Nederland helpt boeren in Kenia en Ethiopië GroenLinks wil voor gas een sterrensysteem 4k IN HET NIEUWS 3 Reuzenpanda's inzet Belgisch politiek relletje Universiteiten in top honderd Forrest overleden WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2013 gen is vaak te smal: 45 centimeter waar eigenlijk een meter nodig is. Diezelfde cijfers gelden voor de ruimte in de berm. Iets meer as falt rechts langs de doorgetrokken streep, en een stuurfout heeft minder ernstige gevolgen. Zeker in Nederland waar langs de pro vinciale wegen vaak dikke bomen staan of water stroomt. EuroRAP zag bij meer dan 80 procent van de provinciale wegen gevaarlijke objecten vlak langs de weg. Vaak maakt een kleine ingreep de weg al veiliger. Een dubbele lijn in het midden van de weg, bij voorbeeld, om auto's wat verder uit elkaar te dwingen. Plaatselijk de maximumsnelheid verlagen, gevaarlijke borden verplaatsen en uitvoegstroken aanleggen biedt ook soelaas. Bomen kappen hoeft niet altijd. Een vangrail kan de klap opvangen. Omdat veel men sen een ijzeren rail niet mooi vin den, zijn er zelfs vangrails met een houten buitenkant. Het kost 1,14 miljard euro om alle provin ciale wegen in Nederland mini- PROVINCIALE WEGEN maal drie veiligheidssterren te la ten verdienen, heeft Van Woer- kom uit laten rekenen. Niet veel, vindt hij. „Jaarlijks wordt er vier miljard besteed aan aanleg, onder houd en beheer van wegen. Op dat totaal moet toch wel honderd miljoen te vinden zijn. Dan ben je in tien jaar klaar." Dawson: „Als je het geld dat je aan onder houd besteedt, béter besteedt, kom je al een heel eind." De inves tering verdient zichzelf terug, stelt Van Woerkom. Hij rekent voor dat Nederland met drie-ster- renwegen bijna drie miljard euro bespaart omdat hulpdiensten min der hoeven uit te rukken, er min der medische kosten worden ge maakt en er minder files komen. De exacte uitwerking van het Eu- roRAP-onderzoek per provincie is nog niet klaar. De ANWB maakt in oktober een ronde langs de pro vinciehuizen met de deelrappor ten inclusief aanbevelingen op maat. De bond heeft natuurlijk makkelijk roepen, erkent Van Woerkom. De provincies moeten de ingrepen immers betalen. VEILIGHEID 80 KM-WEGEN IN NEDERLAND 1% 1% 32% VEILIGHEID 80 KM-WEGEN PER PROVINCIE De Belgische premier, Elio Di Rupo, ligt onder vuur omdat hij de panda's naar een Waals park (Pairi Daiza) wil sturen en niet naar een Vlaams, berichtten Vlaamse media dinsdag. Di Rupo wordt door de Vlaams-nationalistische partij N-VA ervan beschuldigd een die renpark nabij zijn eigen stad Ber gen te bevoordelen ten opzichte van een Vlaams park, Antwerpen Zoo, dat beter uitgerust zou zijn voor de opvang van de dieren. „Ik vraag me af of de keuze is ge maakt op basis van objectieve cri teria", aldus N-VA'er Zuhal De- mir. Zij gaat om opheldering vra gen. Antwerpen Zoo is veront waardigd en teleurgesteld in Di Rupo. Eind jaren '80 ving het park al een pandakoppel op. „Wij hebben de nodige ervaring. Bo vendien zijn wij de oudste zoo in het land en de enige met de titel 'koninklijk'", aldus de woordvoer ster van het park. Pairi Daiza laat weten uit eigen naam bij de Chi nezen een aanvraag te hebben in gediend. „Naar wij weten is dit het enige dossier, dat door een Belgisch dierenpark is inge diend." Di Rupo, die nu in China op handelsmissie is, ontkent dat een beslissing is genomen. Het is aan de Chinezen om dat te doen, zo benadrukt hij. RIJSWIJK - Zes universiteiten in Ne derland hebben de top 100 be reikt van de Q_S World University Rankings 2013, die dinsdag is ge publiceerd. De Universiteit van Amsterdam staat met de 58ste plaats het hoogst aangeschreven. Eerstvol gende in de lijst zijn Universiteit Leiden (74), Universiteit Utrecht (81) en de Erasmus Universiteit Rotterdam (92). Op de 95ste plaats komt de TU Delft, gevolgd door de Rijksuniversiteit Gronin gen op 97. TILBURG - In een Tilburgs zieken huis is zanger Forrest Thomas overleden. De Amerikaanse Ne derlander was vooral bekend door zijn versie begin jaren '80 van de hit Rock the Boat. De zanger is 60 jaar geworden. Hij overleed maan dagavond aan de gevolgen van een hersenbloeding. Dat heeft zijn agentschap bevestigd. De cover van Thomas deed het goed in de Engelse en Amerikaan se hitlijsten. Het origineel was van de Hues Corporation, uit 1974. Thomas werd geboren in de Verenigde Staten, waar hij zong in het kerkkoor. Nadat hij begin ja ren '80 naar Nederland was geë migreerd stond hij op de planken met onder anderen Lee Towers, Anita Meyer, René Froger, Rob de Nijs en Ruth Jacott. RIJSWIJK - Overheid, sociale part ners en bedrijfsleven beginnen de ze week in Kenia en Ethiopië een samenwerkingsproject waardoor 800.000 mensen toegang tot vol doende voedsel krijgen. Boven dien creëert het 200 nieuwe ba nen in de regio en stijgt het inko men van 120.000 boeren met ge middeld 30 procent. Dat meldt So- lidaridad, een internationale orga nisatie. Solidaridad-directeur Ni co Roozen spreekt van een uniek project omdat het programma zich niet alleen richt op de verho ging van de productie van koffie voor de Westerse markt, maar ook op de verbetering van de loka- le voedselvoorziening. De samen werkende partijen trainen boeren om meer voedsel en koffie te pro duceren met minder schade voor mens en milieu. Minister Lilianne Ploumen van Buitenlandse Han del en Ontwikkelingssamenwer king steekt 4,5 miljoen euro in het project. Nog eens 4,5 miljoen euro wordt betaald door marktpar tijen. Vooral Nestlé speelt een be langrijke rol. „Nestlé gelooft dat het langetermijnsucces van het be drijf kan worden gegarandeerd als we gezamenlijke waarden kun nen creëren voor zowel het be drijf als voor de maatschappij", zegt Duncan Pollard van Nestlé. Schaliegas zou dan het minimum van één ster krijgen, gas met vijf sterren moet het beste zijn voor mens en milieu. GroenLinks-Ka- merlid Liesbeth van Tongeren gaat daarvoor een initiatiefwets voorstel indienen, kondigde ze dinsdag aan. Ze wil ermee berei ken dat consumenten beter kun nen bepalen welk gas ze thuis krij gen van hun energieleverancier, om zo bijvoorbeeld schaliegas te gen te houden. Het voorstel ver plicht energieleveranciers helder aan te geven welk type gas zij le veren. Van Tongeren verwijst in een toelichting op haar wetsvoor stel naar mogelijke schaliegaswin ning in Nederland, waar haar par tij fel op tegen is. Het kabinet moet er overigens nog een besluit over nemen. „Consumenten wil len geen risico op vuil drinkwater voor de inwoners van Brabant, maar ook niet voor mensen in China en de VS. Dus geen schalie gas", zegt Van Tongeren. „Maar ook gaswinning in Rusland geeft forse milieuproblemen. Door labe ling hebben mensen de keuze hier niet aan bij te dragen." de rij strook te smal De provinciale wegen zijn vaak te smal. foto Rick Nederstigt/ANP EuroRAP kijkt niet naar het werkelijk aantal ongelukken maar naar de gevolgen als er iets gebeurt: een botsing met een boom is ernstiger dan met een vangrail. De kans op een ernstig ongeluk is op een provinciale weg vijf keer groter dan op een rijksweg. 85 procent van de provinciale wegen heeft geen middenberm. Meer dan de helft van de kruispunten heeft geen verkeerslicht of opstelstrook voor afslaand verkeer. De belijning is bij 13 procent van de wegen slecht. Van de kruispunten is 16 procent ingericht als rotonde. Lagere snelheid is veiliger, maar past niet bij een doorgaande weg. Flevoland Friesland Gelderland Groningen Limburg Noord-Brabant Noord-Holland n.v.t. Bf erg onveilig onveilig relatief veilig - veiliger veiligst Overijssel Utrecht Zeeland Zuid-Holland infographic DPd bron ANWB BRUSSEL - Mogelijk komen twee pandaberen naar België voor een lange tijd. Maar waar ze zullen ver blijven, is het onderwerp van een relletje. DEN HAAG - GroenLinks wil een sys teem waarbij sterren worden gege ven voor schoon of duurzaam opge wekt gas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3