X Van der Maas verrast door vroege doffer i I Remy Vasseur richt zich opnieuw op podium in triatlon van Almere 1 30 SPORT US OPEN In de finale van de US Open beslecht Spanjaard de 37e confrontatie met Djokovic in zijn voordeel. Schroevers is het beste bestand tegen het weer Hij had voor dit concours tien dui ven ingekorfd. Twee doffers en acht duivinnen, alles op jonkies. De duiven werden vrijdagmiddag om 14.00" uur in Limoges gelost. Van Belzen klokte zijn winnende duif zaterdagmorgen om 9.31 uur. Dat betekende dat ze de 662 kilo meter met een snelheid van 1126 meter per minuut had overbrugd. Van Belzen: „Er kwamen er rond half tien twee vanuit het lucht ruim naar mijn hok. De één viel op de plank, de andere in de goot. Die steeg kort daarop weer op; het was er geen voor mij. De ande re zat toen al in de klok en bleek achteraf de provinciale winnaar te zijn.-Het is een duif die goed naar huis komt en al menige prijs heeft gepakt." Van Belzen die zich toelegt op de dagfond en de morgenlossingen van de grote fond gaf zijn seizoen met deze provinciale zege extra glans. Hij is niet ontevreden over dat seizoen. „Ik heb steeds mijn prijzen kunnen pakken." Zijn stal is opgebouwd met materiaal van Cas van der Graaff uit Arnemui- den. Een aantal kilometer noordelijker aan de bovenkant van de Ooster- schelde zag de 69-jarige Hans van der Maas een jonge licht kras dof fer de winst pakken op de natoer vanuit Breuil le Vert. Met 1729 me ter per minuut over de 274 kilome ter was het duidelijk de snelste van Zeeland op dit vitessecon- cours. Van der Maas had voor dit concours, dat open staat voor oude en jonge duiven, negen jon ge duiven ingekorfd. Daaronder de winnende doffer die door om standigheden drie weken rust had gekregen en ondertussen als motivatie een jong van negen da gen thuis op het hok had liggen. Van der Maas: „Ik heb hem niet zien komen. Ik liep wel buiten, maar had ze nog niet verwacht. Ik ïag ineens een schaduw en ja, het was zoals achteraf bleek de win nende doffer. Een aardige opste ker in een seizoen waar ik in alle tevredenheid op terugkijk. In ons samenspel heb ik mijn prijsjes ge pakt. Op provinciaal niveau ligt dat voor ons hier in Ouwerkerk wat moelijker. De wind, zeker op het vitessespel, is vaak in ons na deel. Het was voor mij het laatste concours van dit seizoen. Wegens privéverplichtingen zit het er voor mij op." Komende zaterdag wordt het Zeeuwse duivensportseizoen afge sloten met het midfondconcours voor jonge duiven vanuit Pithiv- iers en de laatste natoer voor oude en jonge duiven vanuit Peronne. Daarna is het rekenen ge blazen om de kampioenen te kun nen huldigen. NEW YORK - De rivaliteit tussen Roger Federer en Rafael Nadal spreekt nog altijd het meest tot de verbeelding. Het is een uit vloeisel van de klassieke botsing tussen de stilist en de harde wer ker. Die wedijver is daarentegen verdrongen door die andere tita nenstrijd: het gevecht tussen Na dal en Novak Djokovic. Bij de US Open namen Nadal en Djokovic het voor de 37e keer te gen elkaar op. Het is een ongeëve naard aantal confrontaties tussen twee spelers in het moderne prof circuit: de gewezen kampioenen Ivan Lendl en John McEnroe reik ten tot 36 onderonsjes. De Span jaard schroefde op Flushing Meadows met zijn overtuigende zege op de Servische wereldrang lijstaanvoerder (6-2 3-6 6-4 6-1) zijn aantal winstpartijen op tot 22, terwijl hij de balans in Grand Slamfinales in evenwicht bracht (3-3)- Saillant detail: het zijn statistie ken die illustreren dat de marges tussen de huidige nummer één en twee van de wereld feitelijk kleiner zijn dan die tussen Nadal en Federer. Want ook al wordt Fe derer, door zijn recordaantal van zeventien major-titels en langdu rige heerschappij, als de beste ten nisser aller tijden beschouwd: in rechtstreekse duels met Nadal legt hij het op alle fronten af (10-21 in totaal en 2-6 in Grand Slamfinales). Daarbij komt dat Na dal, om zijn stempel van louter gravelfenomeen te ontkrachten, Federer op alle ondergronden heeft verslagen. De inmiddels veelzijdigheid van Nadal valt ook aan zijn actuele re sultaten af te lezen. Op gravel won hij dit jaar zeven van de ne gen evenementen. Op hardcourt tekende hij zelfs voor een toer- nooiscore van honderd procent: vier uit vier, met een winstreeks van 22 partijen. Slechts op gras fi gureerde hij. De Belgische 'nobo dy' Steve Darcis versloeg hem in de eerste ronde op Wimbledon, hetgeen een negatieve primeur voor Nadal was. In Londen gingen de gedachten NADAL NADERT SAMPRAS terug naar twaalf maanden eer der. Destijds lag Nadal er ook in een vroegtijdig stadium uit, waar bij de nederlaag de inleiding bleek tot een absentie van zeven maanden. Zijn kniepees was be zweken onder de voortdurende belasting, hetgeen niet voor het eerst in zijn carrière was. De hin kende tred een jaar na dato deed het ergste voor het seizoensres tant vrezen. Een angst die in New York, net als de afgelopen maand in Cincinnati en Montreal, dus on gegrond bleek. Althans, vooralsnog. Want in fy sieke zin balanceert hij, vanwege zijn krachtenverslindende en nim mer versagende aanpak, steevast als een evenwichtskunstenaar op een slap koord. Mocht de 27-jarige Nadal fit we ten te blijven en slaagt hij erin zijn huidige seizoensopbrengst van twee major-trofeeën (hij heeft nu dertien stuks in bezit) de komende jaren te kopiëren, dan lost hij tijdens de 2016-afleve- ring van Roland Garros Federer als recordhouder af. Mits de vijf jaar oudere Zwitser van een nieu we hegemonie verstoken blijft, hetgeen gezien het huidige verval in de lijn van de verwachtingen ligt. De afgeschminkte Djokovic, die tegen de hiërarchie in nog wel koploper op de wereldranglijst blijft, nam een subtiel voorschot op dat toekomstscenario. „Hij heeft heel wat jaren voor de boeg om dat doel te bereiken." Nadal, de killer die zichzelf daarentegen nooit op zo'n voetstuk plaatst, weigerde een toespeling te ma ken. „Vooruitkijken heeft geen zin. Ik bekijk het van stap tot stap en van dag tot dag. Genieten van dit succes, dat is wat ik nu doe." - - Remy Vasseur is van dat trio zon der twijfel de grootste kansheb ber voor een topklassering in de ze monstertocht, waarin ook de Nederlandse titels vergeven wor den. Hij werd vorig jaar derde in een door een Zeeuw nooit eerder gerealiseerde tijd van 8 uur en 10 minuten. Zijn voorbereiding ver liep op rolletjes. In tegenstelling tot vorig jaar had hij geen last van pijntjes en de goede vorm is ook langzaam boven komen drijven. Een podiumplaats is opnieuw het streven. Het betekent dat de op dracht zwaarder is dan in 2012. De concurrentie is veel groter door de komst van enkele sterke bui tenlanders en meer Nederlandse toppers. „Ik denk dat er dit jaar vijf Nederlanders kans maken op de nationale titel", kijkt Vasseur vooruit. „Of je daarvoor eerste moet worden of bijvoorbeeld vijf de, dat kan ik niet inschatten. Die buitenlanders zijn goed, maar hoe goed weet ik niet." De tactiek van Vasseur zal simpel zijn: bij het zwemmen zo hard mogelijk gaan, bij het wielrennen goed letten op de hartslag en de marathon binnen de 2 uur 50 mi nuten lopen. „Wie op de mara thon het meeste overheeft, heeft een heel goede kans om te win nen", verwacht de Vlissinger. Ook Sjaak Sinke maakt kans op een topklassering, maar dan in de klasse mannen 65+. Hij gaat voor de 22e keer van start en finishte vijftien keer. Als hij de eindstreep haalt, is hij verzekerd van het po dium: er zijn slechts drie starters in zijn leeftijdklasse. Sinke is 71, waarmee hij meteen de oudste is van alle 436 deelnemers. De Vlis singer verkeerde dinsdag nog in onzekerheid of hij van start gaat. Hij voelde zich niet super. „Ik moet nog even kijken of ik de stap waag. Ik moet een reële kans hebben om te finishen, anders is het zinloos." Vorig jaar finishte Sinke niet, mede als gevolg van de harde wind en een niet optima le fysieke conditie. Martijn Tissink (28) doet voor het eerst mee in Almere. Vorig jaar de- buteerde hij in Bolton (Groot-Brit- tannië) in de triatlon en hij hoopt zich nu te verbeteren. Tissink, ge boren en getogen in Kapelle en nu woonachtig in Tilburg, wil om te beginnen heelhuids finishen en dat liefst binnen elf uur. Op de halve marathon gaan Cesar Beilo uit Vlissingen en John Kom mer uit Zierikzee van start. NIEUW-NAMEN - Er waren dinsdag vooral veel verliezers bij de Grote Scheldeprijs van Nieuw-Namen. Regen en wind zorgden ervoor dat slechts veertien renners de moeite namen af te reizen naar het Zeeuws-Vlaamse grensdorp. Ondanks die droeve omstandighe den was er na afloop één man met een grote, brede lach op zijn gezicht: Marcel Schroevers mocht na een periode van sterk rijden eindelijk het zegegebaar maken. „Natuurlijk was dit door de om standigheden geen prettige wed strijd en door het kleine deelne mersveld ook nog eens moeilijk. Het is vooral attent rijden met zo weinig renners", zei de wielren- ner uit 's-Heer Hendrikskinderen na de huldiging van een wed strijd die uiteindelijk door de wedstrijdleiding ingekort werd cf van 60 naar 40 kilometer. door Fred Rabout OOSTBURC - Jos van Belzen uit Co- lijnsplaat en Hans van der Maas uit Ouwerkerk pakten de winst in het voorlaatste weekeinde van het dui- venseizoen 2013. De 63-jarige Van Belzen zag zijn tweejarige 'vetblau- we' duif de provinciale winst pak ken op het overnachtconcours voor oude duiven vanuit Limoges. Breuil le Vert met 5331 oude en jon ge duiven. Samenspel 1 (1698 m/m): 1,3,4,5. H. Mookhoek Zn. 2,8,9,10. H. Ca- lon, 6,7. J. v.d. Plasse. Samenspel 2 (1694 m/m): 1. G. van Houdt, 2,3,5,6,7. Comb. Roegiest/de Visser, 4. Comb. Pieters, 8. Comb, de Mul/Vermeirssen, 9. PP. De Poorter, 10. Comb. Derycke/Schieman. Samen spel 3 (1654 m/m): 1,5,6. Comb. E&M. Kint, 2. Comb. Bisschop/Colpaert, 3. Joh. van Spaan- donck, 4. C. Koene, 7. E. van Acker Zn, 8,9. A. Thijs Zn, 10. C. Dehul- sters. Samenspel 4 (1680 m/m): I,2,3,4. M. Verwei-Filius, 5,6,7,9. W. Segboer, 8,10. L. Traas. Samenspel 5 (1662 m/m): 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. D. de Voogd. Samenspel 6 (1729 m/m): 1. H. v.d. Maas, 2. P. de Wilde, 3,9. Ineke Quist, 4. A. Scherpenisse, 5. C. Groenleer, 6. M. de Graaf, 7. D. Va ders, 8. J. Moerland, 10. JJ. Bolier. Sa menspel 7 (1709 m/m): 1,3. C. Schroevers, 2,7. Comb. J&K. van Bel zen, 4. Comb. A. Houmes Zn, 5. M. Poortvliet, 6,8. M. de Ridder, 9. A. Walraven, 10. J.P. Hengst. Provinciaal Limoges met 436 oude duiven: 1,15. J. van Belzen, 2,14. J. v.d. Bosch, 3,4,5,7,8,9,12. S. Leloux en Zn, 6. J. Provoost, 10. A. Goudswaard, 11. Comb. Fonteyne/Walpot,13. D. Beekman. Rafael Nadal is helemaal terug door Marco Knippen Met zijn winst in de US Open is Rafael Nadal de Amerikaan Pete Sampras tot op één Grand Slamti- tel genaderd. Op koploper Roger Federer moet de Spanjaard er nog vier goedmaken. De grootverdieners op een rij: Roger Federer (Zwitserland) 17 Pete Sampras (Ver. Staten) 14 Rafael Nadal (Spanje) 13 Roy Emerson (Australië) 12 Björn Borg (Zweden) en Rod La- ver (Australië) 11 Bill Tilden (Ver. Staten) 10 door Koen de Vries MIDDELBURG - Drie Zeeuwen dui ken zaterdagmorgen rond de klok van half acht het water in voor de Challenge Almere-Amsterdam, ofte wel de hele triatlon van Almere. Het zijn de Vlissingers Remy Vas seur en Sjaak Sinke en Martijn Tis- sink uit Kapelle. Ze moeten 3,8 ki lometer zwemmen, 180 kilometer fietsen en 42,195 kilometer hardlo pen. Remy Vasseur mikt weer op een medaille, foto Arjan Schotanus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30