UIT 9 Nico Out Dave Meijer (1955) en Tom van Kints (1955) bieden kunst op een manier die voor ieder een begrijpelijk is. Het enige wat je nodig hebt is een open oog en een open geest. Waar gaat het om? Me ijer bouwt zijn schil derijen op uit vlak ken en strepen, hij ge bruikt er zo weinig mogelijk van. Zijn composities moeten het hebben van een uitgewogen balans van verhoudingen. De kleuren kunnen soms uitbundig zijn, maar in elk geval zie je vaak een zwart accent, bijvoorbeeld een lijn, en veel wit dat de kleur als het ware neutrali seert en ruimte geeft. Wie dit leest zou ver wantschap met de aanpak van Mondriaan kunnen opmerken. Dat klopt ook wat het zoeken naar dynamisch evenwicht en het gebruik van een beperkt palet betreft. Maar de regels die Mondriaan zich stelde zijn aan Meijer niet besteed. Hij werkt veel vrijer. En bovendien wortelen zijn compo sities altijd in de herinneringen aan de zichtbare werkelijkheid. Die komt niet let terlijk terug en is ook geen concrete aanlei ding voor een schilderij. Maar de contras ten en spanningen in zijn werk echoën vi suele ervaringen: een schaduw op de muur of de grens van land en water. Een extra di mensie, letterlijk, ontstaat doordat Meijer zijn schilderijen op paneel maakt en een werk uit verschillende aan elkaar bevestig de paneeltjes kan bestaan, die ook nog on derling reliëf vertonen. Een deel van zo'n vlak ligt dan hoger dan een ander deel. Zo versterkt het concrete reliëf de illusie die door het kleurcontrast soms ontstaat. Het mooie van zijn werk is ook dat je de sporen van het ontstaan kunt nalezen. Je ziet soms verflagen door de bovenste heen scheme ren en ontdekt aan de zijkant vaak resten van talloze eerder aangebrachte, maar weg- geschilderde kleuren. Verder brengt Meijer de verf droog op en zie je de sporen van het schilderen. Is er nu meer aan de hand dan een puur visuele ervaring, die je al dan niet kunt appreciëren? Mijn antwoord is eenduidig: la. Het schilderen, het zoeken naar balans is een metafoor voor hetzelfde in de werkelijkheid van alle dag. De tijd ne men, bedachtzaam overwegen, tot de essen tie komen, reflecteren, je laten verrassen, het zit allemaal in die doorwrochte werken en werkjes. En het speelt ook wanneer je in je eigen doen en laten probeert een be paalde kwaliteit te bereiken. Hoe zit dat met mede-exposant Tom van Kints? Zijn werk behoort tot een bijzonde re categorie schilderkunst. Ook hij werkt op paneel of eigenlijk mét paneel. Hij voor ziet het van een laag glanzende of matte lak of beplakt het bijvoorbeeld met laagjes textiel. Dan gaat de zaag erin. Hij zaagt er zonder voortekening een cirkel of een rechthoek uit, draait hem een slag en plaatst hem dan terug. Dat gaat niet zonder nog meer zaag werk, de vorm is immers niet perfect. Bij het passend maken komen dus extra stukken plaatmateriaal vrij. Die gebruikt Van Kints om 'de gaten te vullen'. Zo ontstaat een steeds verrassende compo sitie. Maar er is meer aan de hand. Er gaat materiaal verloren, zaagsel, dus is het pa neel nooit compleet dicht. De zaagsnede vertoont sporen van aantasting, net als soms de rest van het oppervlak. In zijn meest recente werk zie je de witte, grijze of rode kit waarmee de losse stukken zijn teruggezet. Dat versterkt de illusie van ruimtelijkheid. Soms heeft Van Kints na het terugplaatsen nog sporen getrokken waarmee hij het frame en de binnenruim te visueel met elkaar verbindt. Ik zie varia ties qua gekozen materiaal, basisvorm en aanpak. Elk werk is een verrassing. Daarin zit bij Van Kints de meerwaarde. Zijn werk is een dynamische verbeelding van echt nieuwe mogelijkheden. Dat verbindt het met het leven van u en mij. Inspirerend! DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2013 Gevarieerd kunstaanbod in (leegstaand) kantoorpand Op de begane grond van een leeg staand kantoorpand in Middelburg exposeren 17 kunstenaars van Zeeuwse bodem schilderkunst en sculptuur vanuit verschillende visies. Naast sterk werk ook enkele zwakke re deelnemers. Daar hoort Neeltje Meerman met haar poëtische, ver vreemdende schilderijen niet bij. T/m 14/9. Groenmarkt 13, Middel burg. Di. t/m za. 11.00 - 16.00 uur, do. ook 19.00 - 21.00 uur. Indrukwekkende naakten in houtskool- en krijttekeningen In haar grote houtskool- en krijtteke ningen zet Dina-lnèz met brede geba ren en toch subtiel monumentale naakten neer. Haar stijl doet recht aan de tijdloze kracht van de vrouwen die zij tekent. Ook in andere materialen en op klei ner formaat weet zij met haar werk het materiaal te laten spreken en de essentie te raken. T/m 14/9. Mariakerk, Dorpsplein 49, Nisse. Za. 13.30 - 16.30 uur. Ineke Otte creëert kleurrijke reflectie op het leven Ontwerpster en design-kunstenares Ineke Otte schept een eigen wereld met kleurige en speelse objecten en sieraden. Zij laat zich inspireren door banale en verheven symbolen, uit de directe omgeving en uit verre cultu ren. Het werk is de reflectie die het leven meestal kleurrijk doet schitte ren. T/m 22/9. Atelierexpositie, 's-Heer Els- dorpweg 39, Goes. Vr. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. Pracht en Praal verbeeld op 'Een bunder kunst' Leo van der Flier is een van elf kunste naars die met verrassend werk in een 'box' thema 'Pracht en praal' verbeel den in de landschappelijke tuin van Allemekinders. Zijn Web van Pracht en Praal verwijst naar oogverblindende wereld van consumptie en materialis me, waarin je gevangen kunt raken. T/m 29/9. Een bunder kunst, Oude Rijksweg 97, 's-Heer Arendskerke. Wo. t/m vr. 14.00 - 17.00 uur, za. - zo. 12.00 - 18.00 uur. Naieve kunst van niveau biedt feest voor het oog Meer dan twintig kunstenaars vertel len hun vrolijke verhalen en speelse dromen in een taal die zich beweegt tussen het kinderlijke aspect en de volwassen beheersing. Het biedt Een feest voor oog en geest voor wie zich even wil losma ken van de ernst van het dagelijkse bestaan. T/m 27/10. Hofstede Galerie Lijn 3 Provincialeweg 1, Geersdijk. Do. t/m zo. 11.00-17.00 uur. t* Werk van Dave Meijer Tom van Kints werkt eigenlijk mét paneel. Inspiratie voor dagelijks leven Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 12/10. Zagen en schuren, Dave Meijer en Tom van Kints. Westwal 45, Goes,. Do. t/m za. 12.00- 17.00 uur. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 117