Scholen werken samen aan 'passend onderwijs' Trappist in veertig zaken Nu al verkiezingskoorts 'Investeer pas in Schoondijke als dorpelingen het eens zijn over plan' 28 ZEEUWS-VLAANDEREN GOUDINKOOP Rond het verkopen van oud goud en zilver hangt een louche sfeer. Van Leeuwen wil het gezellig maken. Ondernemersplein Voorzitter Gerard Langeraert, ook voorzitter van onderwijsgroep Perspecto, bevestigt dat scholen nu al hun uiterste best doen om elk kind 'op eigen niveau opti maal tot zijn recht' te laten ko men. Door als samenwerkingsver band te opereren, kunnen de scho len ook met de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten en andere overheden praten. In het basison derwijs is jaren geëxperimen teerd met 'rugzakjes' en andere in dividuele budgetten. De bedoe ling was zoveel mogelijk kinde ren op een reguliere school te hou den. Maar intussen dringt het be sef door dat er 'zorgleerlingen' zijn, die - met of zonder rugzak - op een gewone basisschool niet tot hun recht komen. „Speciaal onderwijs en speciaal basisonderwijs blijven nodig", stelt Langeraert. Hij voegt er aan toe dat gemeenten niet moeten doorschieten in bezuinigingen op het leerlingenvervoer. „Je kunt in de regio blijven zoeken naar pas send onderwijs, maar we hebben bijvoorbeeld geen mytylschool in Zeeuws-Vlaanderen. Een kind dat daar het best terecht kan, moet ge woon naar de overkant kunnen." hulst - Aan het vijfde Trappisten weekend in Hulst doen op 21 en 22 september 40 horecazaken mee. Ze presenteren zich met al lerlei acties rond de Trappisten en Abdijbieren. In de restaurants wordt gekookt met deze bieren en zijn bijzondere gerechten of menu's verkrijgbaar. In de cafés worden promoties gehouden rondom een specifiek bier. Verspreid door Hulst kunnen be zoekers in acht stands kennisma ken met verschillende bieren. In deze stands worden ook stempel kaarten voor 15 euro verkocht, waarmee gedurende het weekend geproefd kan worden van 10 ver schillende Trappisten- en Abdij bieren. Er is keus uit 22 verschil lende soorten in 22 verschillende bedrijven. Wie een kaart koopt krijgt een proefglas cadeau. In de Gentsestraat is een stand met louter Trappisten- en Abdij kazen. Gelato Juliette serveert ijs dat gemaakt is op basis van Trap pist. Vanuit restaurant De Vest start telkens om 14.00 uur een Trappistenrondleiding. De gezamenlijke horeca stopt de opbrengst van het Trappisten weekend in de aankleding van de binnenstad. KLOOSTERZANDE - De samenwer kende wijk- en dorpsraden in de gemeente Hulst proberen de ver kiezingskoorts nu al aan te wakke ren. Hoewel de inwoners pas half maart naar de stembus moeten voor de gemeenteraadsverkiezin gen, houden de wijk- en dorpsra den dinsdag 1 oktober al een poli tiek Café in Hotel Van Leuven in Kloosterzande. De politieke partijen worden aan de tand gevoeld over de vraag wat ze de komende zittingsperiode gaan doen om de leefbaarheid in de wijken en dorpen van de ge meente Hulst te bevorderen. Alle huidige raadsfracties hebben toe gezegd voor die avond een fractie lid af te vaardigen naar de bijeen komst. Het politiek café begint om 19.30 uur en wordt uiterlijk om 23.00 uur afgesloten. Het laatste onderdeel van het pro gramma zal een stemming zijn. Aan de aanwezigen wordt ge vraagd aan te geven op wie ze zou den stemmen als op dat moment gemeenteraadsverkiezingen ge houden zouden worden. Tot slot van de avond wordt de uitslag be kendgemaakt. REGIOACENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DONDERDAG 12 SEPTEMBER Van Leeuwen Juweliers (met ruim twintig vestigingen in het hele land) doet erg zijn best om het gezellig te maken in de filia len. Ook in Terneuzen hangt sfeer verlichting en branden geurkaar sen. Alles om het inleveren van goud te ontdoen van de zweem van geheimzinnigheid. En dat lukt aardig. Vanuit heel Zeeuws-Vlaanderen en België ont vangen Evelyn en Peter, die na mens Van Leeuwen Juweliers het edelmetaal innemen en taxeren, klanten. „En echt niet alleen men sen die in geldnood zitten. Ster ker nog, die zijn zwaar in de min derheid. Het merendeel van onze klanten heeft de kasten opge ruimd en heeft besloten dat het tijd is om afstand te doen van die ringen, armbanden, kettingen of broches die toch al jaren nooit meer worden gedragen, of zelfs nooit gedragen zijn", zegt Evelyn. Opvallend volgens de taxateurs is dat in Zeeuws-Vlaanderen veel klanten hun oude sieraden ko men inleveren omdat ze bang zijn voor inbraken. Woningen in de grensstreek zijn immers al lan ger het doelwit van inbrekers. Evelyn: „Dan is er in de buurt in gebroken en vinden mensen het niet zo'n prettig idee dat er zoveel juwelen in huis liggen en willen ze er vanaf." Hoewel de goudprijs per uur fluc tueert, wordt bij Van Leeuwen voor de handigheid een dagkoers gehanteerd. Die lag woensdag op 14 euro per gram goud. Vandaag kan het 16 zijn, of zomaar 11 euro. Zo sterk schommelt de goudprijs momenteel. Een vrouw uit Koewacht stapt woensdagochtend binnen bij Evelyn en leegt een buideltje met wat gouden ringen, een paar arm bandjes en een teer kettinkje. Ook biedt ze een paar zware zilve ren plaatarmbanden aan. „Het ligt maar in de kast, ik doe er hele maal niks mee. Ik zag jullie adver tentie in de krant en toen werd ik wel eens benieuwd wat ik er voor kan krijgen. Dan kan ik van dat geld iets moois kopen wat ik wél draag." Evelyn gaat aan de slag. Eerst zoekt ze met een loep naar het keurmerkje, wat bij twijfel indi ceert of het veertien, dan wel acht tien ('Belgisch goud'), slechts acht, dan wel tot 22 karaat betreft. Vervolgens komt de echte proef op de som. Elk ingeleverd sieraad wordt over een blokje van lei steen gekrast, en het krasje van goud op het blokje wordt vervol gens aangestipt met een kwastje gedoopt in een salpeterzuuroplos sing. Evelyn: „Als het krasje uitloopt, hebben we te maken met voor ons waardeloos doublé of met een lager karaat. Als de vloeistof het krasje niet doet vervagen, zit het met het goudgehalte wel snor." Vervolgens worden de sieraden gewogen en wordt het aantal grammen vermenigvuldigd met de dagkoersen voor goud en zil ver. Uiteindelijk gaat de Koe- wachtse met 215 euro cash tevre den naar huis. Om een idee te geven: een gemid delde trouwring brengt zo onge veer 100 euro op, afhankelijk van het gewicht. De waarde van even tuele diamanten wordt niet uitge keerd. „Die zijn voor het smeltpro- ces waardeloos, dus daar krijg je geen geld voor. We kunnen ze er desgewenst wel uitpeuteren en dan krijg je ze mee naar huis." De commissieleden floten B en W terug, nadat ze een inspreker van de Centrum Plan Commissie (CPC) Hart van Schoondijke had den gehoord. Voorzitter Niek de Rijk meldde de commissie dat de CPC de overgrote meerderheid van de Schoondijkenaren verte genwoordigt. Na aanvankelijk sa men met de dorpsraad te zijn op getrokken, ontstond verschil van mening. Omdat het college nu al leen nog met de dorpsraad over legt, vrezen veel dorpelingen dat Schoondijke geen voor velen aan trekkelijke ontmoetingsplaats krijgt. 'Hart van Schoondijke' wil een duurzaam ingericht, uitnodi gend plein, met geschikte toe gangswegen. Door alleen naar de dorpsraad te luisteren, mist het gemeentebe stuur ideeën die onder veel Schoondijkenaren leven, betoog de De Rijk. Hij vroeg dan ook, de vijftig mille die Sluis uittrok voor voorbereidingen, voorlopig te re serveren voor Schoondijke. Wethouder Conny Almekinders legde uit dat B en W de dorps raad niet zo maar mogen passe ren. De commissieleden - van wie een aantal het democratisch gehal te van dorpsraden in twijfel trekt - begrepen dat. Maar de raadsle den vinden ook dat heel Schoon dijke moet kunnen meepraten. Al mekinders kreeg de opdracht mee (opnieuw) met dorpsraad én CPC om de tafel te gaan zitten. door René Hoonhorst AXEL - De Zeeuws-Vlaamse basis scholen zorgen er in de toekomst samen voor dat elk kind in de re gio passend onderwijs krijgt op de school die voor hem het geschiktst is. Alle scholen - op één reformato rische school in Terneuzen na - heb ben zich verenigd in het Samenwer kingsverband Passend Onderwijs Zeeuws-Vlaanderen. AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: ANBO dansen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten (bieden); HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gilden straat, 19.00 uur Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; De Korenmarkt, 14.00 uur: Sjoelen Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Uitstap markt St.Niklaas; 19.00 uur: Kaarten; De Lieve, 10.00 uur: SWH elke Stap Telt; 13.00 uur: Klaverblad; 19.00 uur: Line dance; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: Zangers van Toen; LAMSWAARDE - Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SAS VAN GENT St.Albert, 14.00 uur: Mosselmaaltijd; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Computeren; 14.30 uur: Ouderen- soos; 15.30 uur: Kids club; 19.30 uur: To neel; TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Wan delgroep Terneuzen; VOGELWAARDE - Café Du Commerce, 14.00 uur: Kaarten; Van kast naar door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN-Van Leeuwen Juwe liers heeft in de Terneuzense Noordstraat onlangs het eerste goud- en zilverinkooppunt in Zeeuws-Vlaanderen geopend. Met de huidige hoge goudkoers is het interessant om gouden sieraden die maar in de kast blijven liggen, te gelde te maken. door René Hoonhorst OOSTBURG - B en W van Sluis wach ten nog even met de voorbereiding voor herinrichtingsplannen voor het centrum van Schoondijke. De leden van de commissie Samenle ving en Middelen eisen dat het col lege probeert aan de wensen van de meeste dorpelingen tegemoet te komen en zullen tijdens de raadsvergadering vragen de bespre king uit te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 138