Trekdijk splijt CDA en coalitie Middelburg Watersnoodmuseum richt pijlen op Bezorgdheid om Rotterdam, Antwerpen en Brabant regionale economie De stenen uit de straat 20 WALCHEREN MONUMENT Het gaat nu echt gebeuren: De opknapbeurt van Veere's trots: Het oude stadhuis gaat in de steigers. De gemeente kocht in 2009 dertig hectare aan langs de A58 ten wes ten van het dorp. Het gebied staat in de langetermijnplanning van de gemeente als reservelocatie voor een bedrijventerrein te boek. B en W willen een bestemmings plan voorbereiden om aanleg van het bedrijventerrein mogelijk te maken. Een groot deel van de raad zet vraagtekens bij de noodzaak van een nieuw bedrijventerrein. Bo vendien willen deze raadsleden dat er eerst met de twee andere gemeenten op Walcheren wordt overlegd. Nu al beginnen met voorbereiding van de Trekdijk kan dat overleg frustreren. De partijen die het college van B en W normaal steunen bleken sterk verdeeld. Coalitiepartij LPM en twee raadsleden van het CDA (Jan Zwemer en Wim Kant) stem den tegen het voorstel. Ook D66, GroenLinks, Christenunie en DuurzaamRood-raadslid Hen- riëtte Minekus stemden tegen. PvdA, SGP, WD, de CDA-raadsle- den Krijnie Hoek en Jannie San- dee en DuurzaamRood-raadslid Jeannette de Vis stemden voor. Doordat één raadslid van D66 af wezig, was staakten de stemmen: 14-14- Het voorstel komt op 7 oktober opnieuw in stemming. Voor aanvang van de vergadering kreeg de raad nog een brief van de Middelburgse Bedrijven Club. De ondernemersvereniging sprak hierin de hoop uit dat de raad voor de ontwikkeling van de Trek dijk zou stemmen: „Voor bedrij ven in Middelburg is het van zeer groot belang dat er voldoende ruimte is om zich te ontwikke len." Daar staat tegenover dat de dorpsvereniging vindt dat Nieuw- en Sint Joosland al ge noeg wegen en bedrijven op haar drempel heeft liggen. VEERE - De provincie komt over de brug met de zo lang gewenste subsidie voor de restauratie van het monumentale stadhuis aan de markt in Veere. De opknap beurt van zo'n slordige 1,5 mil joen euro kan nu daadwerkelijk van start gaan. Wethouder Cris Maas is een zeer gelukkig man: „Die subsidie van 750.000 euro be tekent dat we kunnen beginnen. Dat is ook echt noodzakelijk. Ik hoop dat we op 1 oktober kunnen starten. We beginnen aan de ach terkant, maar Veere kan in ieder geval zien dat er daadwerkelijk iets gebeurt." Het college van B en W van Veere opteert voor alleen voor restaura tie en herbestemming van het mo numentale pand. Dat betekent dat de kelder onbenut blijft en het stadhuis niet toegankelijk wordt gemaakt door plaatsing van een lift aan de achterkant van het gebouw. De gemeente wil het stadhuis meer voor 'eigen gebruik' inzet ten, zoals huwelijken en represen tatieve bijeenkomsten. Hoe het 'verdienmodel'voor het stadhuis er verder gaat uitzien is nog on derwerp van onderzoek en discus sie. Maas: „Wij gaan nu zo breed mogelijk onderzoeken hoe we die exploitatie gaan aanpakken. We willen daarvoor zo veel mogelijk partijen benaderen. Door samen werking met maatschappelijke in stellingen hopen we de openings tijden te kunnen verruimen." De museale functie verdwijnt en het stadhuis krijgt een meer open bare functie. Dat betekent ook openstelling gedurende het hele jaar en een gratis toegang. Veere wil de exploitatie overnemen van Stichting Delta Cultureel. De ge meente ziet vooralsnog geen heil in het (deels) overdragen van de exploitatie aan derden. Die restauratie kan binnen de daarvoor bestemde gemeentelijke budgetten en met behulp van sub sidies gerealiseerd worden. Naast de eigenlijke restauratie wordt ook het interieur aangepakt. Er wordt binnen niet rigoureus ver bouwd. Het gaat om onder meer De opknapbeurt van het stadhuis is hard nodig. We kunnen nu snel beginnen de aanpak van vloeren, betimme ring, verlichting en sanitair. Via een interactieve digitale voor stelling kunnen bezoeker straks op een groot scherm zien wat de stadsbeiaardier in de toren doet. Maas: „We willen zichtbaar ma ken hoe hij speelt." Ook de restauratie van de repli ca's van de stadhuisbeelden ho ren bij de opknapbeurt. Die beel den zijn tijdelijk ondergebracht in de Grote Kerk. Die opknap beurt kost zo'n twee ton. Maas: „De restauratie nu zal eventuele plannen in de toekomst niet in de weg staan. We gaan niets toevoe gen of slopen dat andere of verde re ontwikkelingen kan belemme ren." Stichting Delta Cultureel zou het 'jammer vinden voor Veere als monumentenstad als de museale functie helemaal zou verdwijnen'. Delta Cultureel exploiteert op dit moment museum de Vierschaar in het stadhuis en De Schotse Huizen aan de Kaai. Voorzitter Hanneke de Vroe: „Wij kunnen ons vinden in de uitgangspunten van de gemeente. Maar een mu seum exploiteren is meer dan de deur openen en een kaartje verko pen. Wij wachten gespannen af hoe de gemeente dat gaat oplos sen. Komt er iemand die bezoe kers uitleg gaat geven? Gaan ze op zoek naar andere, moderne mid delen om de collectie te presente ren. Dat is nu nog niet duidelijk en ik hoop op een goede samen werking in de toekomst. Het zou zonde zijn als het een statisch ge beuren wordt. Er is nog veel te winnen. Over Veere en zijn histo rie is nog lang niet alles gezegd op museumgebied." PROTESTLIED Volgens een woordvoerder van de Maasstad loopt het nog geen storm, maar hij denkt dat dat ver andert zodra er meer ruchtbaar heid aan het initiatief wordt gege ven. „Dat gaan we de komende week doen via onze uitgaven en de website", vertelt hij. Directeur Siemco Louwerse over handigde vorige week de kaartjes aan burgemeester Ahmed Abouta- leb. Rotterdammers die geboren zijn in '53 of aan kunnen tonen dat ze betrokken waren bij de op vang van één van de ongeveer 10.000 evacuées die Rotterdam na de Ramp opving, komen in aan merking voor de kaartjes. „Aboutaleb had een half uur voor ons uitgetrokken. Hij ziet ook ze ker raakvlakken met nu. Zo vertel de hij over de dijkversterking die momenteel wordt uitgevoerd bij Hoogvliet." Door de gratis kaart jes uit te delen, hoopt het mu seum in contact te komen met Rotterdammers die een rol heb ben gespeeld in de nasleep van de Ramp. Verder vormt de actie de start van een marketingcampagne van het museum om inwoners van de regio's Rotterdam-Rijn mond, West-Brabant en Antwer pen naar Ouwerkerk te lokken. Aantrekken van nieuw publiek is volgens Louwerse nodig om het bezoekersaantal ook na dit 'top jaar' op peil te houden. Wellicht kunnen Rotterdammers in de toe komst dichter bij huis blijven om kennis te maken met het mu seum. Aboutaleb nodigde Louwer se uit om met een 'reizende ten toonstelling' de stad aan te doen. In een reeks vragen stelt de partij een aantal economisch slechte ontwikkelingen aan de orde: de keuze van Verbrugge om niet een containerterminal te realiseren in Vlissingen-Oost maar in Zeebrug- ge, de onzekere doorstart van Thermphos en de nog altijd onze kere Westerschelde Container Ter minal. Van het Vlissingse college wil de LPV weten of zij betrok ken is geweest bij de gesprekken met Verbrugge, of ze hierover con tact heeft gehad met de provincie en wat de financiële gevolgen zijn van het afblazen van het project in Vlissingen-Oost. Die laatste vraag klinkt ook over de Thermphos, mocht daar geen doorstart komen. Tenslotte wil de LPV weten wat Vlissingen kan doen om de drie dossiers tot een succes te laten worden. Ook de Partij Souburg Ritthem is bezorgd, bleek donderdag tijdens de raadsvergadering. Wethouder Lambert Prevoo wilde echter niet op vragen ingaan; hij vindt dat Zeeland Seaports dat moet doen. Subsidie geeft restauratie stadhuis zetje door Theo Ciele MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad heeft maandagavond geen besluit kunnen nemen over de eerste stap in de procedure om een bedrijventerrein aan de Trek dijk bij Nieuw- en Sint Joosland aan te leggen. De raad bleek zwaar ver deeld over de noodzaak van de kwestie. door Annemarie Zevenbergen Wethouder Chris Maas VLISSINGEN - „Ja mensen, als het echt moet, gaan de stenen uit de straat, want anarchie ontstaat door het gesjoemel van de staat." Het was dit refrein dat protestzanger (en fervent Hoppit-bezoeker) Armand zo aansprak, dat hij het Vlissingse protest tegen het herdenkingspark muzikaal wilde steunen. De eerste repetitie was gisteravond, met een buurt uit volle borstfoto Ruben Oreel door Joeri Wisse OUWERKERK - De eerste Rotterdam mers van 'bouwjaar 1953' hebben zich op het stadhuis aan de Coolsin- gel gemeld voor één van de dui dend gratis entreekaartjes die het Watersnoodmuseum aan de ge meente heeft gegeven. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlis- singen heeft bezorgdheid om de re gionale economie geuit bij het col lege.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20