Fruittelers Borsele krijgen dwangsom van ieder 55.000 euro Sara Pieterse schrijft mooiste gedicht over Oosterschelde NU 19, D WINNENDE KWEKER 26 BEVELANDEN en THOLEN Verscholen achter de huizen aan de Van Cittersstraat ligt het dahliaparadijs van Frans Sturm. Kunstwerk komt nog niet terug rvAN€ 75,- bespaar 75% HEINKENSZAND - Zelf vond Frans Sturm (59) zijn dahlia's niet goed genoeg. Toch beschouwde de jury van het Utrechts Kampioenschap Dahliakweken zijn bloemen afge lopen weekend als de mooiste en de grootste. „Een van mijn da hlia's kreeg van de jury een 9,3 als cijfer. Dat heb ik vroeger nooit ge had hoor, op mijn rapport." Op zestienjarige leeftijd begon Frans met zijn hobby. „Ik kocht toen een bos dahlia's voor mijn moeder. Ik vond het zulke mooie bloemen. Omdat ik ook graag ging stappen, werd het wel een beetje duur om elke keer een bos je te kopen. Toen kwam ik erach ter dat het veel goedkoper was om ze zelf te produceren." 43 jaar later, is hij uitgegroeid tot de grootste hobbydahliakweker van Zeeland. In zijn tuin staan onge veer tweeduizend planten van meer dan driehonderd soorten. „Zal ik eens eerlijk zijn", zegt Frans, „Het is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby die door buurafscheidingen binnen de per ken gehouden wordt." In 2001 is Frans begonnen met het veredelen, het maken van nieuwe soorten. „Het is de kunst om het mooiste te kweken. Om iets te kweken wat er nog niet is." Een echte lievelingsdahlia heeft hij niet: „Er zijn geen lelijke da hlia's, maar er zijn wel soorten met minder voorkeur." Elke nieu we soort die Frans kweekt, geeft hij zelf een naam. Drie soorten die hij gekweekt heeft, staan inter nationaal geregistreerd. Frans is ook al drie keer eerste ge worden op het Nederlands Kam pioenschap Dahliakweken. Van daag moet Frans weer bloemen in zenden voor het Nederla'nds Kam pioenschap. „Ik verwacht niet dat ik dit jaar ga winnen, maar bij de zaailingen probeer ik wel een prijs mee te pakken." In 2010 kreeg Frans kanker. De ziekte is nu onder controle, maar hij heeft wel bestralingsschade op gelopen. Daardoor kan hij niet meer zoveel in zijn tuin werken als voorheen. Gelukkig krijgt hij veel hulp van familie en vrien den. „Die komen me helpen met het poten en rooien van de plan ten, want dat kan ik niet meer al leen." Dankzij die helpende han den staat de tuin er ook dit jaar weer gezond bij. Frans stelt zijn dahliatuin ook re gelmatig open voor het publiek. Veel mensen kijken dan met ver bazing naar het grote kleurenpa let van dahlia's dat zich tussen nummer 3 en 5 aan de Van Citter- straat bevindt. Zelfs de dode plan ten die Frans uit zijn tuin gehaald heeft, vinden veel mensen nog mooi. „Mensen vragen regelmatig of ze een paar dode dahlia's uit de kruiwagen mogen hebben. Ze vin den het zonde dat die anders weg gegooid worden. Ik zeg dan dat ze gerust een boeket met goede dah lia's uit de tuin mogen hebben. Ik kan daar best een paar van mis sen." Professionele dahliakwekers vin den het ook schitterend wat Frans doet. „Ze vinden mijn tuin een mooie promotie van de dah lia. Toen de helft van de planten in mijn tuin een keer verrot was, hebben zij voor nieuwe planten gezorgd. Ze zeiden tegen me: 'louw tuin moet er gewoon goed uitzien'." Het telen van dahlia's verveelt Frans nog niet. „Elk jaar is weer anders, want er is altijd wel wat. Dan is er te veel ongedierte, dan is het weer te nat en vervolgens is het weer te droog." Toch is het ko mend weekend misschien wel de laatste keer dat de dahliatuin open is voor kijkers. Volgend jaar gaat Frans het namelijk wat rusti ger aan doen. Het college besloot deze week de telers een dwangsom op te leggen van 55.000 euro. Iedere fruitteler die de generator gebruikte om een mogelijke hagelbui te voorko men, krijgt deze dwangsom in de bus. Borsele moet dat doen omdat de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) de ge meente heeft verzocht handha vend op te treden. Volgens vaste jurisprudentie van de Raad van State is het college verplicht tot handhaving over te gaan. Volgens wethouder Conny Mier- mans is het echter nog maar de vraag of de gemeente de dwang som daadwerkelijk gaat innen. De gemeente is bezig met het legali seren van het gebruik van de schokgolfgeneratoren. Zodra het dossier compleet is kan de ge meente de noodzakelijke vergun ningen gaan afgeven. Miermans verwacht dat deze procedure bin nenkort opgestart kan worden. „Als er uitzicht is op legalisering hoeft de gemeente de dwangsom niet te innen." In opdracht van de gemeente heet een gespecialiseerd bureau onlangs geluidsmetingen ver richt. Deze metingen vormen sa men met het gezondheidsonder zoek belangrijke onderleggers voor de vergunning. Het gezond heidsonderzoek baseert zich op wetenschappelijke studies over het verstoren van het bioritme van de mens, zeg maar het slaap gedrag. „We gaan natuurlijk niet onze inwoners een jaar lang aan de monitor leggen." Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl SINT-MAARTENSDIJK - Bij openbare basisschool De Rieburch in Sint- Maartensdijk komt voorlopig geen replica van het vorig jaar ge stolen bronzen kunstwerk De Schaatsenrijdster. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten. Ze willen eerst meer zekerheid over de toekomst van de scholen. In het kader van de aanpak van de wijk West is het niet uitgesloten dat deze naar een andere locatie verhuizen. Het bronzen kunstwerk werd in 1976 in opdracht van het toenmali ge gemeentebestuur geplaatst tij dens de bouw van de school. Nu 3 Slim Maigvitness behandelingen bij Jasmijn Slim Beautycentre. De Slim Maigvitness afslankmachine steltje in staat om passief vet te verbranden. Het is fijn om even te luisteren naar de zee en dan neem je ook even niemand mee. je bent een keertje alleen, met alleen de natuur om je heen. Te staren naar de mooie stenen, in je zomerbroekje en blote benen. Dan ben je lekker op het strand, met je voeten in het zand. Dan kun je alles los laten en niet den ken, en kijken wat de Oosterschelde je komt schenken. Lekker genieten van de mooie dingen in het leven, gewoon voor heel even. De leerlingen van vijftien basis scholen rondom de Oosterschelde waren uitgedaagd een gedicht te schrijven over de Oosterschelde aan de hand van foto's van kunste naar Wout Kole uit Wemeldinge. Hij selecteerde vijftien foto's uit een serie van zestig. „Iedere school kreeg een andere foto. De foto diende als basis voor het ge dicht." Dichter en boswachter Karei Leef- tink koos uit alle inzendingen de winnaar. „Ik vind het dapper te zeggen dat je ook heerlijk alleen kunt zijn bij de Oosterschelde", lichtte hij de keuze voor Sara Pie terse gisteren toe. „Het gedicht straalt ook een stukje geluk uit." Van de gedichten en bijbehoren de foto's is een bundel gemaakt. Siebe Kramer, voorzitter van Na tionaal Park Oosterschelde, reikte het eerste exemplaar van de ge dichtenbundel uit aan de winna res. Dat deed hij in aanwezigheid van alle kinderen van de groep van Sa ra. Zij mogen ook een dagje gaan varen op de Oosterschelde. Ge huld in T-shirt met de tekst 'Koes ter de Oosterschelde' vertelde Kra mer enthousiast over de Ooster schelde, die meer is dan een plas water. De leerlingen en leerkrachten van Schengehof stemden al eerder over de gedichten die de leerlin gen hadden gemaakt. Het gedicht van Sara gooide ook toen al hoge ogen. Kunstenaar Wout Kole kwam in contact met Siebe Kra mer naar aanleiding van een reeks foto's die hij had gemaakt over de Oosterschelde. Deze fo to's staan op zijn website. ©sweetdealzeelnd f facebook.com/sweetdeal.zeeland App Store De mooiste door Janneke Koster www.zeelanddahlia.nl door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Tien fruittelers in de gemeente Borsele krijgen ieder een fikse rekening van het gemeen tebestuur omdat ze de antihagel- generator enkele weken geleden zonder vergunning hebben ge bruikt. door Frank van Cooten S HEER ARENDSKERKE - Sara Pieter se (11) van basisschool Schenge- hof uit 's-Heer Arendskerke schreef het winnende gedicht in het kader van de Oosterscheldeweek. „Ik heb er niet echt lang over gedaan." Sara Pieterse schreef het winnende gedicht, foto Marcelle Davidse www.woutkole.com Verkrijgbaar in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 128