Twee stieren, één Europa 18 REIZEN Mount Rushmore, de rots met de gezichten van vier Amerikaanse presidenten, is de bekendste attractie van South Dakota. Minder bekend zijn de uitgestrekte prairies, de goudstadjes en niet te verge ten de buffalo roundup. Yeeha! Roepende cowboys, knallende zwepen en de hoe ven van duizend bizons en zestig paarden maken een hels kabaal op de anders zo stille prairie. Stofwolken hin deren het zicht. De zakdoek die voor mond en neus was geknoopt, is af gezakt. De lens van mijn camera zit vol stof. Maar ik klaag niet, want ik ben één van de weinige toeschouwers die zich mid denin de roundup bevindt. In tegenstelling tot 14.000 anderen die vanaf een heuvel toekijken. Elk jaar in september komt in Custer State Park in de Amerikaanse staat South Dakota het Wilde Westen tot leven. Tij dens de buffalo roundup drijven tientallen cowboys, vergezeld van een aantal pick-uptrucks, ruim duizend bizons bij een. De cowboys zijn ervaren ruiters, die een strenge selectieprocedure hebben door staan. Wij kwamen daarvoor niet in aan merking. Wel mogen we achterop een pick-uptruck staan. Eén van de bizons ontsnapt en onze chauffeur racet er achteraan. Het publiek juicht om het beest aan te moedigen. De log uitziende dieren kunnen een snelheid van 55 kilometer per uur bereiken. We vol gen het dier door kuilen en greppels. Goed vasthouden. Even geen foto's maken. Bijge staan door drie cowboys lukt het de bizon weer in de goede richting te krijgen. Terug bij de kudde zijn we omringd door een soort golvende zee van donkerbruine, hari ge bizonruggen. Als de dieren bijeengedreven zijn, volgt een zwangerschapstest en een check op het kleine ledikant zit een stok oude vrouw, grandmère. Ze leeft geloof ik nog wel, maar daarmee is ook alles gezegd. De boer ver schijnt ten tonele. Gekleed in vuil- wit singlet en te korte, blauwe trai ningsbroek. Hij stapt uit een verrot te caravan, die geparkeerd staat op het erf. Het lijkt wel alsof ik in Roe menië terecht ben gekomen? Toch is dit echt Frankrijk. Een fijne avondwandeling in het land van Marianne. Ik zet koers naar de weilanden. Wuivende vel den graan, eindeloze zeeën zonne bloemen. De dalende zon strijkt warm over de toppen van het ge was. Ik sta er middenin te genie ten. Even later blijkt het eindeloze toch eindig. Na een uur lopen stuit ik ineens op een hek. Daarachter een weilandje met een stier. Er staat een bord: 'taurino dangereux'. COLOFON In het gehucht Macé staan de deuren van kleine boeren huisjes vrijwel allemaal open. Af en toe verschijnt een bewoner. Altijd wordt er gegroet. Vriendelijk, maar onver staanbaar. Het Frans dat men hier spreekt, kun je nergens leren. Een dikke boerin scheldt de blaf fende waakhond de huid vol. Ze draagt een beige vest, een beige jas en een beige legging. Groene laar zen en een rode hoofddoek kleu ren het plaatje. Vet, zwart haar valt in slierten over haar gezicht. Ze lacht, zonder noemenswaardige tanden. Ik mag best even in haar huisje kijken. Nieuwsgierig werp ik een blik naar binnen. De huiskamer is eigenlijk de keuken, maar ook gedeeltelijk een slaapvertrek. Op de rand van ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt door Lutske Bonsma eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Marieke Peters advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70