Digitaal raadplegen van kadastrale stukken Vragen WD en PvdA over havens Lezing over wiskunde Veranderd DAM7 14 ZEELAND Het windsurffestijn Dam7 begint zonder wind. Naarmate de week vordert bouwt de spanning zich op. Voor bezoekers van het informa tiecentrum van het Zeeuws Ar chief is een nieuwe kadastervie wer beschikbaar, dat is een opvol ger van de digilegger. Medewerkers van het Kadaster zijn op dinsdagen en donderda gen van 13.00 tot 17.00 uur aanwe zig in het informatiecentrum om bezoekers te assisteren. Bij zowel het Kadaster als het Zeeuws Ar chief vragen veel klanten histori sche informatie op. Een samen werking tussen beide organisaties biedt mogelijkheden om kennis te delen over (kadastrale) archie ven en hiermee de klant beter te bedienen bij de uitvoering van historisch onderzoek. Door het di gitaal ontsluiten van kadastrale ar chieven in het informatiecentrum ontstaat een uitgebreider aanbod van producten en diensten voor bezoekers van het Zeeuws Ar chief. Beide organisaties hebben veel kennis van de eigen archie ven en vullen elkaar aan in de dienstverlening en ondersteuning van historisch onderzoek. Mede werkers én bezoekers hebben hier bij de beschikking over uitgebrei de digitale zoekmiddelen. De proef kan een aanzet zijn voor verdere samenwerking tussen de beide organisaties. Alles over het Zeeland Nazomer festival 2013 verzameld. Sinds ik besta is er veel veran derd op de wereld. Mensen heb ben dingen uitgevonden die steeds sneller gaan. In een beet je passagiersvliegtuig ga je toch al gauw zo'n negenhonderd ki lometer per uur. Binnen een dag ben je bijvoorbeeld in Au stralië. Allerlei verbindingen zijn sneller geworden. Men maakt en verzendt miljoenen foto's per dag. Veel lijkt steeds sneller te zijn geworden. De vernietigingskracht is vele ma len groter dan in mijn jeugd, toen de atoombom op mensen werd uitgeprobeerd. Er zijn meer wegen. Kusten zijn ver legd, bergen afgegraven. Zeeën zijn vervuild. Men is op de maan geweest. Men onderzoekt de menselijke hersenen. Men weet steeds meer. Men weet niet meer wat mensen allemaal weten. Het meeste is niet meer bij te houden. Van alles en nog wat is uitgevonden, geprodu ceerd, verbeterd, verslechterd, weggegooid. Er zijn zeer veel mensen bijgekomen. Zijn de mensen veranderd? Soms denk je, de mens is niet veranderd. Een mens moet altijd ademha len, drinken en eten, nadenken, werken, eventueel een kind of wat op de wereld zetten; je wordt moe, je moet slapen, af en toe pijn lijden, ziek worden. Dat verandert niet En mensen moeten blijkbaar altijd weer oorlog voeren en men wil de anderen martelen, verjagen of vernietigen. Dat is niet veran derd. Sommigen hebben daar al les voor over. Ze willen zelfs sterven in de strijd. Ze houden zich voor dat dat eervol is en dat lijden en sterven het enige is wat zin aan hun leven geeft. Of ze noemen hun medemen sen insecten of ongedierte die je kunt vertrappen, verjagen of vergassen. Zo voelen ze zich zelf meer en geven ze zichzelf het recht om dat te doen. Ik las ergens in een krant dat de president van de Verenigde Staten oorlogsmoe is en dat hij zich wel twee maal bedenkt.- Dat kan ik me wel voorstellen. Van oorlog komt soms weer oorlogen, hij kreeg ook ooit de Nobelprijs voor de Vrede. En misschien wil hij die prijs niet graag inleveren. KABBELAARSBANK - Het is een beet je sneu dat je een wereldkam pioenschap windsurfen organi seert, waar de hele wereldtop naar toe komt, en er staat geen zuchtje wind. Ach, het deed er gis teren op de Kabbelaarsbank ook niet zo veel toe. Er stonden onder meer trainingen op het program ma. En misschien waren de ri ders, zoals de topwindsurfers ge noemd worden, ook nog wel een beetje loom van het openings feest van de avond er voor. En dus werd het een lome zondag middag met als hoogtepunt een zogenaamde tow-in, aan het eind van de middag. De deelnemers aan het kampioenschap lieten zich door een jetski voortslepen en probeerden als ze eenmaal flink wat gang hadden een sprong. Het publiek vond het prachtig. Het was een mooie op warmer voor het wereldkampi oenschap, waarvan het hoogte punt komend weekeinde moet ko men. En voor deze maandag ge ven ze al weer meer wind af. De windsurfscene heeft zijn ei gen cultuur. Veel gebronsde ge zichten vaak met snelle en sportie ve wetsuits of juist gerafelde spij kerbroeken. Allemaal op slippers en op een of andere manier tame lijk relaxed. Ze hebben hun eigen muziek, zoals de hele week en ko mend weekeinde zal blijken in het amusementsprogramma dat gepaard gaat met Dam7. En ze ver plaatsen zich nogal eens in aan doenlijke VW-busjes. Het heeft wel iets hippie-achtigs. Waterhip pies dan, want de surfscene is na tuurlijk wel sportief. Het was zondag ook niet ongezel lig op de Kabbelaarsbank. In ver schillende tenten werden surfarti kelen of spullen te koop aangebo den die bij de scene horen, zoals zonnebrillen, mutsen (ja de win ter nadert) in de meest bonte kleuren en natuurlijk slippers. Kinderen konden zich ook prima vermaken. Echt druk was het niet. Al was or ganisator Reinder Holtkamp niet ontevreden. „De vakantiedrukte is natuurlijk over. We willen hier mee wat aan seizoensverlenging doen. En er komt aardig wat pu bliek op af." Hij geeft aan dat er niet alleen voor de surfers wat te beleven is, maar ook voor kinde ren (woensdag kidsmiddag) en voor cultuurliefhebbers (muziek en films). Donderdag is er een film te zien op een groot scherm op het water. Chasing Mavericks, een surffilm natuurlijk. Het is uniek dat de PWA world- tour freestyle windsurfen in West-Europa wordt gehouden en het zal een jaarlijks terugkerend evenement op de Kabbelaarsbank worden, vertelt Holtkamp. Van daag beginnen de voorrondes. Vrijdag en zaterdag zijn de fina les. maandag Verder vragen ze of dat onder werp al besproken is in EU-ver- band en zo nee of ze dat van plan is. Ook willen ze weten of de mi nister daar al contact over heeft gehad met haar Vlaamse collega's. De aanleiding is een bericht in de deze krant over vestiging van het bedrijf Verbrugge in Zeebrugge. De WD-ers vragen zich af of er zo nog wel te concurreren is met Belgische havens. En ze willen we ten of er - indien er spake is van Vlaamse staatssteun - wel sprake is van gelijke kansen aan beide zij den van de grens. Verder informe ren ze of een en ander wel in over eenstemming is met EU regels. Ook het PvdA-Kamerlid Albert de Vries heeft de minister over dit onderwerp vragen gesteld. Hij geeft in zijn schrijven aan dat met de staatssteun die België aan zijn havens verleent een ongelijk speel veld tussen havens ontstaat en er op onevenredige wijze schade wordt toegebracht aan de haven van Vlissingen-Oost? Hij signa leert dat met de plannen van Ver- brugge een investering van 21,5 miljoen euro voor Nederland ver loren gaat. Professor J. van de Craats en R. Bosch, de auteurs van het boek 'Basisboek Wiskunde', laten aan de hand van thema's zien welke voordelen behaald worden als jon geren beschikken over voldoende wiskundig inzicht. Van de Craats en Bosch lichten toe wat goed wis- kundeonderwijs inhoudt en wat dit van docenten en studenten vraagt. De aansluitingsproblematiek tus sen het voortgezet onderwijs en het hoger onderwijs wordt geana lyseerd en mogelijke oplossingen voor dit probleem worden bespro ken. De lezing is bedoeld voor stu- f denten, docenten en andere gein- El teresseerden. MlDDELBURC - Het Zeeuws Archief en het Kadaster werken samen in een proef met het digitaal raadple gen van kadastrale stukken zoals veldwerken, hulpkaarten, leggers en registers. Het doel is historisch onderzoek in kadastrale archieven gemakkelijker te maken. Kleuren en windsurfen gaan altijd samen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Lome dag voor waterhippies door René Schrier Wim Hofman DEN HAAG - De WD-Tweede Ka merleden André Bosman en Betty de Boer willen van minister Mela- nie Schultz van Haegen van Infra structuur en Milieu weten of Vlaan deren staatssteun geeft aan de ha vens. Ze willen van de minister we ten of er enige vorm van steun is aan de Vlaamse havens. VLISSINGEN - De hbo-opleiding Energie- Procestechnologie (AOT) van De Ruyter Academy van HZ University of Applied Sciences in Vlissingen houdt dinsdag aan staande een lezing over het belang van goed wiskundeonderwijs in het (technisch) hoger onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14