A I1 ;~ssss? '*m, Dit jaar is de Open Monumentendag gekoppeld aan het thema Macht Pracht. Een ruime noemer, waaronder je zo ongeveer elk stadhuis, kerkgebouw, werf, gerechtsgebouw, patriciërshuis, landgoed, fort, boerderij kunt vangen. Komende zaterdag geldt gewoon: u bent welkom in bijna elk mooi gebouw in Zeeland dat u altijd al eens van binnen wilde zien. Je ziet de dames en heren in het lande lijke comité van de Open Monumen tendag diep nadenken. Welk thema zullen we dit jaar aan ons evenement koppelen? Inderdaad, we hebben al heel veel gehad. Religieus erfgoed, wa ter, groen van toen, moderne monu menten. De grap van die jaarlijkse thema tiek is steeds dat het weinig uitmaakt. Elk jaar zetten heel veel monumentale gebou wen in het tweede weekeinde van septem ber hun deuren open. Een ideale gelegen heid om eens binnen te kijken in al dat mo numentaals, dat we met z'n allen toch wel heel graag voor de toekomst willen behou den. Want dat is natuurlijk het punt: al die oude gebouwen hebben verhalen te vertel len. Over architectuur, materiaalgebruik, smaak, macht en onmacht, mensen. In Zeeland hebben we met een heuse stads abdij in Middelburg, een belfort in Sluis en een zeefort bij Rammekens beslist enkele monumenten die voor Nederland uniek mogen worden genoemd. Maar er is veel meer. Op de site van deze krant (www.pzc.nl/monumentendag) vindt u per Zeeuwse gemeente de histori sche gebouwen en objecten, die komende zaterdag gratis en voor niks te bezichtigen zijn. Op deze pagina is de Sint Lievensmonster toren de blikvanger. Als we het over Macht Pracht hebben, biedt deze onaffe toren sprekend voorbeeld. We moeten wel een hele stap terug in de tijd maken. Naar de 15e eeuw, toen Zierikzee in een deltage bied lag waar de zee nog met grote regel maat de kustlijn verlegde. De Schouwse stad wedijverde in die late middeleeuwen met Middelburg en Veere. De toen wereld beroemde Andries Keldermans (1400- 1488) uit Mechelen heeft vermoedelijk de bouwtekening voor toren en kerk gemaakt. In 1454 werd het fundament gelegd. Vol gens plan zou de toren zo'n 130 meter hoog hebben moeten worden - hoger dan enige ander gebouw in Nederland. Maar rond 1510 moest de bouw worden gestaakt. De welvaart van Zierikzee was verlopen en het geld was op. Omdat het gebouw nu niet verder dan 62 meter komt, hebben we het over de Dikke Toren. Als het tij voor Zierikzee niet was gekeerd hadden we het misschien over de Dunne Toren gehad. Donderdag 12 september tot en met woensdag 18 september 2013 UitGids Kwartet Rusalki treedt op bij Muziek Monumentaal PAGINA 2 EN 3 Gemengde gevoelens in 'Smoorverliefd' PAGINA 7 U ..'.f De Sint Lievensmonstertoren in Zierikzee. foto Monique Theuns macht en pracht Proef van de door jan van Damme Zie ook pagina 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 109