FamilieVoordeel 10.- korting op elk extra abonnement 20 Om2 Noodreparaties aan 'kleppen' Zeelandbrug Lintje voor brandweerman BEVELANDEN en THOLEN 17 Goese Sasdag trekt tientallen ouders en kinderen naar Nationaal Park Oosterschelde. Politie Goes observeert drugsdealers i a VAN IWAARDEN kpn winkel kpn.com 0800 0115 JUBILEUM SPUITCABINE Aües-in-t Mobiel Standaard Onbeperkt belteri/sms'en 4 2000 MB met 4G, na verbruik MB's geen extra kosten toestel is van jou Alles-in-1 Mobiel Standaard Onbeperkt beüen/sms'en 2000 MB met 40, na verbruik MB's geen extra kosten Toestel is van jou Samsung Galaxy S4 Mini Gratis Sony Xperia Z Nu eenmalig 19,- door Luc Oggel COESE SAS - Een steen aan de wa terkant omkeren en kijken wat er onder zit. Of een schepnet over de bodem halen en er van alles in aantreffen. Het blijft gewoon leuk, blijkt deze zondagmiddag tij dens de Goese Sasdag. Het evenement, onderdeel van de zaterdag geopende Oosterschelde- week, trok tientallen kinderen en hun ouders naar het Goese Sas bij Wilhelminadorp. „Dit is gewoon genieten", zegt Lilian Schoonder- woerd van de biologische werk groep van de Nederlandse Onder watersportbond (NOB), samen met IVN De Zeeuwse Delta en Mi lieu Educatie Centrum (MEC) de Bevel anden organisator van de ac tiviteit. Op de dijk hebben dui kers aquaria gevuld met 'schatten' uit de Oosterschelde. Vondsten en vangsten van kinderen wor den daar aan toegevoegd. „Het is belangrijk dat kinderen weten wat er allemaal in de Oosterschel de leeft." Want de kennis, zo be merkt Astrid Meijer van MEC De Bevelanden, gaat wel achteruit. „We proberen op deze manier kin deren naar buiten te krijgen, sa men met hun ouders. Iedereen vindt dit leuk, je zou zoiets zelfs als personeelsuitje kunnen doen. De kennis over wat er allemaal onder water leeft gaat wel wat achteruit, merken we. Als je eenmaal gaat zoeken, blijf je stenen keren." Af en toe wor den er zelfs nieuwe soorten ont dekt. „Zoals vorig jaar bijvoor beeld de gekraagde vlokslak", zegt Schoonderwoerd. Het is laag water, dus er valt veel te vinden. Een meisje komt en thousiast aangerend met een steen, waar zich een paarde-ane moon op heeft vastgezet. „Is dat nou een plant of een dier?", vraagt Meijer. „Een dier", laat het kind zich niet in verwarring brengen. In het water staan Paulien van 't Westeinde en haar zoon Bastiaan (7) uit 's-Heer Abtskerke. Ze zijn regelmatig aan de oevers van de Oosterschelde te vinden, zo ook vandaag. „Ik vind het belangrijk dat ik mijn kinderen respect voor de natuur bijbreng", legt Van 't Westeinde haar bezoek aan de Goese Sasdag uit. „De Ooster schelde is meer dan een bak wa ter en de kinderen zijn de Zeeuw en van de toekomst, dus het is be langrijk dat ze de waarde ervan le ren inzien." Ze vindt de activiteit een prima initiatief. „Het is sim pel en het kost niks." Als 'natuur- ouder' probeert ze zelf ook school kinderen bewust te maken van het onderwaterleven. En zoon Bastiaan heeft in elk geval al ge leerd dat je krukels voor zes euro de kilo kan kopen, maar dat je ze dus ook gewoon gratis kunt op rapen. En oh ja, hoe je aan een krab kunt zien of het een manne tje of een vrouwtje is. (vrouwtjes hebben meer en bredere achterlijf segmenten op de buik). En de gevangen dieren? Die wor den aan het einde van de Goese Sasdag weer keurig teruggezet in de Oosterschelde. Metaalmoeheid en de toegeno men verkeersintensiteit, dat zijn de oorzaken, die projectleider Sie- bren Stelpstra van de provincie Zeeland noemt als oorzaken van de scheurtjes. De twee beweegbare kleppen van de brug zijn van staal. Deze grote platen worden geschraagd door halve buizen die aan de onder kant van de plaat zijn gelast. 'Trog gen' noemt Stelpstra deze in leng te gehalveerde buizen. Met ul trasone geluidssignalen is vastge steld dat verschillende van die las sen zijn gescheurd. Stelpstra: „De lengte van zo'n scheur maakt niet veel uit. De diepte wel, dat is de ernst." Verschillende van die die pe scheuren zijn zaterdag gelast. Hoeveel van deze 'noodreparaties' nodig waren, wil Stelpstra niet kwijt. Het gaat om één nieuwe las aan de zuidkant en 'een gering aantal' aan de noordelijke (Schouwse) klep. Stelpstra be waart zijn informatie voor zijn rapportage aan de provincie, eige naar van de brug. Het verkeer had zaterdag en zon dag weinig last van het werk. Zeeuwen meden de brug. Het wa ren vooral toeristen - en dan met name Belgen en Duitsers - die er mee te maken kregen. Zij werden door verkeersbegeleiders ter hoog te van de werkplek over het fiets pad gestuurd. Dat gebeurde terwijl de politie jongeren observeerde van wie be kend is dat zij drugs gebruiken en verhandelen. Toen twee van hen ineens weg waren maar ook snel weer terugkwamen, vermoedde de politie dat zij aan het dealen waren. Bij de Rillander werd 0,7 gram cocaïne gevonden. Hij werd aangehouden en mocht zaterdag middag weer naar huis. Omdat het om een gebruikershoeveel- heid gaat, is de zaak geseponeerd. Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 doet't gewoon MAANDAG 9 SEPTEMBER 2013 bak water Astrid Meijer, MEC Bevelanden OVEZANDE - Tijdens de viering van het 70-jarig jubileum van de brandweer Ovezande is Wim Hendriks (r) zaterdagavond koninklijk onderscheiden. Hen driks is 32 jaar actief geweest bij de vrijwillige brandweer; twee jaar bij de be drijfsbrandweer van - destijds - aluminiumfabriek Pechiney in Vlissingen-Oost en dertig jaar bij de vrijwillige brandweer van de gemeente Borsele in de groep Ovezande. Burgemeester Jaap Gelok speldde hem de versierselen op in de brandweerkazerne en reikte tevens een oorkonde en medaille uit aan Peter Rentmeester, die dertig jaar brandweerman is. foto Johan van der Heijden Medewerkers van bruggenbouwer Jansen-Venneboer markeren scheurtjes in het staal onder het asfalt van de brugklep. foto Ronald den Dekker door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De gedeeltelijke afslui ting van de Zeelandbrug afgelopen weekeinde heeft niet tot verkeers problemen geleid. De brug moest dicht omdat er haarscheurtjes wa ren ontdekt in het staal van de twee beweegbare delen. GOES - Een negentienjarige man uit Rilland is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Oude Vismarkt in Goes aangehouden nadat bij hem cocaïne was aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55