'Voor Syriërs is hier momenteel geen plaats' BUITENLAND 7 IAAL STRAFHOF 'NSA heeft toegang tot bijna alle smartphones' gen gewoon terecht in Den Haag, in november gevolgd door presi dent Uhuru Kenyatta. Hij is aange klaagd voor misdrijven tegen de menselijkheid zoals moord, depor tatie en vervolging van burgers. Een uniek proces, omdat het voor het eerst is dat zittende leiders voor de ICC-rechters staan. De misdaden zijn overigens gepleegd toen beiden nog gewoon politicus waren, eind 2007, begin 2008. Kenia werd toen overspoeld door bloedig etnisch geweld, nadat Mwai Kibaki volgens velen ten on rechte tot winnaar werd uitgeroe pen van de presidentsverkiezin gen. Zeker 1300 burgers werden gedood, ruim een half miljoen an deren sloegen op de vlucht. Het waren Vooral de Kalenjin en Ki- kuyu, de stammen waartoe Ruto en Kenyatta behoren, die elkaar af slachtten. Toch sloegen beide poli tici in de aanloop naar de verkie zingen van maart dit jaar de han den broederlijk ineen, en won nen. Kenia is de grootste economie van Oost-Afrika. Het heeft meer dan 40 miljoen inwoners die ver deeld zijn in meer dan 40 etni sche groepen. Stammentegenstel lingen spelen in de Keniaanse po litiek een grote rol: veel kiezers stemmen op een politicus alleen maar omdat die tot hun stam be hoort. Voor de hoofdaanklager van het Strafhof, Fatou Bensouda, is deze zaak vanaf het begin een hoofd pijndossier geweest. Nairobi ver klaarde steeds volledig te zullen meewerken, om het ICC vervol gens op alle mogelijke manieren te dwarsbomen. Intussen werd de druk op cruciale getuigen dusda nig opgevoerd door met name handlangers van de aangeklaag den, dat ze besloten zich terug te trekken. De laatste die het voor gezien hield verklaarde 'het psycholo gisch trauma, de psychische mar teling en de scheiding en druk van de familie' niet langer aan te kunnen. Bovendien beweerde de man dat het ICC hem gedwongen had een gemanipuleerde verkla ring te ondertekenen. „Het Strafhof heeft nooit eerder gezien dat zoveel getuigen zich te rugtrokken", aldus ICC-procu- reur Phakiso Mochochoko. „Ze zijn slachtoffer van ongekende be dreigingen en intimidatie." Of het hierdoor onmogelijk is de zaak tegen Ruto te winnen, wilde Mochochoko niet zeggen, maar duidelijk is dat de aanklagers zich zorgen maken. Partijgenoten van Ruto en Kenyat ta maken zich in de ogen van veel burgers ondertussen volstrekt be lachelijk door te roepen dat de soevereiniteit van hun land be dreigd wordt door het 'neo-kolo- niale ICC dat het alleen op Afrika nen gemunt heeft' en dat alle in woners gevaar lopen. In een tu multueus verlopen spoeddebat na men de parlementariërs donder dag daarom een motie aan die te rugtrekking uit het Strafhof moge lijk moet maken. Een stap die geen gevolgen heeft voor de komende processen, wel voor de geloofwaardigheid van Ke nia, meent jurist William Pace van de Coalitie voor het ICC. „Dit schaadt Kenia's reputatie als een land dat internationale mensen rechten en de rechtsstaat respec teert." CAIRO - In een van de kleine twee kamerwoningen van de wijk Masakin Osman, aan de rand van Zes Oktober, een satellietstad van de Egyptische hoofdstad Cairo, woont Mohamed el-Masry (52) met zes familieleden. In de woon kamer ligt een rieten mat die dienstdoet als bank, in de hoek blaast een ventilator de snikhete kamer in. In het harde licht van een brommende tl-buis zit el-Masry versuft te roken. „Het is hier niet meer wat het geweest is", zegt hij somber. De man vluchtte begin dit jaar Egypte is niet vriendelijk meer. Ze denken dat we jihadisten zijn vanuit de Syrische hoofdstad Da mascus, waar hij werkte als groen teman, naar Egypte, maar twijfelt nu of dat een juiste beslissing is geweest. „Ik dacht dat we in Egyp te veilig zouden zijn. Maar we worden tegenwoordig met de nek aangekeken. Egypte is niet vrien delijk meer. Ze denken dat we ji hadisten zijn", vertelt hij kortaf. In juli werd zijn huis binnengeval len door zwaarbewapend veilig heidspersoneel dat op zoek was naar aanhangers van voormalig president Mohamed Mursi. El-Masry, zijn jongste zoon Alaa (14) en vijftien anderen werden gearresteerd. Een dag en vele on dervragingen later werden zij vrij gelaten, maar de schaduw van die dag hangt nog altijd boven zijn ge moed. Lange tijd was Egypte een ideale uitwijkmogelijkheid voor Syriërs op de vlucht voor het geweld in ei gen land. Tijdens het bewind van Mohamed Mursi was een visum of verblijfsvergunning geen vereis te, en konden Syrische kinderen gratis gebruik maken van het openbaar onderwijs. Volgens schattingen van mensenrechten organisaties kwamen ongeveer 300.000 Syriërs naar Egypte. Volgens Nathaniel Kim van vluch telingenorganisatie Tadamon (soli dariteit) in Cairo leefden de Sy riërs in Egypte niet in kampen maar gewoon tussen de mensen. „Ze werden opgevangen door de gemeenschap", zegt hij. Maar de laatste twee maanden is er een hoop veranderd. Op 3 juli werd president Mohamed Mursi afgezet door het leger. Met het po litieke einde van Mursi kwam ook een einde aan de gastvrijheid van de Egyptenaren. De Syrische vluchtelingen werden ervan be schuldigd te heulen met de Mos limbroederschap. De machtsover name van het leger ging gepaard met een xenofobe mediacampag ne waarvan vooral de Syrische vluchtelingen de dupe werden. Volgens Kim van Tadamon begon nen toen ook arrestaties en peste rijen. „Het is machtsvertoon van de Egyptische veiligheidsdien sten", stelt Kim. „Maar voor de Sy rische gemeenschap is het ver schrikkelijk, zij leeft in angst." Een van de vluchters was Abu Shady (26), voormalig docent gra fische vormgeving aan de univer siteit van Aleppo. Samen met vrienden woont hij al anderhalf jaar in de binnenstad van Cairo, maar hij vertrok vorige week naar TUrkije. „Ik kreeg een telefoontje van mijn moeder die nog altijd in Syrië is. Ze huilde. Ze was bang voor mijn veiligheid. Hoe gastvrij de Egyptenaren in het verleden ook waren, voor Syriërs is hier op het moment geen plaats. Turkije is mijn laatste optie." Voor el-Masry is Tlirkije onhaal baar. Vrijwel al zijn spaargeld ging op aan de reis naar Egypte en sindsdien leeft hij van giften. De NSA zou werkgroepen hebben die zich elk op een ander type be sturingssysteem richten. Zo was er een werkgroep voor Blackberry, waarvan het e-mailsysteem juist bekendstond als 'onkraakbaar'. Dat leek het in eerste instantie ook, maar toen het bedrijf in 2009 zijn beveiligingsstandaard veran derde, zou NSA met hulp van de Britse geheime dienst GCHQ_bin- nen enkele maanden toegang heb ben gekregen tot de software. MAANDAG 9 SEPTEMBER 2013 Ongeregeldheden na de presidentsverkiezingen in januari 2008 leidden tot de dood van 1300 Kenianen. foto Kim Ludbroók/EPA STRAFHOF Het Internationaal Strafhof (Interna tional Criminal Court/Cour Pénale Internationale, afkorting ICC/CPI) is een permanent hof voor berech- ting van oorlogsmisdaden, misda den tegen de mensheid en andere zware internationale misdrijven. Het ICC begint morgen met het proces tegen vicepresident Willi am Rutov van Kenia. Hij is de eer ste aangeklaagde die tijdens zijn proces niet in hechtenis hoeft. Voor het eerst staat een hoge poli ticus in functie terecht. Het ICC werd mogelijk gemaakt door het Statuut van Rome, een in ternationaal verdrag waarover in 1998 overeenstemming werd be- reikt in de Italiaanse hoofdstad en dat op 1 juli 2002 in werking trad. 122 staten zijn inmiddels partij. Belangrijke afwezigen: VS, Rusland en China. Onderzoeken: Oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijk heid in de Democratische Repu bliek Congo, Uganda, Darfur (Su dan), Kenia, Centraal-Afrikaanse Republiek, Libië, Ivoorkust en Ma li. p» Processen: Het eerste van de in middels drie processen begon in ja nuari 2009. Dat leidde tot één ver oordeling. Thomas Lubanga uit de Democratische Republiek Congo kreeg 14 jaar cel opgelegd wegens het ronselen en inzetten van kind soldaten. De werktaal bij het ICC is Engels en Frans. De rechters worden ge kozen door de Vergadering van Verdragsstaten en zijn afkomstig uit de verdragsstaten. Het Strafhof moet niet worden ver ward met het Internationaal Ge rechtshof dat gevestigd is in het Vredespaleis in Den Haag. Dit hof behandelt rechtsgeschillen tussen staten. Het joegoslavië-tribunaal dat eveneens in Den Haag zetelt staat ook los van het ICC. ongekend' door onze correspondent Dirk Wanrooij Mohamed El-Masry, vluchteling BERLIJN - De Amerikaanse geheime dienst NSA kan gebruikersgege vens inzien op bijna alle typen smartphones. Dat schrijft het Duit se blad Der Spiegel op basis van ge heime documenten. De NSA kan onder meer sms'jes, contactgege vens en bezochte locatiesinzien op iPhones, Blackberry's en And- roid-toestellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7