Mensen met een ziekte zijn niet meelijwekkend maar indrukwekkend Care Cure Mar Adentro beste film op het gebied van zorg en gezondheid npuwiT.»" hPi 20l3Vlissmgen 13-22 September 20« Marlies Veldhuijzen van Zanten, foto Robert Vos door Rolf Bosboom die manier veel geleerd van de an dere leden. Het mooie is dat er vol op begrip was voor elkaar stand punten en dat we elkaar ook veel gunden." Veldhuijzen van Zanten consta teert dat films over zorg en ge zondheid vaak een wat droefgees tig karakter hebben. „Heel veel films belichten vooral de zwakke, zielige kant van het ziek-zijn, maar mensen putten zoveel kracht uit onverwachte bronnen als ze gecon fronteerd worden met ziekte, dat ze juist zelden meelijwekkend zijn maar indrukwekkend." Een mens is meer dan zijn ziekte, vindt ze. „Een film die ik erg mooi vond is bijvoorbeeld Wit, waarin Emma Thompson een vrouw speelt die kanker krijgt. Ze praat voortdurend tegen de camera, sleept je als kijker haar wereld in, maar in mijn beleving is ze geen en kel moment zielig, maar juist sterk." Dat geldt ook voor de nummer één van de canon: Mar Adentro, over een man die na een duikonge luk verlamd is geraakt en uiteinde lijk - na 26 jaar op bed te hebben gelegen - euthanasie wenst. „Er zit in de film één shot van de man vóór het ongeluk. Wat ik heel bij zonder vind is dat hij daarna zijn kracht behoudt, ook al ligt hij onbe wogen in bed. De hele film blijft dat oorspronkelijke beeld door zijn persoonlijkheid heen schemeren." De commissieleden en andere des kundigen leiden tijdens het festival de films uit het Care Cure-pro- gramma in. Veldhuijzen van Zan ten prijst het initiatief van Film by the Sea. „Het zijn allemaal films die je gedachten en opvattingen op een bijzondere manier kunnen doen veranderen. In anderhalf uur zorgen ze ervoor dat je je dingen gaat realiseren, dat je visie veran dert. Het is heel goed dat Film by the Sea de kans biedt om een hele boel van deze ervaringen op te doen." Enkele scènes uit Goedemorgen toekomst Wat zijn de beste films over zorg en gezond heid? In opdracht van Film by the Sea boog een commissie met deskundi gen zich over die vraag, als onder deel van het programma Care Cure. Het heeft een canon opgele verd met 25 films, waarvan de meeste bij het festival zijn te zien. Bovenaan staat Mar Adentro (2004). Voorzitter van de commissie was Marlies Veldhuijzen van Zanten, staatssecretaris Volksgezondheid in het eerste kabinet-Rutte (2010-2012) en gespecialiseerd in ouderengeneeskunde Samen met ex-huisarts en schrijver Ivan Wolf- fers, Henk Maassen (Medisch Con tact), Leen van Leersum (Emergis), Ad van Hoek (Scalda Zeeland), Peter de Boevere (Zorgstroom), Ro nald de Meij (GGD Zeeland) en Leo Hannewijk (Film by the Sea) bekeek zij de afgelopen maanden vele tientallen films. Met veel plezier, benadrukt ze. „Zoals iedereen die wat fantasie heeft, hou ik erg van film. Toen ik klein was, vond ik het medium al een van de grootste attracties die er zijn en zo ben ik het ook altijd blijven zien. Film maakt het moge lijk om je even onder te dompelen in een andere wereld, om je te la ten meenemen in het verhaal van iemand anders. Het is een soort te- letijdmachine van professor Bara- bas." De commissieleden bekeken ieder afzonderlijk dvd's van moge lijke kandidaten voor de canon. „Per e-mail kwam de discussie heel spontaan op gang." Veldhuijzen van Zanten merkte al snel dat ie dereen op een andere manier naar films kijkt en die beoordeelt. „Ik besloot eerst te kijken hoeveel in valshoeken er waren en hoe we die allemaal konden meenemen in de afweging die we moesten maken. Zo is het ook verlopen. Ik heb op Onder leiding van Marlies van Veldhuijzen van Zanten (zie interview rechts op deze pagina) is een canon samenge steld met de 25 beste films op het gebied van zorg en ge zondheid. Van de eerste tien is ook een rangorde bepaald: 1. Mar Adentro (Alejandro Amenabar, 2004) 2. One Flew Over the Cuckoo's Nest (Milos Forman, 1975) 3. Amour (Michael Haneke, 2012) 4. The Death of Mr. Lazarescu (Cristi Puiu, 2005) 5. Wit (Mike Nichols, 2001 6. Biutiful (Alejandro Gonzalez Inarritu, 2010) 7. A Simple Life (Ann Hui, 2011 8. The Diving Bell and the Butterfly (Julian Schnabel, 2007) 9. Contagion (Steven Soderbergh, 2011) 10. Ikiru (Akira Kurosawa, 1952) 11-25. (in alfabetische volgorde): Away from Her, The ballad of Narayama, Dead Ringers, The Elephant Man, Hable con ella, II y a longtemps que je t'aime, Inside I'm Dancing, Intouchables, My Left Foot, My Life Without Me, Opname, Planta 4a, The Se cret Life of Words, Side Effects, Whose Life is it Anyway. Met uitzondering van Ikiru is de top-10 tijdens het festival opnieuw te zien, evenals The ballad of Narayama, Dead Rin gers, II y a longtemps que je t'aime, Intouchables, My Life Wit hout Me, Planta 4a en The Secret Life of Words. Leden van de canoncommissie en andere deskundigen ver zorgen inleidingen bij diverse voorstellingen van films uit de canon: Zondag 15 september Marlies Veldhuijzen van Zanten bij Decoding Annie Parker (zaal 6,10.15 uur) en bij Mar Adentro (zaal 4,13.30 uur). Ivan Wolffers bij Biutiful (zaal 4,16.00 uur). Henk Maassen bij The Diving Bell and the Butterfly (zaal 4, 19.15 uur). Maandag 16 september Henk Maassen bij Amour (zaal 4, 13.30 uur). Arko Oderwald (VU Medisch Centrum) bij The Death of Mr. Lazarescu (zaal 4, 16.00 uur). Henk Maassen bij Dead Ringers (zaal 4,18.45 uur). Dinsdag 17 september Arko Oderwald bij One Flew Over the Cuckoo's Nest (zaal 4,13.30 uur) Ad van Hoek bij My life without me (zaal 7,11.45 uur) Donderdag 19 september Leen van Leersum bij The Ballad of Narayama (zaal 6, 13.30 uur). Ad van Hoek bij A Simple Life (zaal 7,16.00 uur). fiUn^sea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 99