t Oranje proeft in Barcelona bittere nasmaak van wedstrijd in Estland I i Buijs is nu echt klaar voor Oranje I I 30 SPORT ANDORRA-NEDERLAND Het centrale duo van Oranje oogt onzeker, maar waar zijn de echte alternatieven voor Louis van Gaal? Als je niet beter wist zou je bijna denken dat Louis van Gaal bezig is aan een monumentale wande ling over de boulevard der herin neringen. Vorige maand trok hij voor een interland tegen Portugal naar de Algarve, op een steen worp van de plek waar hij in 2008 trouwde met zijn Truus. Vrijdag beleefde hij een bizar weerzien met Tallinn, waar Oran je net als in zijn eerste regime als bondscoach rood van schaamte kleurde. En dit weekeinde streek hij met zijn troepen neer in Barce lona, de schatkamer van het voet bal waar hij twee keer - met wis selend succes - op de juwelen mocht passen. Hoe vertrouwd de tussenstops ook zijn, de tournee van Louis voert straks naar een horizon die hij nooit eerder heeft gezien: een groot, prestigieus voetbaltoernooi waar reputaties gemaakt en gebro ken worden. Als Nederland dins dag van dwerg Andorra wint en Roemenië morst punten tegen Turkije - dat voor zijn laatste kans vecht - dan is de kwalificatie voor het WK in Brazilië al binnen. Het kan niet anders of Van Gaal zal dat niet alleen als een persoon lijke mijlpaal beschouwen, maar veel meer nog als een revanche op zijn criticasters. Hij kreeg im mers bakken vol hoon over zich heen toen hij met Oranje het WK 2002 miste, nog steeds de zwart ste bladzijde uit zijn carrière. Het vooruitzicht op dat feest van genoegdoening wordt echter plot seling flink overschaduwd door de vrij genadeloze manier waarop vrijdag in Estland de zwaktes van dit Nederlands elftal werden blootgelegd. Een jaar lang verliep het voortdurende getimmer en ge hamer van Van Gaal aan zijn ploeg verrassend voortvarend, maar de indruk kon nooit hele maal weggenomen worden dat het fundament nog broos is. Het zou scorebordjournalistiek zijn om volledig in paniek te raken na een gelijkspel tegen de nummer tachtig van de wereldranglijst, maar er doemen nu wél een paar serieuze vragen op. Wanneer staat er eindelijk een nieuwe Jaap Stam op? Kan Wes ley Sneijder het geloof in zichzelf dat hij met zijn mond belijdt ooit nog in daden omzetten? Hoe hard heeft'de nieuwe generatie interna tionals het kompas nodig van er varen topspelers als Arjen Rob ben en Robin van Persie? En de meest interessante vraag, na alle experimenten van alchemist Van Gaal: wat is nu de werkelijke slag kracht van dit Oranje? Het liefst zou deze bondscoach hoogstpersoonlijk alle geheimen zo snel mogelijk willen ontrafe- len, in een permanent trainings kamp op weg naar het WK. In een decor zoals in Barcelona, waar hij zaterdag (uitlooptraining en fitness) en zondag (besloten ses sie) op het goddelijke complex van Lionel Messi en co in alle rust aan zijn ploeg kon schaven. Maar Louis van Gaal heeft, tot zijn eigen frustratie, zijn spelers slechts tijdens korte intermezzo's ter beschikking. Een offer, zo be schouwt hij de toch felbegeerde baan van bondscoach, een offer om straks in Brazilië voor het oog van de hele wereld naar het aller hoogste te kunnen reiken. Een duur woord dat zomaar de ti tel zou kunnen zijn van een mee slepend epos. Het eerste hoofd stuk kan morgen in Andorra ge schreven worden met de kwalifi catie voor het WK. Maar de rest van het verhaal is, zeker na de wankele uitvoering van vrijdag avond, gehuld in dikke nevelen. TALLINN - Bruno Martins is dins dagavond geschorst tegen Andor ra, dus zal er sovyieso een nieuw verdedigingscentrum spelen. Maar wat als hij wel beschikbaar was geweest? Grote kans dat bondscoach Louis van Gaal ook dan had ingegrepen. Want het duo Stefan de Vrij/Martins Indi helpt het Nederlands elftal op dit moment niet verder. Het was een even pijnlijk als op merkelijk moment, vrijdagavond in de tweede helft. Een coach wis selt een centrale verdediger door gaans alleen omdat hij bij een ach terstand iets wil forceren, of om dat hij een tactische aanpassing doorvoert. Maar Van Gaal haalde in Estland De Vrij bij 1-2 naar de kant en zette er met Jeffrey Bru- ma een andere centrumverdedi ger neer. De paniek in het hart van de defensie was in die fase zo groot, dat het team op instorten stond tegen de nummer tachtig van de wereld. De twee achterin vulden elkaar niet aan, werkten niet samen, maar maakten elkaar alleen maar nerveuzer en zwak ker. In een desperate poging om nog iets van stabiliteit terug te krijgen, moest Van Gaal wel ingrij pen. De discussie rond het centrale koppel van Oranje is natuurlijk niet nieuw. Eigenlijk is het sinds het afscheid van Frank de Boer en Jaap Stam al een plek waar ieder een onder vuur ligt. Ook het inge speelde koppel John Heitinga/Jo- ris Mathijsen werd altijd gezien als het zwakste deel van het elftal. De Vrij en Martins zijn bij hun club Feyenoord matig aan het sei zoen begonnen, en het is veelzeg gend dat Ronald Koeman ze niet eens altijd samen laat spelen. Koe man kiest dan voor Mathijsen naast De Vrij, waardoor Martins Indi linksback is. Van Gaal zet ze in Oranje wel naast elkaar. Tegen Portugal leken ze op het juiste mo ment een positieve boodschap af te geven, maar in Tallinn zakte het tweetal zwaar door de onder grens, waardoor hun beperkingen duidelijk zichtbaar werden. Als duo, maar ook individueel. De Vrij is de betere voetballer van de twee, maar hij heeft niet de bravoure om de ballen op te ei sen. Hoewel hij bij zijn club aan voerder is, is hij geen leiderstype. Iets wat op die positie in het veld wel wordt gevraagd. Centrale ver dedigers moeten op een bepaalde manier gezag uitstralen. Zijn grootste probleem zit 'm vooral in het verdedigende werk. De Vrij mist de fysieke wapens die nodig zijn om in de top op die plek te kunnen spelen. De Vrij heeft het lichaam van een kittige middenvelder, niet van een verde diger van staal. Hij heeft van natu re ook niet het gif van een killer en grijpt te vaak halfslachtig in. Martins Indi heeft die slopersha mer wel, maar hij ontbeert weer de voetballende kwaliteiten. Vrij dagavond was hij een van de eer ste spelers van Oranje, die gekke dingen ging doen. In plaats van rust uit te stralen schopte Martins Indi de ballen blind weg en be gon hij aan dribbels zonder einde. Niemand die wist wat hij van plan was, laat staan dat hij zelf doorhad waar zijn dolle avontu- Opvallende speelster de afgelo pen drie dagen was Anne Buijs. De 21-jarige passer/loper deed aan vallend prachtige dingen, soms snoeihard, soms met inzicht en gevoel. Maar vooral passend blijkt er nog wat bij te schaven voor de Noord-Hollandse, die niettemin niet alleen een nuttige maar voor al ook broodnodige aanwinst is voor het team. Ze geeft Oranje aanvallend power en hoogte op de plek linksvoor, naast de snelle en handige Maret Grothues. En ei genlijk was het de bedoeling dat ze die rol al veel eerder had op geëist dan nu pas op haar eerste EK. De dochter van voormalig interna tional Teun Buijs was door Avital Selinger, de voorganger van de huidige bondscoach Vermeulen, vijf jaar geleden al bij de selectie gehaald. Maar echt toehappen deed Buijs nog niet. „Het was een combinatie van dingen. Ik zat on der meer nog met mijn school. Maar daarnaast was het bij Avital niet makkelijk voor jonge speel sters om echt aan te haken." Het had ook met haar eigen karak ter te maken, zegt ze. „Er waren wel wat andere jonge meiden bij, maar die waren veel vrijer. Ik was meer gesloten en op mezelf, het kostte me moeite om me thuis te voelen in dat team." De zomer erna besloot ze wel mee te draaien in het programma. „Toen heb ik het heel zwaar ge had. Ik was jong, wist niet precies hoe topsport in elkaar zat. Ik heb er wel veel van geleerd, ben er groot, wijs en sterk van gewor den. Maar op dat moment had ik het gevoel dat ik er nog niet klaar voor was." Tegen de zin van Selinger besloot Buijs het winterprogramma te la ten voor wat het was en in België bij een club, Asterix Kieldrecht, te gaan spelen. „Ik heb voor mezelf gekozen. Qua volleybal was het niet meteen een enorme stap vooruit maar voor mijn persoonlij ke ontwikkeling is het wel een he le goede stap geweest. Ik ging op mezelf wonen, moest een hoop dingen zelf regelen en kwam in een andere cultuur terecht." De laatste twee jaar speelde ze in Duitsland, onder de hoede van haar vader bij Schwerin, waar ze een toptransfer naar het Italiaanse Busto Arsizio verdiende. Met Oranje wilde het in de tus sentijd maar niet vlotten. En dat had tot twee keer toe met blessu res te maken. Buijs kreeg te ma ken met haarscheurtjes in haar scheenbenen. Ze miste twee zo mers doordat ze revalideerde van operaties. In beide scheenbenen zit nu een pin. Die moeten blij ven zitten zo lang ze aan topsport doet. „Soms, na een intensieve pe riode van trainingen of wedstrij den, krijg ik wel weer last en moet ik even gas terugnemen. Of met een pijnstiller spelen." De wedstrijd van zaterdag was voor haar om een andere reden dan haar periode in Duitsland spe ciaal. Ze stond daarin tegenover haar partner Lisa Thomsen. De twee kwamen elkaar de afgelopen dagen ook steeds tegen in het ho tel. „Voorafhebben we natuurlijk wel wat gedold. Ik was er echt op gebrand om van Duitsland te win nen. Gelukkig ging het passend bij mij wat beter dan een dag eer der tegen Türkije en kon ik aanval lend veel doen", zei de topscorer met liefst 22 punten. „We waren er enorm dichtbij, hebben het al leen niet afgemaakt. Dus ja, zater dagavond was ik weer even sin gle, ha ha." r-f door Roel Wiche BARCELONA - In een magische voet- balstad, Barcelona, zocht Oranje dit weekend nieuw houvast na een ver warrende avond. Nederland kan dinsdagavond in Andorra als een van de eerste Europese landen de WK-poort openen, maar de blama ge tegen Estland geeft veel stof tot nadenken. V Verdedigers door Leon ten Voorde I Bondscoach Louis van Gaal verzamelt de ballen tijdens de training van het Nederlands elftal in Barcelona, foto Koen van Weel/ANP door René Banierink HALLE - Met een dikke 3-0 tegen onderdeurtje Spanje haalden de Ne derlandse volleybalsters zondag dan toch hun eerste zege van het EK binnen. Het betekende plaat sing voor de tussenronde voor de jonge ploeg die bij de 3-2 nederla gen tegen topteams als Turkije en Duitsland haar potentie maar ook nog haar tekortkomingen etaleer de. Kroatië is de volgende tegen stander. Anne Buijs in actie, foto EPA —4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30