SPORT Olympische Spelen van 2020 zijn bij Tokio 'in veilige handen'. Dat lijkt in deze toch roerige tijd de doorslag te geven. www.pzc.nl/kustmarathon Nederlands elftal heeft in Barcelona nog een bittere nasmaak Slecht weer zorgt in f v- veertiende etappe Vuelta voor slagveld NIJMEGEN/BUENOS AIRES - Te kil, te klinisch. Dat was het verwijt dat Tokio kreeg toen het in 2005 en 2009 de strijd om de organisatie van de Olympische Spelen ver loor van respectievelijk Londen en Rio de Janeiro. Inhoudelijk pri ma, maar de plannen straalden geen warmte uit. Drie keer bleek scheepsrecht. Met een passievolle eindpresentatie wist de Japanse hoofdstad de klus nu wel te kla ren, Madrid en Istanbul achter zich latend. Hoewel Tokio al tijden als favo riet gold, is de keuze best opmer kelijk te noemen. Peking was in 2008 de gelukkige en de winter spelen van 2018 zijn in Pyeong- chang, Zuid-Korea. In twaalf jaar tijd zijn er drie Olympische Spe len in Azië. Bovendien zou het In ternationaal Olympisch Comité (IOC), net als wereldvoetbalbond Fifa, de laatste tijd een voorkeur hebben voor 'nieuwe' steden. To kio mocht in 1964 al eens de Spe len organiseren. Judoka Anton Geesink won er goud, net als de Nederlandse wielrenners. Tokio kreeg het bovendien be nauwd toen vorige week nieuwe berichten kwamen over proble men rond de kerncentrale van Fu- kushima, waar anderhalf jaar na de tsunami nog altijd radioactief water uit weglekt. Premier Shinzo Abe, bij het IOC-congres in Bue nos Aires verrassend genoeg ge flankeerd door prinses Hisako of Takamado, die Japan zelden ver laat, wist de twijfels weg te ne men. Bovendien hadden de ande re kandidaten ook zo hun proble men en bleek Tokio in alle opzich ten de veiligste keuze. Of "Rirkije is afgerekend op de on rust in de regio, Spanje last had van de economische sores in ei gen land, dat blijft onduidelijk. Misschien deed het dubieuze do- pingimago van beide landen Istan bul en Madrid de das om. De twee eindigden in de eerste ronde gedeeld laatste. Istanbul won de tiebreak, maar met 60-36 was de roep om Tokio in ronde twee luid en duidelijk. „Het is niet precies aan te geven waarom Tokio heeft gewonnen", zei scheidend IOC-preses Jacques Rogge. „Maar het is duidelijk dat het IOC veel aandacht heeft voor de bestrijding van doping." Wat mogen we van Tokio ver wachten? Japanners staan erom bekend organisatorisch sterk te zijn, zeer gedisciplineerd. De ser vicegerichtheid zal groot zijn en qua logistiek, accommodaties en infrastructuur is de metropool van 35 miljoen inwoners (in de he le agglomeratie) wel wat gewend. Financieel was het plan (voorals nog 3,4 miljard dollar) goed onder bouwd. De florerende Japanse eco nomie kan een eventuele tegen slag wel opvangen. Tokio wil com pacte Spelen organiseren (85 procent van de sporten binnen een straal van 8 kilometer) en gaat het vijftig jaar oude olym pisch stadion vervangen door een nieuwe, futuristische sporttem- pel. De grootste uitdaging is wellicht om de Spelen net zo 'warm' en op windend te krijgen als in Londen. „Heel het Verenigd Koninkrijk stond vorig jaar achter de Spelen en die waren fantastisch. Die pas sie hopen we in 2020 ook bij ons te hebben", zei het Japanse IOC- lid en hoofd van het Tokio-bid, Tsunekazu Takeda. Twee streakers na duel Oemoemenoe De rugbyers van Oemoeme noe werden zaterdag na het duel met Hilversum verrast door twee streakers. Twee spelers van de Noord-Hol landse topclub liepen in adamskostuum een ronde over het veld. Later vertel den ze dat het een gewoon te is bij Hilversum: als je je eerste wedstrijd hebt ge speeld voor de vereniging, hoor je te streaken. Rode Duivels naar hoogste positie ooit België klimt op de nieuwe Fifa-landenranking naar de vijfde of zesde plaats en pas seert Oranje. Dat hebben di verse Belgische media bere kend nadat de Rode Duivels vrijdag met 2-0 wonnen van Schotland. Nog nooit stond België zo hoog. De Belgen, nu nog tiende, gaan sowieso Brazilië, Kroatië, Portugal en Nederland voorbij en ook nog Italië als dat land thuis niet van Tsjechië wint. Goede slotronde Van der Graaff Marjet van der Graaff heeft het Helsingborg Open zon dag afgesloten met een goe de ronde van 71 slagen (-1). De Thoolse golfster noteer de bijna allemaal pars (baan- gemiddelde) op haar score- kaart. Op de vijftiende hole won ze een slag (birdie). Met een totaal van 296 ein digde Van der Graaff op de gedeelde veertigste plaats. Serero ligt onder vuur in Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse midden velder Thulani Serero ligt onder vuur in zijn vader land. De Ajacied haakte afge lopen week in aanloop naar de WK-kwalificatiewed- strijd tegen Botswana af, om dat hij naar eigen zeggen ge blesseerd is. Volgens bonds coach Gordon Igesund wil de Serero echter geen risico nemen met het oog op het duel tussen Ajax en FC Bar celona in de Champions Lea gue. „Ik ken mijn eigen lichaam", liet Serero weten. MAANDAG 9 september 2013 VOETBAL WIELRENNEN Een klein jongetje steekt in Tokio vijf zelfgemaakte olympische ringen omhoog. Over zeven jaar worden de Olympische Spelen in zijn stad georganiseerd. foto Franck Robichon/EPA Tokio klaart klus nu wel door Rik Spekenbrink WORSTELEN BLIJFT Worstelen blijft voorlopig op het olympisch programma. Dat is zon dag besloten tijdens het congres van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) in Buenos Aires. De aloude vechtsport kreeg tij dens de stemming in Brazilië de voorkeur boven squash en honkbal/softbal. Worstelen werd tijdens het IOC-congres gekozen als extra sport voor de Olympische Spelen van 2020 en 2024. Daarmee is de olympische toekomst van deze tak van sport voorlopig verzekerd. pagina 32: Trotse, blije Japan ners gaan direct aan de slag MIDDELBURG pagina 40 en 41: maandagsta kers wakker geschud BRUSSEL HELSINGBORG JOHANNESBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29