Studentenvereniging blijft varr grote waarde voor eerstejaars Eerstejaars studenten worstelen zich deze weken door ontgroeningen van studentenverenigingent- In tijden waarin netwerken vooral gebeurt via so cial media, hebben deze clubs nog steeds zin. SPECTRUM 1^ mm* ge Fi en de Britse Sepecat Jaguar - heb ben operationeel nooit enige rol van betekenis gespeeld. Terwijl de meeste concurrenten in de jaren '90 al wer den vervangen, moest de F-16 toen nog aan zijn hoogtijdagen beginnen. Dat was mede mogelijk doordat het toestel zo veel groeipotentieel had, dat het eind jaren '90 een grote mo dernisering kon ondergaan, die de operationele en technische levens duur met zo'n twintig jaar verlengde. Voorbeelden van het belang daarvan zijn de succesvolle inzet van de Neder landse F-16's boven Kosovo in 1999 en in Afghanistan sinds 2003. De geschiedenis lijkt zich te herhalen. De concurrenten van de F-35 zijn ont wikkeld in de jaren '80 en '90 en gaan alweer een tijdje mee. Ze zijn nauwe lijks opgewassen tegen de dreigingen van vandaag en zeker niet tegen die van morgen. En dat moet wel, want de vervanger van de F-16 wordt - net als de F-16 zelf - gekocht met een be oogde levensduur van dertig tot veer tig jaar. Bovendien worden die concur renten geproduceerd in kleinere aan tallen en is het aantal gebruikers be perkt. Daardoor zullen niet alleen de onderhoudskosten hoog zijn, maar ook die van eventueel noodzakelijke toekomstige moderniseringen. De F-35 is, net als de F-16 destijds, een generatie verder dan zijn concurren ten. De toepassing van nieuwe techno logieën, de modernste sensoren en de volledige integratie van alle systemen zorgen ervoor dat het toestel de ko mende decennia tegen nieuwe drei gingen is opgewassen en onze jonge mannen en vrouwen hun taken naar behoren kunnen uitvoeren. Daarnaast biedt het toestel de beste mogelijkhe den voor internationale samenwer king en is het, door de hoge oplage en de toegepaste technologie, het meest geschikt voor toekomstige modernise ringen. Los van alle economische voordelen die de F-35 voor Nederland met zich zou meebrengen, hoop ik dat net als in 1975 ook nu kwaliteit het doorslag gevende argument gaat zijn. Neder land beschikt over een zeer professio nele en hoogwaardige krijgsmacht. Een krijgsmacht die het niet moet hebben van grote aantallen, maar van haar kwaliteit. Die kwaliteit ontleent zij onder meer aan het feit dat onze militairen, die aantoonbaar tot de we reldtop behoren, worden uitgerust met het modernste materieel. Defen sie besteedt jaarlijks 20 procent van haar budget aan investeringen die er voor zorgen dat dat zo blijft. Binnen dat budget is geld gereserveerd voor de vervanging van alle belangrijke wa pensystemen, zoals voertuigen, sche pen en de F-16, zodat wordt voorko men dat de aanschaf van een nieuw systeem ten koste gaat van de andere. Gezien de bezuinigingen die al twin tig jaar op de defensiebegroting wor den doorgevoerd, is daarbij van groot belang dat het geld goed wordt be steed. Als we waar voor ons geld willen, moeten we bij de aanschaf van kostba re wapens, zoals pantserwagens, sche pen en vliegtuigen, kiezen voor toe- komstbestendige systemen, zodat on ze mannen en vrouwen er niet alleen nu, maar ook in de toekomst hun le ven aan kunnen toevertrouwen. Net als zijn voorganger is de F-35 de enige vervangingskandidaat die dat is. De algemene introductie- tijd van universiteiten en hogescholen is weer voorbij, helaas. De groepjes eerstejaars die rond de start van het collegejaar de stad verkennen en neerstrijken op ter rassen en in parken, doen universi teitssteden bruisen van energie. Ze zijn heus niet alleen uitbundig door alcohol, maar vooral door de vrijheid die ze ervaren. Na jaren op dezelfde middelbare school mogen ze nu einde lijk zelf richting geven aan hun leven. Daarmee staan ze aan het begin van een ontdekkingstocht die fantastisch kan zijn, maar ook beangstigend. De overgang naar het hoger onder wijs is groot. Vooral als je terecht komt in een stad waar je niemand kent, één van de honderden eerste jaars van jouw studierichting bent en niet gemakkelijk nieuwe contacten legt. Als je dan ook nog onzeker bent over het feit of je die studie wel aan kunt, heb je het zwaar. Die onzeker heid groeit bij jongeren, nu de over heid de prestatiedruk opvoert. Met dit soort stress kunnen jongeren het best omgaan als ze voelen dat ze deel uitmaken van een groep leeftijds genoten. Erkenning van leeftijdsgeno ten is namelijk onmisbaar voor het zelfvertrouwen en de identiteitsont wikkeling van jongeren. Hoe sneller ze bij hun start in het hoger onder wijs aansluiting vinden bij een groep, hoe beter. Contacten op bijvoorbeeld Facebook of WhatsApp zijn hierbij nuttig, maar bieden natuurlijk min der steun dan persoonlijke contacten. En juist hiertoe bieden studentenver enigingen aan het begin van het colle gejaar de mogelijkheid; door meteen na de introductietijd van universitei ten en hogescholen hun ontgroenin gen te plannen, tegenwoordig ook wel de kennismakingstijd genoemd. Dat is fijn, want de algemene introductie- tijd duurt vaak maar een paar dagen en is niet heel intensief, waardoor er geen hechte groepen ontstaan. Zelfben ik nooit lid geweest van een studentenvereniging. Toen ik twintig jaar geleden begon aan een studie bio logie in Nijmegen, had ik daaraan geen behoefte. Er waren maar een stuk of zestig eerstejaars en de oudere jaars organiseerden voor hen een in tensieve introductie van twee weken, waarin hechte groepen werden ge vormd. En er was een biologenvereni- ging die drukbezochte feesten organi seerde, maar je hoefde geen lid te zijn om die te mogen bezoeken en er was geen ontgroening. Van alle biologie studenten die ik leerde kennen, was er één lid van een echte studentenver eniging. Die droeg duidelijk nettere kleding dan de rest en hoorde er niet echt bij. Dus als je er wel wilde bijho ren, leek lid worden van zo'n vereni ging geen goed idee. Maar dat was en is een uitzonderlijke situatie. Precieze cijfers zijn er niet, maar in steden als Leiden, Utrecht en Groningen zijn studentenverenigin- m gen duidelijk populairder dan in Nij megen. En bij studies als economie of bedrijfskunde wordt weer een groter deel van de studenten lid van zo'n ver eniging dan. bij bijvoorbeeld biologie. Veel eerstejaars zien wel op tegen de ontgroening/kennismakingstijd. Maar wat doe je als je tijdens de algemene introductie merkt dat het overgrote deel van de eerstejaars van jouw stu dierichting zich inschrijft voor een studentenvereniging? Je staat dan voor de keuze: een misschien verve lende ontgroening doorstaan en ver volgens opgenomen worden in een hechte groep leeftijdsgenoten, of daat^ van afzien en proberen aansluiting te vinden bij de weinige studiegenoten die geen lid zijn of worden van zo'n vereniging. De eerste optie is waarschijnlijk de snelste, zeker als je niet gemakkelijk contacten legt. En bij het doorstaan van eventuele pesterijen of het vol brengen van vervelende opdrachten, kan het helpen in gedachten te hou den dat dit niet tegen jou persoonlijk, is gericht, maar welk doel dit allemaal dient. Voor jezelf en voor de vereni ging. Volgens preses Jan van 't Westen- de van de Landelijke Kamer van Vere nigingen KvV werpen studentenver enigingen een drempel op voor toe komstige leden, zodat de kans groter is dat ze zich ook zullen inzetten om de vereniging draaiende te houden door bijvoorbeeld bar- of schoonmaak diensten op zich te nemen. Met name ouders maken zich vooral zorgen over het risico dat de student meer tijd in de vereniging zal stoppel dan in de studie. Wat dat betreft gaan veel studentenverenigingen wel met hun tijd mee: vanwege de toenemen de prestatiedruk bieden zij hun leden studiebegeleiding, bijvoorbeeld in de vorm van tentamentrainingen. Rest de vraag of pesterijen en verve lende opdrachten de juiste manier zijn om verzekerd te zijn van de inzet^ van toekomstige leden. Sommige stu dentenverenigingen hebben hierop het juiste antwoord al gevonden en zijn overgegaan op bijvoorbeeld maat schappelijke opdrachten, zoals de Leidse Studenten Vereniging Miner va. Aspirantleden van deze vereniging moesten onlangs een begraafplaats voor oorlogsslachtoffers opknappen om hun maatschappelijke betrokken-■% heid te tonen. Zo heeft de studenten vereniging nog extra nut. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2013 door Danielle Vogels Danielle Vogels is als jongeren- coach van Tar- getfocus gespe cialiseerd in be geleiding bij toekomstkeu zes, waaronder studiekeuze. Daarnaast heeft zij zich als jour naliste toege legd op het in terviewen van jongeren. A reageren? opinie@depersdienst.nl 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67