Schakèrloo, de zuidkant van Tholen 4 BUITEN HET ZEEUWSE LANDSCHAP Zaterdag 14 september is het groot feest op de Kruisdijkschans tussen Sluis en Aardenburg. Met een histori sche jaarmarkt wordt het gereedko men van de restauratie van dit Rijks monument publiekelijk gevierd. Er zijn wapendemonstraties, oude am bachten en verschillende workshops. Bezoekers mogen proberen om per touw de eeuwenoude gracht over te steken en ook zijn er 17e-eeuwse kin derspelletjes waar iedereen aan mee mag doen. Natuurlijk is er ook de mo gelijkheid om het gerestaureerde woonhuis, dat na de aankoop in 2010 in de oude glorie is hersteld, te bezichtigen, ledereen is welkom! doorChiel Jacobusse Eerder had Het Zeeuwse Landschap moeite gedaan om de Kruisdijkschans te verwerven. De reden daar voor was dat er nog een populatie boomkikkers zat. Het was een geïsoleer de populatie die afweek van de boom kikkers elders in Zeeuws-Vlaande- ren. Het was met het oog op die boomkikkerpopulatie dat de Kruis dijkschans door de rijksoverheid werd aangewezen tot Beschermd Na tuurmonument. Dat gaf overigens wel de nodige commotie. Maar de staat zette door en zo ontstond het kleinste Beschermd Natuurmonu ment van Nederland. Overigens was de aanwijzing niet 'zo maar' voor de boomkikker. De boom kikker is eigenlijk het vlaggenschip van een levensgemeenschap die steeds zeldzamer wordt. Het gaat om natuur die onlosmakelijk verbonden is met cultuur, en wel met de aloude boerenpraktijk in een kleinschalig landschap. Tot diezelfde levensge meenschap behoren de steenuil en de boerenzwaluw, de spotvogel en de grauwe vliegenvanger; de zomer- tortel en de kneu... Het is dan ook heel veelzeggend dat al die bijzonde re en veelal bedreigde soorten mo menteel nog op de Kruisdijkschans voorkomen, de meeste ervan zelfs broedend. Afgelopen voorjaar liet zich zelfs de grauwe klauwier zien in één van de fruitbomen op het erf. Dat is een soort van het platteland die al zo'n halve eeuw totaal verdwe nen is. De boomkikker echter verdween, on danks de wettelijk beschermde sta tus van de Kruisdijkschans. Eigenlijk het beste bewijs dat het gebied speci fiek beheer nodig heeft, gericht op de instandhouding van de bijzondere le vensgemeenschap. Gelukkig is de boomkikker terug, weliswaar niet de oorspronkelijke populatie, maar van uit de populatie in de Zwinstreek heeft de soort zich weer spontaan ge vestigd in de grachten rond de Kruis dijkschans. De Kruisdijkschans werd aan het ein de van de Tachtigjarige Oorlog, in 1640, gebouwd als veldschans. Rond om de schans kwam een dubbele gracht, die nog steeds intact is. Acht jaar later was het vrede en door aller lei geopolitieke ontwikkelingen ver loor de Kruisdijkschans zijn militaire betekenis. In 1762, na een fikse ver bouwing, begon de Kruisdijkschans aan zijn tweede leven en wel als voor name buitenplaats. Die bestemming had het gebouw met omgeving tot 1920 en vanaf die tijd, tot 1995 werd het geheel gebruikt als boerenbedrijf. Met recht een veelbewogen geschie denis dus. Behalve voor vogels is de Kruisdijk schans ook wat planten betreft de moeite waard. Bijzonder zijn vooral de grachten, waarin puur zoet water voorkomt. Daaraan is het voorkomen van de in Zeeland zeldzame zwanen- bloem te danken, evenals de aanwe zigheid van drijvend fonteinkruid, tenger fonteinkruid en breekbaar kransblad. Allemaal soorten die in het grootste deel van Zeeland totaal ontbreken. Ook de aanwezigheid van de bijenorchis geeft aan dat er op de Kruisdijkschans met gericht natuur beheer nog het nodige te winnen valt. En dan hebben we het nog niet eens over de kerkuilen en vleermui zen die het complex prima weten te vinden. De historische jaarmarkt, waarmee we de definitieve veiligstelling van de Kruisdijkschans vieren is voor ie dereen vrij toegankelijk. Naast volop historisch getinte activiteiten is er li ve muziek en natuurlijk volop eten en drinken. We hopen dat veel mensen van dit pareltje komen genieten. WOENSD Feest op de Kruisdijkschans In de polder Schakerloo aan de zuidkant van Tholen, staat de 17e-eeuwse hoeve 'Het Huys Vermuyden'. foto Gerard Smailegange Bijenorchis Spotvogel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40