PZC is 19 verenigde staten Rawhide op^le prairie 21 België Afdalen naar het Acteerklus 23 KEES MOL Instructeur Jan had het nog zo duide lijk uitgelegd. We kijken elkaar aan, terwijl de andere twee reisgenoten aan de wal geamuseerd wachten. Ging die lus nou zo of juist anders om over die boomstam? De snelstro- mende KlarMven duwt tegen balk en benen. De modderige rivierbodem zuigt aan de lieslaarzen. „Ik zeg niks", roept )an grappend. Pas als wij het touw echt verkeerd rond de aansluitende boom stam willen leggen, grijpt hij in. Zweedse veiligheid voor alles. Ook als het om een vlot van boomstammen gaat. In vroeger jaren trokken zo houtvesters met hun woudoogst de rivier af. Tegen woordig gaan de enorme stammen per vrachtwagen naar de altijd hongerige pa pierfabrieken en elektriciteitscentrales. Vlotvaren is nu voor toeristen. De meiden op de wal laten de ene na de an der stam in het water plonsen. In het water verandert een gevlochten matje van hout meer en meer in een echt vlot. Reken ge rust op een dagje sjouwen en sjorren, voor dat je vlot vaarwaardig is. Maar het is genie ten als je daarna de tocht van too kilome ter van Gunnerud naar Karlstad maakt. Om je heen slechts de geluiden van de na tuur en het zacht ruisen van het water. We varen met z'n vieren echt op een vlot in Zweden en kamperen straks ergens aan de oever! Avontuur! „Kijk daar", sist Paula ter wijl ze naar achteren wijst. Een parmanti ge bever glijdt naar de overkant. Alleen zijn kop steekt boven het water uit. Het zijn in dit deel van Virmland wel de mak- Op een vlot door het land trekken, kamperen in de wildernis. Een vis vangen en roosteren boven een vuur. In de nacht luisteren naar de geluiden van de natuur. Maar de beschaving altijd als nooduitgang bescheiden op de achtergrond. Zweden is ideaal voor avontuurlijke gezinnen. WAAR EN WAT luchtvervuiling zo gevoelige baardmossen weelderig van de takken hangen. Hier heeft de mens de afgelopen honderd jaar niets veranderd, op een enkele loopplank in het moeras en een paar informatiebor den en routewijzers na. Al is die beschaving vlakbij, de wildernis om de hoek laat niets te wensen over. Op ons vlot genieten we van de omgeving, het varen en af en toe een klein glaasje. Toch moeten we oppassen, de stroming duwt je zo het oeverstruweel in. Nog even en dan is onze eerste kampeerplek bereikt. Twee gaan in de kano met een lang touw voor uit. Het lukt anders nooit het vlot aan land te krijgen. Er wordt uit alle macht geped deld. Maar waar instructeur Jan al voor waarschuwde, gebeurt: de kano komt niet op tijd aan land. Langzaam drijven we langs de kampeerplaats. Dag rust, vuurtje en avondeten, denk ik gelaten en houd vast de volgende rivierbocht in de gaten. Bin nen twee uur is er weer een landingsmoge lijkheid. Die gaan we zeker halen. De tocht zit er uiteindelijk op bij camping Björkebo in Gravol. „Geen wild gezien, al leen een paar bevers", antwoorden we op de vraag van Gun Barhammar van de kam pwinkel. Hij wijst op een foto bij de kassa. „Zo kan het ook." Een bruine beer staart in de camera. „Dat is hier om de hoek, maar je moet geluk hebben." Voordat ik die nacht in een warme droom wegglij, hoor ik wolven huilen. Pas de vol gende morgen herinner ik me de huskyfok kerij. kelijkst te spotten dieren. Verder moet je te vreden zijn met sporen. Zo vind je overal elandkeutels, net als voetsporen van dit machtige bosdier. Zelfs op een eilandje in de rivier, waar we een kampvuur hebben aangelegd om worstjes te grillen. „Elanden kunnen prima zwemmen", zegt Jan terwijl we voorzichtig over een verderop gelegen rivierstrandje lopen. Ik zie een pootafdruk: kussentjes, teennagels. „Een wolf', vraag ik. „Husky", antwoordt Jan. „Er is een fok kerij hier in de buurt." Op de avond dat wij per minibus op zoek gaan naar elanden, toont de natuur zich van haar mooiste kant Het rode licht straalt over de zee van reusachtige dennen en sparren. Daar tussendoor glinstert het zilver van kleinere en grotere meren. Over al is rust. Alleen de motor bromt zachtjes. Genoeg voor de inwoners van het woud om flink afstand te houden. Steeds wanho piger zoekt gids Udo Johansson naar plek jes waarvan hij weet dat daar de kans op een ontmoeting met een eland het grootst is. Opeens remt hij. Hij wijst naar rechts. Achter de eerste rij bomen staat een eland wijfje, stokstijf. Het bijziende dier kijkt gla zig in onze richting en sjokt dan weer vrij wel geluidloos verder. Het is het enige wild dat wij die avond zien. „Natuur laat zich niet dwingen", roepen wij Udo troostend toe. Om ons heen kwetteren de vogels in het late avondlicht. Zo vlak voor de langste dag wordt het hier amper donker. Wandelend door het uitgestrekte, be schermde bosgebied achter SyssleMck be sef je dat de natuur het hier voor het zeg gen heeft. Het geeft een prima beeld van een Scandinavisch oerbos, waar de voor Media door Arnoud Cornelissen Algemene informatie over Zweden: www.visitsweden.com; www.face- book.com/VolgZweden Info over vlotvaren, vissen, kanoën en beversafari's: www.vildmark.se Info over hiking met gids door het oer woud, wildsafari's, fietsen en andere out- dooractiviteiten: www.langbergetse Campings: Björkebo (www.bjorkebocam- ping.se); Stöllet (www.vildmark.se) Hotels: Langberget Sporthotell in Syssleback (www.langbergetse); Ho tel-restaurant Sahlstromsgarden in Tors- by (www.sahlstromsgarden.se) Reizen naar Varmland: Per vliegtuig naar Göteborg, vandaar met een huurauto 350 kilometer naar bijvoorbeeld Stöllet. Per ferry vanuit Kiel naar Göteborg; retour tussen 350 en 850 euro. Afstand Utrecht-Kiel 530 kilometer. Per auto over de Sontbrug tussen Kopenhagen en Malmö 1.565 ki lometer. Tol per auto enkeltje 45 euro. reageren? reizen@deDersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69