Historische begraafplaatsen 2 BUITEN m. i at Bedreigd erfgoed Het heeft voor velen iets plechtigs, iets waar je een beetje stil van wordt: een begraafplaats. Maar eigenlijk is het ook niet weg te denken uit het landschap. Een historische begraafplaats biedt mooie koesterplekjes waar je zuinig op moet zijn. Zo geeft een blik op zerken en stenen zicht op fijngetakte mosjes en kleurrijke korstmossen. Krulle rige of statig gegraveerde graf stenen worden in de schaduw gezet door een oude boom die de plek verder siert. Bij diverse oudere begraafplaat sen schatten we de betekenis voor de biodiversiteit hoog in. Stinzenplanten met kleurrijke bloemen vinden in de onder grond een geschikte plek om te groeien. Deze vind je niet meer overal. Begraafplaatsen herbergen cultuurhistorisch erfgoed dat zomaar kan ver dwijnen. Diverse bewoners- groepen zetten zich in als vrij willige werkgroepen van Stich ting Landschapsbeheer Zee land voor beheer en onder houd van historische begraaf plaatsen. Oud natuursteen, let tertypen, stenen kruisen uit 1800, je kunt het er terugvin den als het behouden blijft. Maar niet alle gemeenten wil len hun begraafplaatsen hou den, en ruiming stuit soms op verzet. SLZ is regelmatig ge sprekspartner van werkgroe pen en gemeenten om de waar de van de plek te bespreken en mee te werken aan beheer of aan het vinden van een com- De PZC schetst de komende weken portretten van Zeeuwse gehuchten en reist daarvoor de hele provincie door. Vandaag in deel 3: Langeweegje Het gehucht SICNALEMENT Buurtschap Langeweegje is bin nen- en buitengebied tegelijk. Binnen, want het ligt in de be bouwde kom. Buiten, want mid den in de Zak van Zuid-Beve land is het het groen dat over heerst. Over het café van Betje, een actieve buurtvereniging en een misdadi ger uit de negentiende eeuw. Geef Sjors Goudswaard een stoel en wat tijd en hij schudt de verhalen over Langeweegje uit zijn mouw. Hij en zijn vrouw Maja wo nen al dertig jaar in het gehucht tussen Kwa dendamme en 's-Gravenpolder met hun kin deren lord (22) en Lars (18). Er is veel veran derd in die drie decennia, oordeelt Goud swaard. „Er woonden heel veel oude men sen, maar toen zij verhuisden naar een ver zorgingshuis zijn er jongere gezinnen voor in de plaats gekomen. Net zoals wij. We wa ren twintigers toen we erin kwamen. Het huis was al in bezit van de familie en stond vier, vijf jaar leeg. Het is lekker wonen hier. De tendens is: leven en laten leven. We zijn stikgoed met de buren, maar we lopen geen van allen bij elkaar de deur plat. De buurtver eniging organiseert jaarlijks onder meer een barbecue en een nieuwjaarsreceptie. Dat laat ste zie je bijna nergens. Officieel is die bor rel 's middags van twee tot zes. Maar het is ook wel -eens twee uur 's nachts geweest voordat de laatsten weg gingen." De familie Goudswaard woont aan de zuidelijke kant van het gehucht, dat één recht lint bebou wing is van een kilometer lang en dat door klieft wordt door de spoorlijn van de Stoom trein Goes-Borsele. Het maakt bestuurlijk deel uit van gemeente Borsele en heeft het karakter van een wegdorp. „Wij liggen bin nen de bebouwde kom, maar we zijn wel buitengebied", zegt Goudswaard. „Raar. Want je bent óf binnen óf buiten de be bouwde kom. Als ik een vergunning aan vraag, zit ik in het buitengebied. Maar mijn groene bak mag ik niet neerzetten zoals ze dat daar doen. Omdat we binnen de bebouw de kom wonen... Vroeger hadden we aan de voorkant een uitzicht tot aan Hoedekensker- ke. Daar lag akkerland met graan en suiker bieten. Dat is een boomgaard geworden. Te genwoordig moet daar een windschut om heen vanwege het spuiten. Kijken we tegen een rij bomen aan. Dat is niet leuk. Maar een rij bomen zie ik nog altijd liever dan een rij flats." Langeweegje 'heeft' verder onder meer de vlindertuin, Nederlands kampioen wielrennen Johnny Hoogerland en de schrij ver Hans Warren (1921-2001), die grote be kendheid genoot door zijn Geheime Dagboe ken. Wat verder in het verleden - rond 1800 - duikt de naam van Jan Catoen op, een mis dadiger die onder de valse naam Jan Coen- raads in Langeweegje woonde op de plek waar nu nummer achttien staat. Het oor spronkelijke huisje is in 1954 al afgebroken. Coenraads verhuurde zich overdag als land arbeider - zijn dekmantel. Maar 's nachts pleegde hij met een bende roofovervallen in het hele land, zijn laatste op hofstede Teke- lenburg bij Kapelle. Het verhaal gaat dat Ca toen in september 1802 bezig is met mee krap delven in de Zak van Zuid-Beveland als er enkele gendarmen naderen. Hij slaat op de vlucht - probeert via de slikken een schip te vinden dat hem wil meenemen. Het opko mend tij dwingt hem echter terug naar land, waar de politie hem opwacht. Enkele dagen later wordt hij opgehangen in Middelburg. Een andere opvallende naam was die van Betje Menheere. Ze runde een huiskamerca fé in Langeweegje. Goudswaard, goed be kend met de geschiedenis, vertelt: „Dat ken de iedereen in de zak van Zuid-Beveland. Toen we hier kwamen wonen, was het café alleen nog open voor bekenden. Toen Betje naar het bejaardenhuis ging en het biljart uit haar café was gehaald, vroeg ze of ik de houten vloer omhoog wilde wippen. Er za ten een paar van die flinke spleten in en ze vermoedde dat er heel wat geld in was geval len. Een stuiver en een dubbeltje, meer heb ben we niet gevonden..." door Sylvia Tuinder Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Sas van Gent. foto's Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) De kilometer van Langeweegje heeft een rijk verleden door Michiel Bouwman s-Gravenpolder Kwadendamme Gemeente: Borsele Aantal inwoners: circa 110 Aantal huizen: rond de 35 Netwerksignaal: goed Ligging: Tussen Kwadendamme en 's-Gravenpolder Bronvermelding: G.J. Lepoeter, de Zeeuwse episo de uit het leven van Jan Catoen, Zeeuws tijdschrift (1985) De buurtvereniging organiseert jaarlijks onder meer een barbecue en een nieuwjaarsreceptie, foto's Lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38