SEIZOENS AANBIEDING BUITEN 3 Tramper www.tra mperbv.nl promis. Uit onvrede over een veranderende situatie bloeien diverse initiatieven van bewo ners op. Zo geeft SLZ werkgroepen bege leiding en advies over het be heer van de begraafplaatsen. Juist ook het bieden van kennis over cultuurhistorische waarde, funerair erfgoed en natuurwaar den op begraafplaatsen, maakt dat gesprekken makkelijker kun nen lopen, omdat dan meer zicht ontstaat over de waarde van de plek. Zo kunnen blikken veranderen en wordt er nu op sommige plekken gedacht aan nieuwe functies van begraaf plaatsen als park om doorheen te wandelen, zoals in Koudeker- ke. Ook andere onderwerpen, kunnen dan aan bod komen, zo als een andere inrichting. Er zijn ook bewoners, zoals bijvoor- beeld in'Zaamslag of Heinkens- zand, die de historische kennis die een begraafplaats nu nog biedt, willen vastleggen in een boekje. Zo zijn aan de hand van de stenen namen van dorpsbe woners in de loop der eeuwen terug te vinden. Familie kent soms nog de verhalen over die bewoners die in een dorp van groot belang waren, zoals de schoolmeester, een auteur of een avonturier, de adel. Mensen die van betekenis waren voor de ontwikkeling van het dorp of de streek. Het verleden gaat daarmee weer een beetje leven. Dit bun delen in een boekje maakt dat de geschiedenis beeldender wordt en kan blijven voortbe staan, ook als graven onver hoopt worden geruimd. Daar naast zijn de prachtige gestileer de kunstwerkjes die sommige stenen en kruisen zijn, zo waar devol, dat ze mogelijk een twee de leven verdienen, op een an dere plek als er voor de graven geen ruimte meer is. Het is van betekenis voor het voortbestaan van ons cultuur historisch erfgoed om creatieve oplossingen te verzinnen en zo de waarde te erkennen, zodat mooie objecten zoals op de be graafplaats in Hulst of Sas van Gent kunnen voortbestaan. Denk eens aan een land als Ier land, waar de begraafplaatsen el ke vakantiefolder sieren als au thentiek erfgoed. Het is niet iets om in stilte te laten verdwij nen en te vermalen tot onher kenbaar puin, maar iets om trots op te zijn en de identiteit van een Zeeuwse streek mee te tonen. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2013 's-Gravenpolder Baarlandsezandweg 1 T 0113 31 14 51 Aagtekerke Pekelingseweg 8 T 0118 58 16 18 www.honda.nl Een historische begraafplaats geeft een mooie blik op zerken en stenen en op fijngetakte mosjes en kleurrijke korstmossen. Sjors en Maja Goudswaard wonen aan de zuidelijke kant van het ge hucht, dat één rechte weg is van een kilometer lang en dat door klieft wordt door de spoorlijn van de Stoomtrein Goes-Borsele. Vlindertuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39