SPECTRUM 7 wordt, is de les." Volgens partijgenoot Ger Koopmans is de faux-pas van Os kam geen ramp. „Kan altijd een keer gebeuren", oordeelt het ex-Kamerlid, tegenwoordig waarnemend burge meester van het Limburgse Stein. Ook Koopmans begeleidt beginnende CDA-Kamerleden, 'het klasje van Ger'. Van niet te onderschatten be lang in de les is strategie. Het'resul- taat telt, alle trucs en slimmigheidjes zijn geoorloofd. „Als ik vond dat er extra geld nodig was voor infrastruc tuur in Limburg begon ik dat niet zelf hard te roepen", geeft hij een kijkje in de keuken. „Nee, dan kan je beter zor gen dat een collega uit Friesland met dat idee komt. Vervolgens organiseer je een meerderheid om eerst eens voorzichtig te onderzoeken of een snelweg in het zuiden verbreed kan worden. Intussen laat je bij de minis ter een keer vallen wat je wilt. Tege lijk zoek je contact met het provincie bestuur in Limburg. En dan kom je er later weer op terug." Stap voor stap, met veel geduld. „Veel van het politie ke handwerk kan aangeleerd worden. Maar het is wel een beetje als dansen. Sommigen zullen het nooit leren." Natuurlijk is het niet louter een fou- tenfestival, zeggen debutanten van de lichting 20 september 2012. Henk Krol (5oPlus) wijst met veel genoegen naar de 100.000 euro die ouders straks be lastingvrij aan hun kinderen mogen schenken; die komt uit zijn koker, zegt hij met genoegen. Jan Vos (PvdA) scoorde bij het energieakkoord, WD' er Mark Verheijen kreeg de Kamer achter zijn plan om het Benelux-parle- ment op te heffen. Vera Bergkamp, hoogste nieuwkomer bij D66, boekte resultaat met een voorstel om geld te reserveren om zwaargehandicapte kin deren thuis kunnen laten wonen. „Ik zie dat je snel veel kunt bereiken", zegt zij. Maar je moet kunnen incasse ren, weet Bergkamp. Je kunt niet in al les je zin krijgen. Zeker bij coalitiepartijen heerst stren ge discipline. Er is nu eenmaal een fractielijn. Formeel mag ieder Kamer lid stemmen wat hij of zij wil, 'zonder last of ruggespraak' dus. Maar in de praktijk is het not done om de partij lijn al te vaak en hard af te vallen. „Fractiediscipline is een beetje een eng woord geworden, maar ik vind het een vorm van collegialiteit", zegt Wim van de Camp. „Je hebt samen iets afgesproken, en daar hou je je aan. Een regeerakkoord is na intensieve on derhandelingen tot stand gekomen. Dat kun je niet zomaar terzijde schui ven omdat je persoonlijk een andere mening hebt." Momenteel wordt de fractiediscipline vooral binnen de PvdA op de proef ge steld. Hilkens en Bonis sneuvelden al. Nieuweling Jan Vos koos een minder beladen onderwerp om zijn eigen me ning te ventileren: zijn afwijzing van het verbod op wilde dieren in het cir cus. In een tweet noemde hij dat voor stel 'echt onzinnig'. Ondanks een ver maning neemt Vos zijn woorden niet terug. „Ik snapte heel goed dat ik een afspraak uit het regeerakkoord op de helling zette", zegt hij met een glim lach. Maar het is geen kwestie waar een kabinet over struikelt. Vos: „Als het nu gaat over de aanschaf van de opvolger van de F16, zou het wel an ders liggen." Vos begrijpt wel hoe de hazen lopen in Den Haag. Toen in de media de storm losbrak over 'kadaver discipline' in zijn fractie, twitterde hij doodleuk dat er juist 'een supersfeer tje' heerst. „Dat is gewoon zo, de be richten kloppen niet. En dan twitter ik dat", zegt Vos nu. Je moet scherp blijven: „Het is de eredivisie." ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2013 Peter Oskam (CDA) blunderde met vragen over gevaarlijke drugs, die volkomen on schuldig bleken te zijn. Myrthe Hilkens stapte uit de PvdA-fractie om dat haar idealen in botsing kwamen met de wijze waar op ze politiek moest bedrijven. Henk Krol (50Plus) stemde - zonder re kening te houden met de gevolgen - in met een eigen bijdrage voor ver mogende ouderen in verpleeghuizen. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59