Toen poseerden we nog voor de camera CULTUUR 27 Tweede druk verhalenbundel Zondig in Zeeland Eerste repetitie voor Zeeuws Harmonieproject Toneelvereniging Pauze brengt zaterdag in het Minitheater Middelburg de première van het bekende stuk Met gesloten deuren. vlissingen - De verhalenbundel Zondig in Zeeland krijgt een twee de druk. Kick Uitgevers in Rotter dam heeft daartoe besloten toen bleek dat er bij de Zeeuwse boek handels nog altijd grote belang stelling bestaat voor het boek. Zondig in Zeeland bevat 26 verha len van Zeeuwse schrijvers en pu blicisten zoals Franca Treur, Oek de Jong, Freek de Jonge en Wim Hofman. Zes verhalen uit deze bundel zijn inmiddels verfilmd door veelal beginnende, jonge Zeeuwse cineasten. Deze films van maximaal tien minuten gaan zaterdag 14 september in premiè re tijdens filmfestival Film by the Sea in Cinecity in Vlissingen. MIDDELBURG - Het is een van de bekendste zinnen uit de heden daagse toneelliteratuur: L'enfer c'est les autres ofwel De hel zijn de anderen. Die zin zit in het toneel stuk Met gesloten deuren (Huis Clos) van Jean-Paul Sartre. „In die bewering zit ook meteen het the ma van dit stuk gevat", zegt Mar- joke Sinke, gastregisseuse bij To neelvereniging Pauze. Zij had dit stuk al lange tijd in haar rugtasje, maar zeker binnen het amateurtoneel bleek het niet zo makkelijk aan de man te breng en. Dat is vooral vanwege de klei ne bezetting met slechts drie gro te rollen en een klein aandeel voor 'een bediende'. „Bij Pauze bleek dat dit seizoen nou net goed uit te komen en dus zag ik mijn kans schoon. Gelukkig was de groep direct ook heel enthou siast en er is de afgelopen maan den met volledige inzet gerepe teerd", vertelt Sinke. Sartre was niet zo'n 'vrolijke Frans', maar hij kon wel heel mooi schrijven. Sinke: „Dat erva ren de spelers ook: de tekst is lo gisch opgebouwd en dat helpt bij het leren ervan. Zelf sleutel ik als regisseur ook heel graag aan tek sten, maar in dit geval heb ik dat bewust niet gedaan. Dan zou het alleen minder zijn geworden." Het verhaal begint met drie perso nen die één voor één door een be diende een kamer worden binnen geleid. Ze weten dat ze zijn overle den, maar het besefis er nog niet echt. Dat dringt langzaam door in de kamer met gesloten deuren waar ze nog wel fragmenten zien van het leven dat zonder hen ver dergaat. De drie personen - Estel- le, Joseph en Inès - zijn tot eikaars gezelschap veroordeeld: een hel dus, tenminste in de visie van Sar tre. „Het stuk speelt zich inder daad afin de hel, maar persoon lijk deel ik niet de opvatting dat het altijd door 'de ander' komt dat je het moeilijk hebt", zegt de regisseuse. Zij wil met dit stuk juist laten zien dat de mens zelf verantwoordelijk is voor de keu zes die hij maakt. „In het stuk is voortdurend sprake van wisselen de driehoeksverhoudingen. Zodra twee personen in de kamer sa men een verbondje sluiten, staat de derde alleen", vertelt Sinke. Het aftasten van elkaar in de be perkte ruimte leidt tot confronta ties en emotionele uitbarstingen. „Maar het is geen zwaar drama tisch stuk, want het wordt heel licht en luchtig gespeeld." KAPELLE - Het Zeeuws Harmonie project (ZHP) gaat zondag in het repetitielokaal van muziekvereni ging Ons Genoegen in Kapelle van start met 61 deelnemers. Tij dens tien repetities, ook in Ter- neuzen en Veere, worden filmmu- ziekstukken ingestudeerd voor drie concerten op 23 maart, 6 en 13 april, verspreid over Zeeland. Het geheel staat onder leiding van dirigent Albert John Vervorst. „Wij hebben nog plaats voor enke le bassen", laat voorzitter Paul den Boer van de werkgroep ZHP weten. Wie mee wil doen, kan zich aanmelden: www.infozhp.nl. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. Op het weblog Zeeland Geboekt wor den nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften gesignaleerd. Wekelijks wordt één titel in de krant in de schijnwerpers gezet. De grensovergang bij Eede in 1926. Echt zo'n illustra tie die in de Kalender His torisch Zeeland van de illustrato ren Erwin Tramper en Danker Jan Oreel past. Zij tekenen/schil- deren beelden na uit de periode 1900-1940. Vol nostalgie. Maar vaak wordt toch ook de werkelijk heid betrapt. Ik blijf kijken naar dit soort tekeningen. Loopt er op deze van Eede rechtsonder een tramrails? De haven van Arnemuiden in 1922 (illustratie Erwin Tramper) vind ik leuk door het poseren van de vissersvrouwen en -mannen. Toen liepen we met z'n allen nog niet rond met mobieltjes waar mee we veel te veel vastleggen. Dat is het gevoel dat je krijgt: nu komen we om in de beelden - een eeuw geleden niet, toen was een man met een camera een bij zonderheid, voor wie je best even een pose wilde aannemen. Op de oktober-illustratie van de smidse aan het Kerkpad in Krab- bendijke, circa 1920 (ook van Er win Tramper) zie je hetzelfde ge beuren. De mannen willen wel even in de lens kijken. Het licht lijkt nogal aan de harde kant. Zijn de linden niet een beetje erg groen voor oktober? Ik ben niet heel erg thuis in antieke land bouwmachines, maar volgens mij staan ze bij een maaibalk. Dat kan op graanoogst duiden. Augustus, zou ik zeggen. Leuk. Je blijft kijken naar die illus traties, omdat ze zo lekker gede tailleerd zijn. De Vlooswijkstraat in Terneuzen, 1928 (Danker Jan Oreel) hoort bij juli. Gaan die ge pakte en van petten voorziene mannen naar de wekelijkse markt? WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2013 Repetitiescène voor Met gesloten deuren van Sartre, op de voorgrond: Inez van Schie (I) en Johnny de Jonge, foto Izaak Verkeste Altijd zijn er de anderen door Ali Pankow Vrij. 13 en za. 14 sept, Minitheater, Verwerijstr. 53, Middelburg, 20.30 uur; daar ook: zat. 21 sept., 20.30 uur en zon. 22 sept., 14.30 uur. Middelburg Drakenberg Boys Choir The Singing Ambassadors of South-Africa' Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Zierikzee Theatervoorstelling 'De Kersen tuin', Theatergroep Zierik, tevens afscheidsfeest van het voormalige thea ter, Theater Mondragon, 20.00 uur. (uitverkocht) door Jan van Damme Kalender Historisch Zeeland 2014 met illustraties van Danker Jan Oreel en Erwin Tramper, Uitgeverij Het Paard van Troje, 11,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27