Hoogste score voor Nazomerdansen Borreltje bij Smits Zonnig begin van cultureel seizoen Het Zeeland Nazomerfestival sloot zaterdag de 13e editie af met een bezoekersrecord. 18 ZEELAND ZEELAND NAZOMERFESTIVAL zeeland in de vorige eeuw AIM zeeland nazomer festival iff A Een nieuwe opgave uit de collectie van ansichtkaartenverzame laar Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar zijn deze foto's geno men? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdo tes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. MIDDELBURG - Het Zeeland Nazo merfestival heeft dit jaar 29.613 be zoekers getrokken. Dat zijn er fors meer dan de afgelopen jaren (28.300 in 2012,27.100 in 2011). Fes tivaldirecteur Henk Schoute was zaterdagavond, na het afsluitende optreden van Douwe Bob, dan ook 'helemaal tevreden'. „En niet alleen vanwege de bezoekersaan tallen, maar ook vanwege het pro gramma, de recensies en de reac ties van het publiek." Het festival had dit jaar, om te be zuinigen, één locatievoorstelling minder dan voorheen. Toch heeft dat nauwelijks invloed gehad, al dus Schoute. „Ik heb er ook nie mand over gehoord." De drie pro ducties werden goed bezocht met als uitschieter Escorial in Veere. Sa men trokken de locatievoorstellin gen niet minder bezoekers dan vo rig jaar. „Maar het kan altijd meer. Zolang de bezetting niet honderd procent is, blijft het mijn ambitie om het vol te krijgen." De groei van het totale aantal be zoekers is vooral te danken aan het mooie weer. Dat zorgde, zeker op de gratis avonden, voor extra toestroom naar het Abdijplein. Vooral dinsdag, bij No Angry Young Man en de Amsterdam Klezmer Band, was het druk. Schoute vindt het verder verheu gend dat steeds meer jongeren naar het festival komen. De diver se jeugd- en jongerenvoorstellin- gen sloegen aan en bij de popcon certen op het Abdijplein was ook regelmatig jeugd te zien. „Het was mijn ambitie om meer jonge ren naar het-festival te trekken. Dat is aardig gelukt." Naast lof viel links en rechts ook kritiek te beluisteren, onder meer op de af en toe lange rijen bij de muntautomaten en het neerzet ten van stoelen bij stevige popcon certen. Het festival blijft streven naar verbeteringen. „Maar die zit ten wat mij betreft vooral in de details. Ik had van de week colle ga-festivaldirecteuren op bezoek en die zeiden: wat is het hier alle maal perfect geregeld." Waar Schoute zeker op wil letten is dat de nadruk niet al te zeer op het muziekprogramma komt te liggen. „De locatievoorstellingen vormen onze basis. Daarvoor ont vangen wij subsidie. De rest is een extraatje, de kers op de taart. Wij zijn een theater- en geen mu ziekfestival." Dankzij extra bezoekers, meer bar- omzet en het niet hoeven afgelas ten van locatievoorstellingen (zo wel Kabaal en Liefde in Renesse als Happy Days in de Wilhelmina- polder was nogal gevoelig voor slecht weer) springt het festival er dit jaar financieel gunstig uit. Dat is welkom, zegt Schoute. „We moeten een buffer vormen, ook omdat we vanaf volgend jaar min der subsidie van de provincie krij gen." De veertiende editie van het festi val is van 26 augustus tot en met 6 september 2014. De invulling daarvan ligt nog geheel open. De ze week al wordt er gespeurd naar geschikte locaties. MIDDELBURG - De concerten op het Abdijplein vielen dit jaar in de smaak bij de bezoekers. Dat blijkt uit de publieksenquêtes die PZC en Omroep Zeeland elke avond uitvoerden. De toeschou wers konden hun waardering voor het optreden aangeven op een schaal van één (slecht) tot vijf sterren (zeer goed). Alle concerten eindigden gemid deld boven de vier sterren (goed) en vijf van de negen zelfs boven de 4,5. Verrassend genoeg was de hoogste waardering voor het Na zomerdansen op de zondagavond, dat een gemiddelde waardering kreeg van 4,76.In totaal werden ruim 2500 stemmen uitgebracht. De raadkaart van vorige week was er een met jeugdherinneringen, schrijft Marjan Schou ten uit Wemeldinge. „Het is de oprit naar de kleine sluis vanuit de Wilhelminastraat in Wemel dinge." Het gebouw op de foto is Hotel Smits. „Daarnaast het huis waar vroeger de kapsalon van mijn oom was, daarnaast de friet zaak van Piet Friet, ook een oom, welbekend om zijn ijs en daar naast de sigarenwinkel van mijn ouders. Mijn vader was parlevin ker op de sluizen. De jongen op de foto die naar boven fietst is mijn broer Marcel", aldus Marjan Schouten. Volgens P.L. Mul- ler-Hage uit Goes was Hotel Smits vroeger 'een bekende plaats waar binnenschippers een telefoontje pleegden en tevens een borreltje kwamen nuttigen'. Middelburger Kees Stevense zegt dat het hotel 'heel oude papieren' heeft. „Reeds eind 19e eeuw wordt gesproken over het schip pershuis of het koffiehuis ge naamd De Eerste Aanleg, uitge- baat door een zekere Cornelis Ko pal." In 1990 werd een speelhal gebouwd bij het hotel, waar Vlaamse volksspelen kunnen worden beoefend. Stevense: „Dus voor een Vlaams spelletje: op naar Weumelienge!" Rens Schout uit Middelburg herinnert zich dat Wemeldinge, gelegen aan de Oosterscheldekant van het Kanaal door Zuid-Beveland, een welvarend dorp was. „De middenstand verdiende een goe de boterham aan de passerende schepen in een van de drie slui zen. De kruidenier, de slager, de groenteboer - naar ik me kan her inneren Pauwe - en natuurlijk Wagenaar met zijn scheepshan- del aan de kanaalzijde, ze hadden het allemaal razend druk; met op schrijfboekjes de bestellingen op nemen, snel naar de zaak en weer terug met de bestellingen, in manden, voordat het schip de sluis uitging." MIDDELBURG - Als het nieuwe thea terseizoen net zo zonnig wordt als de drukbezochte UiT! Cultuur- markt, dat ziet het er goed uit voor de Zeeuwse cultuursector. Op initiatief van Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek presenteer den op de Markt in Middelburg vele, uiteenlopende organisaties hun programma's voor dit sei zoen en probeerden de bezoekers warm te maken voor hun aanbod. Daarnaast was er, als voorproefje, volop cultuur te beleven, van kin dertheater tot jeugdorkest, van deejay tot popband en van Zeeuw se verhalen tot workshops. Het smaakte vaak naar meer. foto Ruben Oreel Theater blijft voorop staan door Rolf Bosboom ai 27 Bur, i/tfi 7(i 1 7 s*pt. Uitslag publieksenquête Abdijplein 1. Nazomerdansen 4,76 2. Ilse DeLange 4,70 3. Douwe Bob 4,62 4. No Angry Young Man Amsterdam Klezmer Band 4,57 5. Trijntje Oosterhuis 4,54 6. Rachel Louise Janne Schra 4,26 7. El Juntacadaveres 4,25 8. Sir Yes Sir Ruben Hein 4,18 9. VOF de Kunst 4,07 De winnaars van de waardebon zijn: H.C. Geluk, Vlissingen; Piet van Dijke, 's-Heer Arendskerke; L. Vercouteren, Kwadendamme. door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18