SPECTRUM 5 geborg een epilepsieaanval nooit voelt aankomen, heeft Toby daar wel een neus voor. „Ik begrijp alleen het sein nog niet dat hij dan geeft. Als we el kaar op dat vlak ook begrijpen, kan hij mij naar een plek brengen waar ik rela tief veilig kan vallen. Ik merk nu al wel dat hij in dit soort gevallen echt probeert om mij ervan te weerhou den om een straat over te steken. Hij heeft ook een kaartje om, waarop staat hoe te handelen als ik een aanval krijg. Dat heeft de ambulancepost echt al veel werk gescheeld, want vroe ger werd negen van de tien keer een ambulance opgeroepen. Nu weten om standers dat ik na verloop van tijd weer bijkom en dan het liefst thuis op bed wil liggen." Ingeborg durft nog niet te stellen dat Toby een positieve invloed heeft op haar sociale contacten, maar ze voelt zich wel een stuk zekerder door zijn aanwezigheid. Toby verliest haar geen moment uit het oog. Ligt-ie te dutten, dan doet hij dat met zijn kop in haar richting, zodat-ie geregeld met een half oog kan kijken of alles nog goed gaat. „Dat geeft mij zoveel rust en ver trouwen. Als ik ga slapen, heb ik echt het gevoel dat hij op mij past. En waar ik vroeger vanwege een mogelijke aan val twijfelde of ik wel naar een verjaar dagsfeestje zou gaan, doe ik het nu meteen. Al die keren dat ik anderen de stimulatie-elektrode, die vastzit aan de nervus vagus in de hals. Dat is de zenuw die informatie vervoert naar de hersenen. Eens in de tien mi nuten geeft het apparaatje een stroom- stootje om aanvallen te voorkomen of beperken. Krijgt ze toch een aanval, dan kan een keer strijken met een magneetje over de plaats waar de elek trode is ingebouwd helpen. Bijwer king is dat het apparaat bij elk stroom- stootje invloed heeft op haar stem. Maar na jaren van tal van medicijnen en onderzoeken in een epilepsiekli niek nam Ingeborg dat ook maar voor lief. Het zou mooi zijn als Toby het magneetje straks ook kan be dienen. Dat is een kwestie van veel trainen. Sinds anderhalfjaar zijn Ingeborg en de driejarige zwarte labrador onafscheidelijk. Dat ze sa men zijn, is een lot uit de loterij. Een sponsor deed een grote donatie aan de Stichting Hulphond Nederland en vervolgens werd Ingeborg als gelukki ge geloot. Na een intensief gewen ningsproces kwam Toby bij haar thuis. Hij helpt haar in de huishou ding met de dingen die voor Ingeborg risicovol kunnen zijn. Maar Toby is vooral een gevoelshond. Zodra hij merkt dat er een aanval op komst is, neemt hij de regie over. Want waar In- dan moet zeggen dat ze hem niet mo gen aaien, neem ik dan op de koop toe. Aaien is een beloning. En die krijgt hij alleen als hij iets goeds heeft gedaan. Opvallend is trouwens dat vol wassenen dat lang niet altijd begrij pen. Kinderen wel. Die vinden Toby trouwens alleen al heel leuk, omdat hij hetzelfde heet als hun televisie- held. Voor de grap zeg ik dan wel eens dat ik eigenlijk Mega Mindy ben." Waar Toby een ech te gevoelshond is, is de hulp van Do minique delonge dat veel minder. Ulli is een ADL-hond, een hulphond die zoveel mogelijk helpt met alledaag se activiteiten. Ulli doet deuren open en dicht, helpt bij het aan- en uitkle den en raapt gevallen spulletjes op. Dat doet hij, omdat Dominique het Complex Regionaal Pijn Syndroom (CRPS) en Gegeneraliseerde Dystonie heeft. Uitleggen wat Dominique de Jonge nu precies onder de leden heeft kan in boekvorm, maar het komt er kortweg op neer dat haar hersenen haar zenuwen niet goed aansturen. „Ik kan mijn spieren slecht aanspan nen. Op de bank val ik na een paar se conden zonder ondersteuning om. Te gelijkertijd werken mijn zenuwen ei genlijk te goed. Ik voel mijn benen niet, gevoelsmatig houdt mijn lijf bij mijn heupen op. Maar gek genoeg voel ik wel pijn in mijn benen. Water druppels en zonlicht kunnen echt on draaglijk zijn. De ene dag wat meer dan de andere, maar er zijn dagen bij dat douchen echt verschrikkelijk is." In 2001 begon alle ellende met een pijntje in haar rechtervoet. Nu zit Do minique in een rolstoel om 'u' tegen te zeggen. Die stoel maakt haar mobie ler, maar houdt haar tegelijkertijd ook erg gevangen. Heel veel dingen liggen letterlijk buiten haar macht. En daar voor heeft Dominique sinds drie jaar Ulli, een vijfjarige golden retriever. „Hij vindt het echt niet erg om mijn sokken uit te trekken of mijn porte monnee op te rapen. Wat wij werken noemen, is voor hem spelen. Ulli maakt het mij makkelijker dan voor heen. Maar je mag nooit vergeten dat hij geen robot is. Ook elke hulphond heeft zijn eigen karakter. Ulli zou bij voorbeeld absoluut geen type zijn om een epilepsiehond te worden. Buiten staanders gaan er vaak van uit dat hulphonden modelhonden zijn. On zin. Ulli is een hond, die net als alle anderen dolgraag speelt, om iets lek kers kan zeuren en af en toe zó dwars is dat ik hem wel achter het behang kan plakken." Maar Ulli is vooral een lie verd. Een trouwe lobbes, voor wie niets te veel is ge vraagd. Als Dominique binnenkort als 27-jarige op zichzelf gaat wonen in het nieuwe zorgcomplex Maxima in Terneuzen, krijgt Ulli er vast weer een heleboel uitdagingen bij. „Ulli maakt mij zekerder. Hij zorgt voor contacten, simpelweg omdat ik de straat op moet om hem uit te laten. En dan heb ik toch al snel een praatje. Vroeger was ik voor veel mensen die vrouw in die rolstoel, nu die vrouw met die hulphond. Op een of andere manier maakt dat het aangaan van ge sprekken een stuk makkelijker." Tij dens dat praten is het trouwens wel opletten geblazen. Een hulphond is namelijk gespitst op commando's. Zeg bijvoorbeeld een keer het woord 'alarm' en hij schiet in actie. Vooral daarom worden hulphonden hoofdza kelijk in het Engels geïnstrueerd. Ulli heeft Dominique veranderd. Ze heeft door hem leren relativeren. Haar lichamelijke conditie heeft ervoor ge zorgd dat ze niet meer kan werken. Misschien dat ze later wel weer iets met haar HBO-diploma Communica tie kan, want haar aandoening kan ook zomaar eens een aantal jaren sta biel blijven. Maar ach... Ze ziet het wel. Er zijn nog zoveel meer mooie dingen om van te genieten. „Ik heb heel lang de instelling gehad dat ik ie dereen wel eens een poepje zou laten ruiken. Ik wilde overal de beste in zijn, ik wilde laten zien dat mijn be perking mij nergens van kon weerhou den. Op mijn werk, tijdens het zit- skiën Maar sinds ik Ulli heb, inte resseert de mening van anderen mij niet meer zo. Hij heeft mij geleerd dat ik goed ben zoals ik ben. Mensen heb ben soms een dubbele agenda, maar honden niet. Het maakt hem echt niet uit of ik wel of niet kan lopen. Hij houdt toch wel van mij." Het maakt hem echt niet uit of ik kan lopen; hij houdt toch wel van mij COLOUR YOUR DAY ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2013 Hulphond maalt niet om ziekte Stichting Hulphond Nederland leidt ADL-honden, signalerings honden onder meer epilepsie) en therapiehonden op. Om in aanmerking te komen voor een hulphond, klop je met een ergotherapeutisch rapport bij Stichting Hulphond Neder land aan. Zij kijken of ze iets voor jou kunnen betekenen. Zo ja, dan zoeken ze een geschikte hond. Maar niet voordat jouw verzekeringsmaatschappij groen licht heeft gegeven. Een hulp hond kost al snel 20.000 euro of meer. Ingeborg Goossen en Dominique de Jonge geven zaterdag 28 september uitleg over het nut van hulphonden tijdens de lu dieke hardloopwedstrijd Colour Your Day in het centrum van Terneuzen. De opbrengst van Colour Your Day gaat naar Stich ting Hulphond Nederland. Meedoen kost 17,50 euro. Inschrij ven kan via www.colouryourday.nu. Dominique de Jonge en golden retriever Ulli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57