Istanbul Tokio VERDIfPINC 9 De Hirken zijn vastberaden. Al vier keer eerder probeerden ze het. Premier Re- cep Tayyip Erdo- gan wil dolgraag de boeken in als de man die de Olympische Spelen heeft binnen- ehaald. Met 'het magische Istan- T - de brug tussen Oost en West - als de perfecte setting. Met een budget van 14,5 miljard euro - veel meer dan Tokio (3,7 miljard) en Madrid (1,43 miljard) - laat Turkije zien hoe graag het wil. Ook het volk is enthousiast en daar hecht het IOC veel waarde aan. Een re cente peiling laat zien dat 83 pro cent van de inwoners van Istanbul de komst van de Spelen toejuicht. Ook de groeiende economie, de jonge bevolking - 50 procent is on der de 25 jaar - werkt in het voor deel van de metropool. Het zou bo vendien voor de eerste keer zijn dat het olympisch spektakel in een moslimland neerstrijkt. Tokio kan de spe- len als geen ander organiseren, dat is de simpele bood schap die het Ja pans Olympisch Comité luid en duidelijk wil overbrengen de ko mende dagen. Geldgebrek is bijvoorbeeld geen probleem. De gemeente Tokio heeft al een potje van vierenhalf miljard dollar klaarstaan om het olympisch dorp en andere facili teiten te bouwen. Ook heeft de Ja panse hoofdstad al een perfect openbaar vervoerssysteem en meer dan genoeg hotelkamers in de omgeving. Allerlei tijd en geld vretende bouwprojecten zijn daar om niet nodig. Wat ook voor Tokio pleit, is dat het 'compacte spelen' wil organi seren. Liefst 85 procent van alle olympische sportfaciliteiten ko men binnen een straal van acht ki lometer rond het olympisch dorp. Tsunekazu Takeda, de voorzitter van het comité dat de Spelen naar Tokio wil halen, spreekt daarom ook over de Japanse hoofdstad als 'een veilige keuze'. Allerlei onze kerheden waar Istanbul en Ma drid mee kampen, heeft Tokio nu al weten te omzeilen. Het zijn geen beel den waar het In ternationaal Olym pisch Comité vrolijk van wordt: Tbrkse agenten die vreedzame demonstraties in Istanbul met harde hand uit elkaar slaan. Voor de Turkse minister Egemen Ba- gis is het al glashelder. Wanneer de Olympische Spelen in 2020 niet naar Istanbul komen, is dat de schuld van die demonstran ten. Het zijn echter niet alleen de protesten, waarbij vier men sen omkwamen, die punten kos ten. Dat doen ook de recente do- pingzaken. Pas nog werden 31 at leten door de Turkse atletiek- bond voor twee jaar geschorst. Onder hen was atlete Nevin Ya- nit, tweevoudig Europees kam pioene op de 100 meter horden. Dat levert weinig reden op om Istanbul te belonen. Daar komt bij dat, hoewel de Spelen pas in 2020 zijn, ook de huidige onrust in het Midden-Oosten Istanbul niet langer favoriet maakt. Maar hoe zit het met de Fukushi- ma-centrale? To kio noemt zichzelf wel een veilige keuze, maar hoe veilig is het als 250 kilometer verderop vanuit een verwoeste kerncentrale radio actief water naar de oceaan lekt? Op die kritische vraag hebben de voorstanders van Tokio's kandida tuur de afgelopen dagen vaak ant woord moeten geven. Hoewel de tsunami en kernramp al tweeën- halfjaar geleden plaatsvonden, kwamen de laatste tijd weex veel berichten over lekken van besmet water naar buiten. Rond de Japan se hoofdstad wordt echter geen verhoogde straling gemeten. Ook voorzitter Takeda van het Japans Olympisch Comité is stellig dat er geen risico bestaat in en om To kio. Maar is dat in 2020 ook nog zo? Het ontmantelen van de centrale gaat nog decennia duren, er kan van alles mislopen in die lange pe riode. Japanse critici van de Olympische Spelen vinden dat het land beter zijn energie kan besteden aan het veilig onttakelen van de centrale dan aan de voorbereiding van dit mega-evenement. door onze correspondente Jessica Maas door onze correspondent Wouter van Cleef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9