Lekker bladeren in fenomenaal PSV-boek I IOC-lid Eurlings maakt zich sterk voor hockey i 1 34 SPORT RONDE VAN SPANJE Belkin-renner verrast sprinters in Vuelta met een demarrage op een kleine kilometer van de finish. Kiwanis houdt toertocht voor Bike 4 Kids Renners TMZ in Ovezande in laatste koers De kleinzoons krijgen niettemin waar voor opa's geld: 100 jaar PSV is ook in figuurlijke zin een ge wichtig boek. Het is een prachtige uitgave, gedrukt op glossy papier waarop de vele foto's mooi tot hun recht komen. Eerst nog even benadrukken dat we hier niet van doen hebben met het door PSV en Voetbal In ternational gemaakte officiële ju bileumboek, dat in november ver schijnt. Een blik op het colofon maakt meteen duidelijk dat het concurrerende 100 jaar PSV met vakmanschap en liefde voor het voetbal is samengesteld. De auteurs zijn of waren vele ja ren actiefin de (voetbal)journalis- tiek. Zij belichten de geschiedenis van de Philips Sport Vereniging aan de hand van twaalf perioden, plus een hoofdstuk over de Euro pese campagnes en een overzicht van alle PSV-statistieken. In elk hoofdstuk is plek ingeruimd voor verhalen over clubiconen. In de rubriek PSV Apart komen spelers en gebeurtenissen in de periferie van de geschiedenis aan de orde. Daaronder een portret van Horst Nussbaum, de oud-speler die in Duitsland carrière maakte als pla- tenproducer, en een verhaal over de oefenwedstrijd in 1963 tegen het Brazilië van Pelé. Een interview met doelman Jan van Beveren is één van de topver- halen. Met het oog op een biogra fie van de keeper - die jarenlang in Amerika woonde - trok journa list Matty Verkamman in 2011 een week met hem op. De geboren Amsterdammer, die drie maan den na deze ontmoeting zou over lijden, vertelde zijn interviewer uitgebreid over zijn botsingen met Johan Cruijff in Oranje. Nooit heeft hij met een betere voetballer gespeeld, benadrukt Van Beveren. „Maar het was al vroeg duidelijk dat Johan altijd de baas wilde zijn. Ik vind dat onbe grijpelijk en onsympathiek." Het boek telt vele opmerkelijke ci taten en anekdotes. Een van de mooiste komt uit de mond van oud-voorzitter Jacques Ruts. Hij vertelt dat AC Milan-eigenaar Sil vio Berlusconi bij de onderhande lingen over de transfer van Ruud Gullit drie lijfwachten meenam naar hotel Cocagne. „Ik zei in het Engels: 'Stuur die kleerkasten van je eens effe naar de bar hier bene den, die transfer handelen we wel zonder die jongens af." De foto's tillen het boekwerk naar een topniveau. De afbeeldingen zijq haarscherp: ze hebben een hoog Polygoongehalte: op de tri bunes zitten mannen met hoe den, het lederen monster wordt beroerd door robuuste kerels met getekende koppen. Ze zien er alle maal tien jaar ouder uit dan ze werkelijk zijn. Er is ook genoeg te genieten voor de cultfans. International Sjef van Run is in 1935 tevens chauffeur van Anton Philips en kijkt met een blik in de lens die eerbied, trots en liefde verraadt. Een van de mooiste platen is een elftalfoto uit weekblad Panorama: de selec tiespelers van jaargang 1961-192 staan in 'volksliedformatie' op het hoofdveld, allen gestoken in hun clubkostuum met boven hen een lichtarmatuur met de clubletters. Minpunten zijn er ook: in het werk ontbreken uitgebreide inter views met kopstukken als Willy van der Kuijlen, Kees Rijvers, Guus Hiddink, Luc Nilis en Mark van Bommel. Ook de cover - met zijn portretfoto's van de bekend ste spelers - is nogal fantasieloos. Verder niets' dan lof. En wat ook fijn is: al die hippe foefjes ontbre ken. We hoeven geen foto's te scannen met onze smartphones om bewegende beelden te kun nen zien, er is geen extra website en ook een dvd ontbreekt. 100 jaar PSV beleef je heel ouderwets door te bladeren, te lezen en te rug te bladeren. Urenlang. SITTARD/BURGOS - Op een manier die van hem niet werd verwacht, gaf Bauke Mollema gisteren toch nog glans aan een Vuelta die zo wel voor hemzelf als zijn ploeg op een teleurstelling leek uit te draaien. In de vlakke straten van Burgos glipte de 26-jarige Groninger op zevenhonderd meter voor de streep weg uit een groep van 34 renners. Als een volleerde finis her hield hij zijn inspanning vol tot op de finish. Sprinters Edvald Boasson Hagen (tweede), Maximi- liano Richeze (derde) en Tylar Far- rar kwamen te laat. Met zijn over winning trad de Belkin-renner in de voetsporen van ploegmaat Lars Boom, in 2009 de laatste Neder landse etappewinnaar in de Vuel ta. Dat Mollema uitgerekend in Burgos toesloeg, was voor de bui tenwereld misschien een verras sing, maar niet voor hemzelf. „In mijn hoofd was ik de hele dag be zig met die laatste kilometer. Om dat er op acht kilometer voor de streep nog een klimmetje lag, wist ik dat we met een kleine groep naar de finish zouden rij den. Ik hield mezelf voor: dit is mijn kans. En ik heb 'm gepakt." De 189 kilometer lange rit naar Burgos leek een kluif voor de sprinters. De wind speelde onder weg echter een bepalende rol. On der impuls van Saxo Bank brak het peloton op 28 kilometer voor de finish in drie stukken. Behalve Domenico Pozzovivo en Thibaut Pinot, die zich lieten verschalken en uiteindelijk meer dan een mi nuut verloren, zaten alle klasse mentsrenners in de voorste waaier. Ook Mollema schoof attent mee, samen met Belkin-ploegmaats Ro- gert Wagner en David Tanner. Na dat een aanval van Lampre-ren- ner Diego Ulissi in de finale werd geneutraliseerd, leek een sprint in de maak, maar daar stak Mollema een stokje voor. Een korte hape ring in de kopgroep was voor de Groninger het signaal voor een al- les-of - niets-poging. „Toen de snelheid even terug viel, probeer- HOOGERLAND de een renner van NetApp weg te rijden. Ik heb meteen gereageerd en ben eroverheen gegaan", zei Mollema, die een teleurstellende Vuelta gisteren in een klap goed maakte. Na een knappe zesde plaats in het eindklassement van de Tour ver trok hij ook in de Ronde van Span je met klassementsambities. De zware bergetappes bleken echter te veel gevraagd voor het energie reservoir van Mollema. Diep weg gezakt in het klassement ging hij zich richten op ritzeges. Een stra tegie die hem in de dertiende rit naar Castelldefels al een derde plaats opleverde. Met zijn ritzege in Burgos bezorgde Mollema niet alleen zichzelf, maar ook de Bel- kin-ploeg een enorme opsteker. De Vuelta dreigde voor de Neder landse ploeg immers als een nachtkaars uit te gaan. De malaise begon al toen sprinter Theo Bos nog voor de eerste etap pe door zijn ploeg naar huis werd gestuurd met te lage cortisolwaar- den. Door het afhaken van Lau rens ten Dam, Stef Clement, Grae me Brown en Luis Leon Sanchez is het Vuelta-team van Belkin in middels gereduceerd tot een kwar tet. Het verhinderde Mollema niet om woensdag de meest aan sprekende overwinning in zijn carrière te boeken. Eerder won hij een rit in de Ronde van Polen (2010). In de voorbije Ronde van Zwitserland zegevierde Mollema in de tweede etappe naar Crans Montana. Vincenzo Nibali begint vandaag als leider aan de achttiende rit, die eindigt met een steile klim naar Pena Cabarga. De Italiaan heeft 28 seconden voorsprong op Chris Horner en 1.14 minuut op nummer drie Alejandro Valverde. MIDDELBURG - Zondag 22 septem ber houdt Kiwanis Club Vlissin- gen in samenwerking met de stichting Zeeuwse Wielerevene- menten een fietstoertocht, Bike 4 Kids. De opbrengst gaat naat stichting Hoogvliegers, die gehandicapte en ernstig zieke kinderen een on vergetelijk avontuur wil laten be leven door ze te laten vliegen. Deelnemers aan de toertocht kun nen kiezen uit afstanden van hon derd en veertig kilometer. Inschrijven kan via www.kiwa- nis.nl/vlissingen of op de dag zelf van 8.00 uur tot 10.30 uur op het Bellamypark in Vlissingen. Ge start kan er worden vanaf 9.00 uur. Finish tot 18.00 uur voor ho tel Arion op de Boulevard. Kosten: voorinschrijving 10 euro, daginschrijving 13 euro. Kinderen tot 12 jaar gratis. Eurlings gaf aan dat hij de afgelo pen dagen tijdens het IOC-con- gres in Buenos Aires al gesproken had met de voorzitter van de in ternationale hockeyfederatie, de Spanjaard Leandro Negre. „Het is één keer kielekiele geweest voor het hockey", doelde Eurlings op een eerdere stemming binnen het IOC over het olympische sport programma. „Dat mag niet meer gebeuren." Eurlings is van plan ook in het NOCNSF-bestuur te gaan zitten. „Ik wil er oud-sporters bij betrek ken en ben blij met de steun van mensen als Richard Krajicek en Pieter van den Hoogenband", al dus Eurlings. 9 X? OVEZANDE - Nog één maal komt dit seizoen de TMZ-wielerfamilie bijeen. Zaterdag staat in Ovezan de de slotkoers op het programma en worden de klassementsprijzen uitgereikt. Dimitri Mulder was uiterst con stant en schreef het klassement op zijn naam, met een verrassend goed debuterende Marcel Schroe- vers op de tweede plaats. Edzard van Ewijk werd derde. Dimtri Mulder werd in het begin van het seizoen kampioen van TMZ en schreef tegen het einde ook nog de wedstrijden in Terneu- zen en Hansweert op zijn naam. Danny op 't Hof en Willem Ruij- zing waren de enige twee renners die aan alle wedstrijden meede den en delen daardoor de eerste plaats in dit klassement. Zaterdag gaan alle categorieën om 16.15 uur van start. d: door Frank van den Muijsenberg EINDHOVEN - Als opa zijn drie klein zoons ieder het boek 100 jaar PSV cadeau wil doen, doet hij er goed aan met een steekkarretje naar de winkel te gaan. Een exemplaar telt 671 pagina's en weegt maar liefst vijf kilo. Een dikke portemonnee is ook aanbevolen, want de boeken kosten 79 euro per stuk. '100 jaar PSV' van Kick Uitgevers. ISBN 978-949155510-7 Mollema: geen bergen nodig door Patrick Delait Johnny Hoogerland uit Langeweeg- je komt nog steeds niet goed uit de verf in de Ronde van Spanje. De wielrenner van Vacansoleil fi nishte woensdag als 130e, op 5 mi nuten en 39 seconden van win naar Bauke Mollema. In het algemeen klassement staat hij 110e, op 2 uur, 46 minuten en 8 seconden van leider Nibali. Hoogerland kampt met een lucht weginfectie en heeft daar van teamarts Servaas Bingé antibiotica voor gekregen. i i UITSLAGEN BILJARTEN Driebanden groot Tweede divisie. Centre du Lac - Pearle Opticiens 6-2: Henk Weber - Pas cal Claus 29-40, 42; Wim Kroon - Etienne van Damme 40-18, 59; Jos Niweuwenhuizen - Dion Bergmans 35-27, 61; Rein van Noord - Cor de Jonge 35-28, 65. Driebanden groot Vierde divisie. Zandee Kloetinge - Jacobs Mannenmode 2-6: Daan Weststrate - Martin Sturm 30-28, 68; Ad v.d. werf - Gilles Sturm 22-25, 90; Paul Bodbijl - Pieter Harms 17-25, 55; Wim Zandee - Marco Kooiman 12-20, 35. TENNIS Tasjkent Vrouwen. Tweede ronde: Jovanovs- ki (Ser/1) - Doi (Jap) 6-2 7-5, Meusburger (Oos/3) - Cetkovska (Tsj) 7-5 6-4, Govortsova (WRu) - Vekic (Kro/4) 7-6 (4) 6-3, Cadantu (Roe/5) - Kitsjenok (Oek) 6-1 6-3, Torro-Flor (Spa) - Begu (Roe/6) 6-1 7-5, Voskobojeva (Kaz/7) - Glushko (Isr) 6-3 6-1 WIELRENNEN Burgos. Ronde van Spanje, WorldTour. 17e etappe, Calahorra - Burgos: 1. Mollema (Ned) 189 km in 4.44.28, 2. Boasson Hagen (Noo), 3. Richeze (Arg), 4. Farrar (VSt), 5. Can- cellara (Zwi), 6. Bole (Slv), 7. Paolini (Ita), 8. Voss (Dui), 9. Herrada (Spa), 10. Roche (Ier), 14. Nibali (Ita), 15. Valverde (Spa), 17. Horner (VSt), 26. Rodriguez (Spa), 130. Hoogerland 5.39,146. Stamsnijder 8.45. Algemeen klasse ment 1. Nibali 68.50.29, 2. Horner 0.28, 3. Valverde 1.14, 4. Rodriguez 2.29, 5. Roche 3.43, 6. Pozzovivo (Ita) 5.09, 7. Pinot (Fra) 6.08, 8. König (Tsj) 6.17, 9. Samuel Sanchez (Spa) 7.33, 51. Mollema 1.27.46,110. Hooger land 2.46.08,147. Stamsnijder 3.31.33. BUENOS AIRES - Het nieuwe IOC-lid Camiel Eurlings ziet het als een van zijn eerste taken in het Internatio naal Olympisch Comité om de wan kele positie van het hockey te ver sterken. „Hockey hoort op de Spe len thuis", liet de voormalige minis ter woensdag weten in het AD. I Camiel Eurlings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 102