1 PvdA land in om achterban te spreken over JSF F 66 Geloof mij nu, Wime Dumingos is gewoon een jongen die je hier wilt houden 4 BINNENLAND 4- JONGE ASIELZOEKER Wime Dumingos is zes maanden te oud om onder het kinderpardon te vallen. Nu zit hij in een cel. 'Te strikt' Minder Poolse uitzendkrachten Het aantal Poolse uitzend krachten in Nederland daalt. Duitse, Spaanse en Portuge se uitzendkrachten komen er juist meer. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerd onder zoek door uitzendonderne mingen. Het aantal buiten landse flexwerkers uit Polen bedraagt 65 procent, dat was drie jaar geleden nog 91. Eerste boete voor onlinegokbedrijf Een bedrijf op Curasao dat online gokken in Nederland aanbiedt, moet een boete be talen van 100.000 euro om dat het geen vergunning heeft voor online kansspe len. Het is voor het eerst dat de Kansspelautoriteit een boete oplegt Het aanbieden van onlinekansspelen is op dit moment nog verboden. Lintje voor acteur Rutger Hauer Rutger Hauer is zaterdag be noemd tot Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. De 69-jarige acteur kreeg de onderscheiding in Beetsterzwaag 'voor zijn uit zonderlijke acteerprestaties'. Hauer FlorisTurks Fruit, Sol daat van Oranje) woont in de VS en heeft een woonboer derij in Beetsterzwaag. 'Declaratiecode arts vaak misbruikt' Persoonlijke declaratiecodes van artsen worden mis bruikt door oplichters die daarmee veel geld buitma ken, meldt RTL Nieuws. De nepartsen dienen op grote schaal valse declaraties in. Zorgverzekeraars Achmea en DSW zeggen over hon derden van dit soort fraude dossiers te beschikken. Italianen betrapt op mensensmokkel Twee Italianen (21 en 20) zijn door de marechaussee opgepakt aan de grens, om dat ze probeerden acht Sy- riërs het land binnen te smokkelen. De groep liep za terdagnacht tegen de lamp in een lijnbus bij Bladel, ten zuidwesten van Eindhoven. Wat er met de Syriërs gaat gebeuren, is nog onbekend. MAASTRICHT - De mensen om hem heen zeiden nog: „Zou je nu wel gaan stempelen? Straks pak ken ze je op!" Maar Wime Dumin gos vond dat hij moest gaan. Niet komen opdagen voor zijn ver plichte tweewekelijkse stempel bij de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) zou tegen hem kunnen werken in zijn strijd voor de felbegeerde verblijfsvergun ning via het kinderpardon. Maar zijn vrienden hadden gelijk: Wime Dumingos zit nu vast, in het uitzetcentrum in Rotterdam. En wacht op uitzetting naar Ango la. Vrienden en bekenden zijn er on dersteboven van. „Wime is op zijn tiende vanuit Angola hier heen gekomen. Hij is nu 22 jaar en volledig vernederlandst. Zijn aanvraag voor een verblijfsvergun ning onder de regels van het kin derpardon is afgewezen omdat hij zes maanden te oud is. Zes maan den! En bij het vorige algemene pardon, zes jaar geleden, viel hij ook al net buiten de boot. Maar ge loof mij nu, dit is gewoon een jon gen die je hier wilt houden", zegt Hub Vermeeren uit Maastricht, bij wie Dumingos al vier jaar in huis woont. In een vrije kamer op de zolder. Wime Dumingos is een van de 1200 kinderen die een beroep heb ben gedaan op het kinderpardon. Dat pardon werd in het regeerak koord tussen WD en PvdA afge sproken en had als doel een einde te maken aan de steeds weer op duikende discussie over in Neder land gewortelde jonge asielzoe kers die volgens de regels eigen lijk het land moeten verlaten. Op eenvolgende kabinetten werden geplaagd door politiek gesteggel en volkswoede over de dreigende uitzetting van jonge vluchtelin gen als Mauro en Sahar. Door het kinderpardon kunnen nu alle asielzoekers die op 29 oktober 2012 jonger waren dan 21 jaar en al vijf jaar onafgebroken in Neder land waren, in aanmerking ko men voor een verblijfsvergun ning. Het pardon was een grote wens van de PvdA, de WD (en daarmee staatssecretaris Teeven van asiel) slikten het tegen heug en meug. Desondanks beloofde Teeven het pardon 'loyaal' uit te voeren. Wime Dumingos werd op zijn tiende door familie in Angola op het vliegtuig naar Nederland ge zet. Vermeeren: „Hij spreekt wei nig over zijn jeugd, maar voor zo ver ik weet is hij niet door zijn ouders opgevoed. Waar zijn vader nu is, is onbekend. Over zijn moe der sprak hij nooit." Als alleen staande, minderjarige asielzoeker (ama) kon Dumingos in Neder land blijven tot hij volwassen was. „Hij heeft hier op school ge zeten. Heeft ook een deel van een mbo-opleiding gevolgd, maar daar moest hij mee stoppen toen hij 18 was. Toen mocht dat niet meer." Sinds zijn achttiende rij gen de procedures zich aan elkaar. Wime Dumingos wil niet terug naar Angola. Hij spreekt nauwe lijks Portugees. „En ik zou ook niet weten wat hij daar te zoeken heeft. Hij heeft hier al zijn Neder- DEN HAAG - Er lijkt weinig te recht te komen van de door staatssecretaris Teeven beloofde 'loyale' uitvoering van het kin derpardon. Dat stelt Defence for Children, dat gevluchte kinde ren bijstaat. „We krijgen de afge lopen weken alleen maar tele foontjes over afgewezen verzoe ken. Daaruit blijkt dat de regels strikt worden gehanteerd", zegt Carla van Os van Defence for Children. Cijfers over het aantal afwijzingen kan ze nog niet ge ven. Eerder zei Teeven over de uitvoering van de pardonrege ling: „Ik zal handelen in de geest van de regeling. Daar ga ik niet op beknibbelen. Dit moet zaken oplossen, anders kom ik met in dividuele gevallen in de pena rie." landse vrienden, hij gaat naar een Nederlandse kerk." Wime deed een beroep op het kinderpardon, maar kreeg een af wijzing, zo bevestigt zijn advo caat Lucy Habets. Een beroep op de discretionaire bevoegdheid van staatssecretaris Teeven, voor 'schrijnende gevallen', zou niet ontvankelijk zijn verklaard, vol gens Vermeeren. Habets heeft in middels bezwaar aangetekend te gen de negatieve beslissing over het kinderpardon. De advocate: „Ik kan me niet voorstellen dat ie mand die deze jongen kent, hem kwijt zou willen uit dit land." Het kenmerkt het enorme dilem ma in het asielbeleid waarmee op eenvolgende kabinetten worste len. De staatssecretaris die stelt dat minderjarige asielzoekers, ook al zijn ze tien jaar, direct terug ge stuurd moeten worden, zal met pek en veren Den Haag worden uitgejaagd. Maar de bewindsman die hen langer in Nederland laat, weet dat er later gedoe komt over ge vri m< ge: kri rei wc zij en on W ter pn Komende vrijdag zijn er tegelijker tijd drie debatten, in Hoogeveen, Eindhoven en Den Haag. Partijlei der Diederik Samsom is daar vol gens een woordvoerster niet bij. De locaties lijken niet helemaal toevallig gekozen: in Hoogeveen en de regio Eindhoven zitten be drijven die onderdelen leveren voor de JSF. De kans is aanwezig dat deze zalen omwille van de werkgelegenheid milder gestemd zijn ten opzichte van het toestel. De fractiewoordvoerster bena drukt dat er wordt gesproken over een 'brede visie op de krijgs macht'. In de uitnodiging aan de leden staat echter nadrukkelijk vermeld dat de gedachtewisseling ook gaat over de vervanging van de F16. De achterban wordt daar in fijntjes gewezen op het verkie zingsprogramma 'waarin staat dat Nederland internationaal een bij drage moet kunnen leveren aan vrede en veiligheid waarbij het le veren van luchtsteun van groot belang is'. De PvdA worstelt al meer dan tien jaar met het JSF-dossier. Vo rig jaar besloot de fractie als oppo sitiepartij nog definitief uit het project te stappen. In het regeerak koord met de WD werd de moge lijkheid om toch tot aanschaf over te gaan echter weer opengehou den. Naar buiten toe houdt de par tij vol dat het definitieve fractiebe- sluit over de opvolging van de F16 nog niet is gevallen, omdat er nog geen kabinetsvoorstel ligt en de fractie bovendien nog in afwach ting is van een rapport van de Al gemene Rekenkamer. Daarin zal staan hoeveel vliegtuigen Neder land kan kopen voor de gereser veerde 4,5 miljard euro. Binnenskamers lijkt de keuze voor de JSF al voor de zomer te zijn gemaakt. Berichten daarover in de media werden door de PvdA-fractie echter fel tegenge sproken. Het kabinet zegt moge lijk nog deze maand de knoop te willen doorhakken. Een week na de bijeenkomsten over de krijgsmacht houdt de PvdA een politieke ledenraad in Zwolle, waar de PvdA-fractie ver antwoording aflegt aan de leden. Op de agenda staat dan de begro ting voor volgend jaar, die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd. Mogelijk komt in Zwolle ook de JSF aan bod. Anders dan tijdens de debatbijeenkomsten kan de achterban op de ledenraad moties aannemen. De vorige keer werd de ledenraad aangewend om de plooien glad te strijken in de hevi ge partijdiscussie over de straf baarstelling van illegaliteit. M AMSTERDAM DEN HAAG Rutger Hauer foto ANP BEETSTERZWAAG HILVERSUM BLADEL Geen pardon, wel cel door Cyril Rosman Hub Vermeeren, huisgenoot Wi door Laurens Kok DEN HAAG - PvdA-Kamerleden gaan deze week de confrontatie aan met hun achterban over de toekomst van de krijgsmacht. De fractie ont kent dat de ingelaste bijeenkom sten zijn bedoeld om de geesten rijp te maken voor de aanschaf van de F35, beter bekend als de Joint Strike Fighter (JSF).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4