is er aan de zuidkant nog een bungelend touw aan de klok gebonden om hem te luiden. Dat 'touw' is de Oesterdam die halverwege de zuidkant naar beneden slingert (richting Rilland op Zuid-Beve land). Schakerloo is dus een oude polder. Hoe oud is niet precies bekend, maar in ieder geval van voor 1212. Het Oudeland was het oorspronkelijke dorp in de pol der. Op wat bebouwing na is het verdwenen, net als de kerk die er ooit stond. Het op een hoogte gelegen kerk hof is er nog wel. Een jaar of tien geleden sprak ik een boer die er nog een plaats had gereserveerd. Het is een idyllische plek met scheefgezakte zerken, omgeven door mooi geboomte en met een prachtig uitzicht over het lage land. Het licht is er, zo vlak bij zee, Zeeuws mooi. Schakerloo, op de zuidpunt van Tholen, is de pol der en het dorp van de Vermuydens, beroemde water bouwkundigen in de 17e eeuw, zoals wellicht ook hun voorzaten in de eeuwen ervoor. Het is heel opmerkelijk dat Schakerloo in al die eeuwen van haar bestaan nooit haar zeewerende dijk heeft zien bezwijken terwijl de ligging toch zo gevaarlijk was - in de flessenhals van de Oosterschelde waar bij westerstorm het zeewater niet verder kan en hoog wordt opgestuwd. Een paar kilome ter verder lag Reimerswaal en het nu verdronken land van Zuid-Beveland die heel vaak het slachtoffer werden van dijkdoorbraken en uiteindelijk in zee verdwenen. De Auvergnepolder (vroeger de Boudewijnspolder) wat meer naar het oosten net boven Halsteren, heeft ook meer dan 100 jaar gedreven. Maar Schakerloo bleef droog. Ongetwijfeld dankzij de goedgebouwde, hoge en goed onderhouden dijk van de zeewerende polder. Wel waren er een paar inundaties in de loop der eeuwen, maar die hadden te maken met dijkdoorbraken van an dere, noordelijker gelegen polders (onder meer de 1500 gemeten polder). Het geslacht Vermuyden heeft een aantal waterbouwkundigen geleverd. Beroemd gewor den tot ver buiten Zeeland. Ook de Oranjes wisten van hun diensten gebruik te maken. En de Engelsen even eens. Cornelis Vermuyden (Vermue op z'n Zeeuws) is rond 1620 door de Engelse koning Jacobus I uitgenodigd om daar in en rond Cambridge de Fens en elders in Nor folk moerassen droog te leggen en het lage natte land droog en bewerkbaar te maken. Dat heeft hij zo goed ge daan dat hij in de adelstand werd verheven en veel grond en een plekje aan het Engelse hof kreeg. Later ging Jacob Cats zijn geld in waterwerken en droogmalin- gen steken, in dezelfde regio en waarschijnlijk samen met de Vermuydens, met wisselend succes. Het ge slacht Vermuyden kende naast waterbouwkundigen vooral regenten/burgemeesters in en rond Tholen en had ook een herenboerderij aan de westrand van de pol der Schakerloo. Het Huys Vermuyden (ook wel Ketting hoeve genoemd) staat er nog steeds in volle glorie. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2013 door Gerard Smallegange Kruisdijkschans anno nu Zomertortel Kruisdijkschans in 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41