fS Een jaar na de verkiezingen worstelen debutanten in de Tweede Kamer met heikele dossiers, fractiediscipline en het politieke handwerk. Sommigen ha ken af, anderen ploeteren voort. Stilzit ten als je geschoren wordt, is de les. 6 SPECTRUM - i' - f f (i actueel mént v - --r - -v et grote passen loodst de PvdA-woord- voerder het nieuwe Kamer lid Marith Re bel door de gangen van de Tweede Kamer, weg van lastige vragen. Als een volleerd lijfwacht wijkt hij geen seconde van haar zij. „We zijn onderweg naar een afspraak", wimpelt hij wachtende journalisten af. Ook een dag later is het deze week beëdigde Kamerlid niet beschikbaar. „Ze wil zich eerst richten op het debat dat zij morgen heeft", luidt het excuus ditmaal. De PvdA is zuinig op de nieuwkomer. Begrijpelijk, want struikelblokken lig gen op de loer. Rebel, vorige week nog gewoon huisarts in Haarlem, ver vangt de met enig tromgeroffel ver trokken Myrthe Hilkens, die het bin nen een jaar na haar entree in het par lement alweer voor gezien hield. Hil kens' idealen kwamen in botsing met de wijze waarop ze politiek moest be drijven, liet ze weten. Pijnlijk voor PvdA-leider Diederik Samsom - voor al omdat een paar maanden eerder ook al een andere debutant, Désirée Bonis, om vergelijkbare redenen het veld ruimde. Dus liever even geen ingewikkelde vragen aan Marith Rebel over haar standpunt ten aanzien van de aan schaf van de peperdure JSF, over de strafbaarstelling van illegalen of over andere voor de PvdA gevoelige onder werpen. Een uitglijer is zo gemaakt. Mocht ze onverhoeds een uitspraak doen die recht ingaat tegen de lijn van de fractie ('ik zie illegalen in mijn huisartsenpraktijk als patiënten en niet als criminelen', om maar iets te noemen), zijn de poppen aan het dan sen. Dan zien Samsom en de zijnen de krantenkoppen al weer voor zich. Volksvertegenwoordiger is een prach tig vak, eervol ook, zeggen zij die het geweest zijn. Maar het eerste jaar is vooral: buffelen, valkuilen vermijden en het hoofd boven water houden. En ook: de mores van de fractie leren ken nen. Oud-Kamerlid Wim van de Camp, nu Europarlementariër voor het CDA in Brussel, spreekt uit erva ring. Hij begeleidde jarenlang nieuw komers in zijn fractie. „De aard en het type werk worden onderschat", zegt hij. „Veel kandidaten realiseren zich onvoldoende wat het werk precies in houdt. Ze komen binnen met grote ambities en idealen. Maar als je er een maal zit, ben je slechts een kleine schakel in een heel groot geheel." Voor sommigen een afhaakmoment. „Bonis was ambassadeur in Damas cus, eerst verantwoordelijke in Syrië, en dan kom je hier in een fractie van 38 mensen, ergens onderaan de pikor de. Dan hoefje niet te verwachten dat de minister van Buitenlandse Zaken meteen aan jou komt vragen wat je van het Midden-Oosten vindt." Van de Camp hield zijn 'leerlingen' al tijd voor: weet waar je aan begint. Het is eervol, zeker. Maar de realiteit is: al gemene overlegjes, lobbyen voor mo ties, stapels dossiers. Veel werk met minimale ondersteuning. „Ik heb hier wethouders of gedeputeerden zien rondlopen met een blik van: waar is mijn dienstauto. Als Kamerlid moet je het allemaal zelf doen, je moet je ei gen kopje soep uit de kantine halen." Veel debutanten hebben ervaring in de politiek, als raadslid of wethouder. Maar dat geldt niet voor iedereen. Voor hen zijn de vele cursussen die de Kamer zelf aanbiedt om wegwijs te worden een must. Bij de meeste frac ties komen zij daarna eerst een half jaar onder de hoede van een mentor. Maar het kan en moet beter, vindt PvdA-partijvoorzitter Hans Spekman. Het politieke handwerk is een beetje als dansen. Sommigen, zullen het nooit leren urn T- - m Hij wil vooral dat nieuwe fractiegeno ten ideologisch beter beslagen ten ijs komen. „Al onze volksvertegenwoordi gers moeten weten waar we vandaan komen. Ik ga dat aanscherpen; ik vind dat echt heel belangrijk. Ze moeten een herkenbaar verhaal kunnen neer zetten. Ideologische scholing is nood zakelijk. Toen ik voorzitter was van de selectiecommissie, zag ik dat de ken nis over sociaal-democratie te weinig aanwezig was. Je moet het in je heb ben. Zeggen dat je voor het homohu welijk bent, is iets anders dan begrij pen waar die gedachte vandaan komt." Spekman kwam in de Kamer na een carrière in de Utrechtse ge meentepolitiek. Hét struikelblok vol gens hem is dat parlementariërs on der een vergrootglas liggen. „Vergelijk het met profvoetballers. Ieder akkefie tje wordt uitgelicht. Normale mecha nismen krijgen meer gewicht, dan ga je wellicht vreemd doen." Henk Krol (soPlus) stemde in met een forse eigen bijdrage voor vermo gende ouderen en gehandicapten die in verpleeghuizen wonen. Pas toen de gevolgen duidelijk waren, probeerde hij dat schielijk terug te draaien. CDA'er Peter Oskam, sinds septem ber 2012 in de Kamer, kan ook meepra ten over bedrijfsongelukjes. 'CDA'er blundert in vragenuur' was zo'n akke fietje eind mei. De oud-rechter uitte in het wekelijkse vragenuur zijn zor gen over shishalounges in Den Haag en Rotterdam. 'In deze lounges', waar schuwde hij, 'wordt de schadelijke drug shisha gebruikt'. Oskam vergiste zich: hij verwarde de ongezonde en ge vaarlijke drug sisa (zonder h's) met de tamelijk onschuldige waterpijp. Twitter en nieuwssites doken er met een bovenop. De CDA'er ervoer voor het eerst hoe snel een 'misstap' op het Binnenhof nieuws wordt. Onhandig heid van een beginnend Kamerlid, be aamt hij nu met een zuur glimlachje. „Jammer dat het daar nog steeds over gaat." De oud-scheidsrechter uit het betaald voetbal begrijpt achteraf wel wat hij fout deed: hij luisterde niet toen staatssecretaris Fred Teeven hem in het debat corrigeerde, en ook zijn 'tegenaanval' op Twitter was ongeluk kig gekozen. „Ik had me koest moeten houden. Stilzitten als je geschoren 4 JU" w. mL •C'i v - T V V door Sandra Donker en Niels Klaassen CDA-Kamerlid Ger Koopmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58